روشن شدن صبح روز پر بلاء عاشوراء و صف آرائى امام (علیه السلام) در مقابل لشگر كفرآئین عمر سعد ملعون
توسط : bahaar88

 مرحوم شیخ مفید در ارشاد مى ‏فرماید:
و اصبح الحسین (علیه السلام) فعباء اصحابه بعد صلوة الغداة و كان معه اثنان و ثلاثون فارسا و اربعون راجلا، فجعل زهیر بن القین فى میمنة اصحابه و حبیب بن مظاهر فى میسرة اصحابه و اعطى رایته العباس اخاه و جعلوا البیوت فى ظهورهم و امر بحطب و قصب كان من وراء الیوت ان یترك ان فى خندق كان قد حفر هناك و ان یحرق بالنار مخافة، ان یأتوهم من ورائهم.
حضرت امام حسین شب را به سحر رسانده و سحر را گذرانده وارد صبح شد، پس از اداء نماز صبح اصحاب و یاران را آماده كارزار فرمود.
عدد لشگر آن حضرت سى دو سواره و چهل نفر پیاده بود، پس از صف آرائى زهیر بن قین را كه مردى مردانه و شجاعى فرزانه و مبارزى دلیر و صفدرى كم نظیر بود طلبید، عَلَمى  پیچید و بدستش داد و فرمود تو سردار دست راست من باش.
شعر

زهیر دلاور خم آورد سر        سوى میمنه رفت و گسترد پر
 چو آن شیر دل سر سوى راه كرد    شه تشنه كامان یكى آه كرد

سپس حبیب بن مظاهر را كه مردى عابد، زاهد، حافظ قرآن و شجاع و مخلص اهل بیت عصمت و طهارت بود پیش خواند و عَلَمى  بست و بدست با كفایتش داد و او را سردار دست چپ قرار داد.
شعر

بخواند آن زمان با دل ناشكیب   جهاندیده پور مظاهر حبیب
چپ لشگرش را بدو داد و گفت   كه مردى مردان نباید نهفت

و برادرش حضرت عباس (سلام الله علیه) را علمدار نمود و تمام خیمه‏ها را پشت سر سپاه لشگر قرار داد و سپس امر فرمود كه چوبى و نى را در خندقى كه به دور خیمه و سراپرده‏ها حفر كرده بودند ریخته و آنها را آتش زدند تا بدینوسیله از حمله پشت سر دشمن ممانعت و جلوگیرى شود.

نام کتاب: مقتل الحسین (علیه السلام) از مدینه تا مدینه‏
نام نویسنده: مرحوم آیت الله سید محمد جواد ذهنى تهرانى (ره)

دوشنبه 18/10/1391 - 9:43
پسندیدم 0
UserName
x