بلندی فضا از کجاست؟
توسط : bahaar88


به بالا نگاه کنید، آنجا فضا است. از نظر نجومی فضا درست در بالای لایه نازکی که اتمسفر نامیده می شود قرار دارد. اما ارتفاع آن چقدر است؟
تعریف فضا این است، جایی که اتمسفر زمین تمام می شود و خلاء آغاز می شود. همانطور که شما احتمالاً می توانید تصور کنید، با چنین تعریف ذهنی بر سر اینکه فضا دقیقاً از کجا شروع می شود اختلاف به وجود می آید.
بر طبق تعریف رسمی که ناسا برای نخستین بار ارائه کرد، فضا مکانی است که فشار آن کمتر از یک پند بر متر مربع ( تقریباً 48 پاسکال) باشد.
این ارتفاعی (81 کیلومتر) است که در آن سطوح کنترل هواپیما دیگر قابل استفاده نیستند.
هر خلبان یا فضانورد آزمایشی ناسا که بتواند از این ارتفاع بالاتر رود، نشان فضانوردی خود را دریافت می کند.
یک مهندس هوا و فضا به نام تئودور ونت کارمن محاسبه کرد در ارتفاعاتی بیشتر از 100 کیلومتر، یک وسیله پرنده برای آنکه در هوا بماند، باید با سرعتی معادل سرعت مداری حرکت کند. این ارتفاع بعدها به نام خط کارمن نام گذاری شد. وقتی که فلیکس بام گارتنر رکورد بلند ترین سقوط آزاد را برای پرش از ارتفاع 39 کیلومتری برد، طبق گفته ناسا، در نیمه راه رسیدن به فضا بود.
اما اتمسفر زمین، تا نقاط دوری در فضا ادامه دارد.
اگرچه ایستگاه فضایی بین المللی در ارتفاع 400 کیلومتری پرواز می کند اما به دلیل اصطکاک بین آن و اتمسفر زمین، باید ارتفاع ایستگاه فضایی به طور مداوم افزایش پیدا کند.
ماهواره ها که در ارتفاعات بیشتری هستند می توانند برای دهه ها یا حتی صدها سال بدون اینکه سرعتشان کم شود در آن وضعیت باقی بمانند .
اما اتمسفر خارجی زمین که با نام اگزوسفر (Exosphere) شناخته می شود می تواند تا ارتفاع 10000 کیلومتر از سطح سیاره، بالای آن گسترده شده باشد. اگرچه این اتمسفر، نازک است ولی مقدار گاز آن از فضای میان سیاره ای بیشتر است.
ترجمه شده از سایت: universetoday
سه شنبه 5/6/1392 - 10:48
پسندیدم 0
UserName