تشخیص بیماری ام ـ اس از روی چشم
توسط : ya mahdi10


اگر شما هم در خانواده بیماری داشته باشید که از ام- اس رنج برده ‌و با دارو کنترل شده است، لابد نگران هستید که مبادا بیماری او دوباره باز گردد.

محققان برای اینکه تشخیص عود بیماری را برای مبتلایان ساده تر کنند به تازگی روشی ابداع کرده اند که با معاینه ساده چشم و اسکن OCT بتوانند وضعیت بیماران مبتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس را بررسی کنند. همانطور که می‌دانید مولتیپل اسکلروزیس (ام‌اس) یک بیماری غیر قابل پیش‌بینی و عودکننده محسوب می‌شود که سلول‌های عصبی مغز و نخاع را درگیر کرده و با تخریب غلاف میلین به عنوان لایه محافظ سلول‌های عصبی، باعث بروز مشکل در دید، حفظ تعادل و راه رفتن بیمار می‌شود.

تشخیص رونـــــد عود بیماری با استفاده از تصاویر ام ـ آر ـ آی مغز و نخاع امکان پذیر است، اما نمی‌تواند زمان شروع دقیق علائم بیماری را مشخص کند. محققان به دنبال ابداع روش‌های مکملی هستند که نظارت بر عود بیماری ام‌اس را تسهیل کند و روش اسکن OCT می‌تواند در این زمینه کاربرد داشته باشد.روش توموگرافی انسجام نوری (OCT) یک روش اسکن چشم برای اندازه‌گیری ضخامت شبکیه چشم محسوب می‌شود و اسکن هر چشم با این روش تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

تیم تحقیقاتی کالج پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در این بررسی با استفاده از اسکن OCT اندازه ضخامت فیبرهای عصبی شبکیه در پشت چشم بیماران را اندازه گیری کردند؛ نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که شبکیه چشم در مراحل اولیه و فعالیت بیماری به سرعت نازک می‌شود. برخلاف سلول‌های عصبی در مغز که با لایه محافظ میلین پوشیده شده‌اند، سلول‌های عصبی شبکیه فاقد پوشش میلین هستند؛ محققان معتقدند که سلول‌های عصبی این بخش می‌توانند نشانه‌های اولیه صدمات ‌بیماری ام- اس را مشخص کنند. در این حالت روند نازک شدن شبکیه چشم در بیماران مبتلا به ام ـ اس عود کننده، بسیار سریع‌تر از بیماران در حالت معمول است؛ همچنین در بیمارانی که ضایعات التهابی در تصاویر ام-آر-آی مغزی قابل مشاهده هستند، روند نازک شدن شبکیه بسیار سریعتر از سایر بیماران بوده است.
دوشنبه 18/10/1391 - 0:47
پسندیدم 0
UserName
x