شب عاشوراء و وقایع در آن
توسط : bahaar88
 در شب تار و ظلمانى عاشوراء وقایع و حوادثى در سرزمین پر بلاء كربلاء به وقوع پیوسته كه ذیلا مهم‏ترین آنها را مى  ‏نگاریم:
1 - خطبه خواندن حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) و برداشتن بیعت را از اصحاب و یاران.
مرحوم مجلسى در كتاب بحارالانوار از مسعودى در مروج الذهب نقل مى  ‏كند كه وقتى امام (علیه السلام) به سرزمین كربلاء وارد شدند عدد مجموع اردو هزار و صد نفر سواره و پیاده بود.
مرحوم مفید در ارشاد فرموده عصر روز تاسوعا قریب غروب آفتاب امام امر فرمودند كرسى از ساج در میان صحراء گذاردند سپس اصحاب و اهل بیت را جمع نموده و در میان آن جمع قرار گرفته و فرمود:
اثنى على الله احسن الثناء و احمده على السراء و الضراء، اللهم انى احمدك على ان كرمتنا بالنبوة و علمتنا القرآن و فقهتنا فى الدین و جعلت لنا اسماعا و ابصارا و افئدة فاجعلنا من الشاكرین.
سپاس و ستایش مى ‏كنم ایزد پاك را به بهترین سپاس و او را در آشكار و نهان حمد مى ‏نمایم، بار خدایا تو را شكر مى ‏كنم كه از روز نخست ما را عزیز آفریده و به پیغمبرت ما را گرامى  داشته و قرآن را به ما آموختى و در دین فقیهان نموده و گوش شنوا و چشم بینا و قلبى واسع به ما عطاء كردى پس ما را از كسانى قرار بده كه شاكر این نعمت‏هایت باشیم.
اما بعد: فانى لا اعلم اصحابا اوفى و لا خیرا من اصحابى و لا اهل بیت ابر و لا اوصل من اهل بیتى فجزاكم الله عنى خیرا لا و انى لا اظن یوما لنا من هولاء، الا و انى قد اذنت لكم فانطلقوا جمیعا فى حل لیس‏ علیكم منى ذمام.
پس از حمد و ستایش یزدان پاك، من اصحابى را باوفاتر و بهتر از اصحاب خود و اهل بیتى را نیكوتر و اصیل‏تر از اهل بیت خود سراغ ندارم پس خدا از طرف من به شما پاداش و اجر نیكو عطاء فرماید، اى یاران گمان نمى ‏كنم از دست این قوم غیر از فردا روز دیگرى را داشته باشیم، بدانید من به شما اذن دادم و بیعت خویش را از عهده شما برداشتم، پس راه خود را پیش گیرید و به هر كجا كه مى ‏خواهید بروید.
هذا اللیل قد غشیكم فاتخذوه جملاثم لیأخذ كل رجل منكم بید رجل من اهل بیتى ثم تفرقوا فى وادكم و مداینكم حتى یفرج الله.
الان شب است و تاریكى آن شما را پنهان داشته لذا تاریكى را براى خود شتر و مركب قرار داده هر یك از شما دست یكى از اهل بیت مرا بگیرید و متفرق شده و به شهرها و دیار خود روید تا خدا در كار شما فرج عطا فرماید مرا با این لشگر واگذارید.
فان القوم انما یطلبونى ولو قد اصابونى فى الهواء عن طلب غیرى.
اى یاران این گروه غیر از من طالب دیگرى نیستند و من از دست ایشان جان بدر نخواهم برد و اگر در هوا هم بروم مرا خواهند گرفت و خونم را خواهند ریخت.

نام کتاب: مقتل الحسین (علیه السلام) از مدینه تا مدینه‏
نام نویسنده: مرحوم آیت الله سید محمد جواد ذهنى تهرانى (ره)

دوشنبه 18/10/1391 - 9:47
پسندیدم 0
UserName
x