Fuel dumping
توسط : bahaar88
برای رسیدن به پاسخ پرسشمان به سراغ کاپیتان Meryl Getline از خلبانان خطوط هوائی تجاری رفته و در خصوص پاسخ این سوال از وی جویا شدیم.

هواپیما در مواقع اضطراری که پس از برخاست از فرودگاه مبداء مجبور به به بازگشت می شود و یا با میزان حجم سوخت نچندان کم مجبور به فرود اضطراری می شود باید اقدام به آزاد سازی سوخت خود کند این بدین دلیل الزاماتی است که هواپیما به هنگام فرود باید دارا باشد که توسط محدودیت های ساختاری که هواپیما دارد و یا طول و شرایط و خصوصیات باند بیان شده است. قابل ذکر است که تفاوت وزن هواپیما در هنگام نشست با هنگام برخاست می تواند بیش از صدهزار پوند باشد.

آزاد سازی سوخت می تواند پر هزینه باشد.مخصوصا" با قیمت های امروزی! هواپیما قادر به فرود با اضافه وزن در بعضی شرایط غیر طبیعی می باشد اما در این صورت پس از آن وقت و هزینه زیادی برای چک و کنترل و یکپارچه سازی هواپیما صرف خواهد شد.

البته باید این نکته را در نظر داشت که همه هواپیما ها قادر به آزاد سازی سوخت نیستند به عنوان مثال Airbus 320 و Airbus 319 که بسیار مشابه هم می باشند و عموما" در پرواز های داخلی و برد کوتاه از آن ها استفاده می شود اگر مجبور به فرود با میزان سوخت بیشتر از حد مجاز شوند در بعضی مواقع خلبان اقدام به باز کردن ارابه های فرود و یا فلپ ها کرده که این امور موجب مصرف بیشتر و سریع سوختن سوخت هواپیما می گردد.

خوشبختانه اغلب اوقات چنین شرایطی بوجود نمی آید تا خلبان مجبور به فرود اضطراری و یا بازگشت سریع به مبداء شود . کاپیتان می افزاید: می به شخصه هیچ گاه عمل آزاد سازی سوخت یا همان فیول دامپینگ را انجام نداده ام اگرچه یکبار مجبور به سوزاندن سوخت اضافی برای بازگشت به فرودگاه مبداء برای تصحیح یک مشکل نگهداری هواپیما که دقایقی در پرواز پیش آمد شدم .

عمل آزاد سازی سوخت در هواپیماهای جت مسافربری عموما" توسط دریچه هایی که برروی بال های هواپیما قرار دارد و مستقیما" با مخازن سوخت در ارتباط می باشد انجام می گیرد.

در انتها به این نتیجه می رسیم که عمل آزاد سازی سوخت در موارد نادر و به دلیل بازگرداندن وزن هواپیما به میزان لازم جهت فرود و اجتناب از خطر پدید آمدن آتش سوزی در مواردی که هواپیما مجبور به فرود با میزان سوخت بالا است می باشد.
[ سه شنبه بیست و ششم دی 1391 ] [ 19:53 ] [ سعید دلربا ]
نظر بدهید
پنج شنبه 7/6/1392 - 9:30
پسندیدم 0
UserName