دکوراسیونی با گل‌های خشک
توسط : ya mahdi10


اگرچه گل‌های تازه، طراوت و زیبایی خاصی به خانه می‌دهند اما شاید دوست داشته باشید از گل‌هایی که هدیه گرفته‌اید یک یادگاری ماندگار بسازید. بنابراین شاید بد نباشد روش‌های خشک کردن گل‌ها را یاد گرفته و آنها را در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید.

کتاب؛ قدیمی ترین روش

یادتان هست وقتی مدرسه‌ای بودیم، گل‌ها را لای کتاب‌های درسی مان خشک می‌کردیم؟ این شاید قدیمی ترین روشی باشد که همه ما آن را بلدیم. از کتاب‌های سنگین برای خشک کردن گل استفاده کنید و گل را لای کاغذ با روزنامه قرار داده و در بین صفحات کتاب بگذارید. سپس یک آجر، اتو یا هر وسیله ی سنگین را روی کتاب قرار دهید. توجه داشته باشید که از روزنامه با چاپ مشکی استفاده کنید چون روزنامه با چاپ رنگی برای این کار مناسب نیست و رطوبت به خود نمی‌گیرد. در روزهای اول هر ?? ساعت یک بار به گل‌ها سر بزنید و اگر ممکن باشد روزنامه‌های آن‌ها را عوض کنید تا سریع تر خشک شوند. مدت خشک شدن گل‌ها در این روش 10الی 12روز است. این روش برای خشک کردن انواع برگ‌ها، گل بنفشه، ژریرا و داودی و مینیاتوری مناسب است.

اتو کردن؛ سریع و ساده

برای سریع‌تر خشک کردن گل‌ها می‌توانید از روش اتو کردن استفاده کنید. گل را در بین دستمال کاغذی قرار دهید و چند روزنامه در زیرو روی آن قرار داده و سپس آن را با اتو خشک کنید. این روش خیلی برای خشک کردن گل مناسبت نیست زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر می‌کند و گل‌هایی مثل گل رز و نرگس را نمی‌توان به این شکل خشک کرد. این روش برای خشک کردن سریع گل‌هایی مثل بنفشه و یاس مناسب است.

آویزهای وارونه

گل‌هایی را که باید به شکل اصلی خشک کنید، مثل گل رز باید به صورت وارونه در یک فضای خشک و خنک آویزان کنید. به طوری که ساقه بالا باشد و گلبرگ‌ها پایین. چند روز بعد، گل شما با حفظ شکل اصلی‌اش خشک می‌شود اما در این روش رنگ گل تغییر خواهد کرد و زرد و قهوه‌ای خواهد شد.

محلول گلیسیرین و آب داغ

گل رز، کاملیا و میوه‌های خوشه‌ای (مثل انگور) را با این روش خشک می‌کنند. برای این کار یک پیمانه گلیسیرین را با دو پیمانه آب داغ که در آن نمک را حل کرده‌اید ، مخلوط کنید و بعد شاخه‌ها را در آن فرو ببرید. زمانی که برگ‌ها مقداری رطوبت داشته باشند متوجه می‌شویم که به اندازه کافی گلیسیرین به آن‌ها رسیده و خشک شده اند. با استفاده از این روش برگ‌ها نرمی و لطافت خود را حفظ می‌کنند.

گل را پرس کنید

دستگاه پرس از دو صفحه نئوپان كه دارای سوراخ‌هایی در ? طرف بوده تشكیل شده است كه به وسیله پیچ و مهره روی هم بسته می‌شوند. در روش پرس كردن ابتدا گل‌ها را در لای روزنامه قرار داده و سپس آنها را بین دو صفحه دستگاه پرس بگذارید و با پیچ محكم كرده تا گل‌ها كاملاً تحت فشار باشند و خشك شوند. گل‌ها را طوری بین روزنامه قرار دهید كه فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد. گل‌های جعفری و داودی را بهتر است با روش پرس كردن خشك نكنید بلكه آن‌ها را در روی جعبه در هوای آزاد طوری كه سر آن‌ها بالا باشد خشك كنید.

گل‌هایی از قبیل ژربرا، بنفشه، داودی، مینیاتوری، مارگریت، و هم چنین گل‌ها و برگ‌هایی كه ارتفاع و عمق كمتری دارند را می‌توان با روش پرس كردن، خشك كرد.

استفاده از مواد شیمیایی

بسیاری از گیاهان را می‌توان با مواد شیمیایی جاذب رطوبت خشك كرد. مخصوصاً گیاهان حساس مانند اركیده و لیلیوم در مواد شیمیایی بهتر خشك می‌شوند. این مواد عبارتند از: سیلیكا ژل، بُراز، نمك، اسید بوریك، زاج، آرد ذرت و شن.

سبك‌ترین و مناسب‌ترین ماده شیمیایی براز است كه برای كارهای هنری و خشك كردن گل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد كه در داروخانه‌ها موجود است. برای خشك كردن گل توسط براز، ابتدا مقداری از ماده را داخل ظرفی می‌ریزیم و گل را به آرامی در روی آن قرار می‌دهیم. سپس مقداری براز را روی گل می‌پاشیم و هر از چند گاهی ظرف را تكان می‌دهیم تا براز كاملاً روی تمام گلبرگ‌ها را بپوشاند. اگر براز حالت چسبندگی داشت كمی آرد ذرت را با آن مخلوط می‌كنیم تا از چسبندگی مواد به گل جلوگیری شود.

دانه‌های ژله‌ای سیلیکا

سیلیكا ژل را می‌توان از داروخانه خریداری كرد. اما دم دستی ترین روش تهیه سیلیکا ژل آن است که بسته‌های کوچک آن را از جعبه کفش‌ها یا کیف‌هایی که به تازگی خریده‌اید جمع کنید. سیلیكا ژل یك ماده شیمیایی است كه نوع مرغوب آن به رنگ آبی آسمانی است. این ماده وقتی كه رطوبت به خود می‌گیرد به ‌رنگ صورتی می‌شود. ولی می‌توان دوباره از آن استفاده كرد. برای این منظور آن را در فر گاز قرار می‌دهیم تا خشك شود و دوباره به رنگ آبی در ‌آید. سیلیكا ژل كاملاً رطوبت را از گل می‌گیرد و باعث می‌شود كه بعد از آن هم گل رطوبت به خود نگیرد. دانه‌های سیلیكا ژل كمی درشت هستند و باید آن‌ها را بوسیله آسیاب و یا وسایل دیگر خُرد كنیم و بوسیله چای صاف كن آن را روی گل بپاشیم تا دانه‌های درشت سیلیكا ژل لای گلبرگ‌ها فرو نرود. معمولاً ارتفاع شاخه گلی را كه در مواد شیمیایی خشك می‌كنیم باید 2 تا 5/2 سانتی‌متر باشد. هر طوری كه گل را در مواد بگذاریم به همان شكل خشك خواهند شد. معمولاً برای خشك كردن گل‌های حساسی چون لیلیوم، آنتریوم و ... از مواد شیمیایی استفاده می‌كنیم تا شكل ظاهری گل تغییر نكند. هر یك از مواد شیمیایی خشك كننده بعد از هر بار مصرف دوباره قابل استفاده هستند.

خشک کردن با شن

برای این کار می‌توانید از شن‌های ساحل دریا استفاده كنید. ابتدا شن‌ها را شسته تا كاملاً تمیز کنید و روی میز یا سینی خشك كنید. حالا گل‌ها را در داخل شن بخوابانید. دقت داشته باشید كه سنگریزه‌های درشت در میان شن‌ها نباشد تا آسیبی به گلبرگ‌های گل وارد نشود. چند روز بعد گل‌های خشکتان را از شن‌ها تحویل بگیرید!
دوشنبه 18/10/1391 - 0:45
پسندیدم 0
UserName
x