مرغ ترش
توسط : ya mahdi10


حتی اگر یک بار مهمان شمالی‌ها بوده باشید، حتماً نام مرغ ترش را شنیده‌اید . اگر شانس خوردن این غذا را پیدا کرده باشید می‌دانید که مرغ ترش یکی از خوش طعم ترین و متفاوت ترین خورش‌های ایرانی است که ورژن مازندرانی و گیلانی آن تفاوت چندانی با هم ندارند و در همه آنها مرغ، سبزیجات محلی و کته خوش طعم ایرانی حرف اول را می‌زند.

مواد لازم برای 4 تا 6 نفر:

ران مرغ به تعداد نفرات

سبزی خرد شده 300 گرم

پیاز متوسط یك عدد

سیر تازه 2حبه

آب نارنج نصف پیمانه

گردو ساییده نصف پیمانه

دانه انار خشک یک قاشق غذاخوری

نمك و فلفل و زردچوبه به میزان لازم

روغن مایع به میزان لازم

طرز تهیه:

سبزی این غذا شامل گشنیز و نعناع و تره و جعفری و کمی شنبلیله است اما اگر به سبزی‌های محلی شمال دسترسی داشتید، می‌توانید خلواش را جایگزین نعناع کنید. سبزی‌های خورش مرغ ترش را طوری انتخاب كنید كه مقدار جعفری بیشتر از تره و مقدار تره بیشتر از گشنیز باشد. نعنا هم باعث معطرشدن خورش می‌شود و هم ضد نفخ است و میزان آن باید کمتر از بقیه سبزی‌ها باشد تا خورش تلخ نشود.

برای تهیه این خورش، ابتدا تكه‌های مرغ را شسته و با کمی روغن و زردچوبه تفت دهید. اگر مایل بودید می‌توانید سینه را جایگزین ران کنید. بستگی به ذائقه خودتان دارد. حالا پیاز و سیر را ریز خرد کرده و سرخ کنید. سبزی‌ها را همراه با گردوی ساییده شده و دانه انار خشک و پودر شده روی پیازها ریخته و تفت دهید تا حدی که به رنگ دلخواه درآیند. گردوی مورد استفاده در این خورش بهتر است نیم ساییده شده باشد. به معنی این که لازم نیست آن را مثل گردوی فسنجان کاملا له یا چرخ کنید.

حالا سبزی را با یک پیمانه آب بپزید و در میانه پخت، مرغ‌ها را به آن اضافه کنید. مرغ در اثر ترکیب سبزیجات و گردو و انار رنگ قهوه‌ای به خود می‌گیرد. بعد از آن که مرغ پخت، نمک و فلفل غذا را اندازه کنید و اجازه دهید خورش جا بیفتد و غلیظ شود و روغن بیندازد. سپس به میزان دلخواهتان به آن آب نارنج یا آب غوره اضافه کنید. خورش مرغ ترش اگر از قبل سبزی آن را آماده داشته باشید به سرعت حاضر می‌شود و یکی از خوش طعم ترین و ساده ترین خورش‌های ایرانی است. این خورش را باید با کته سرو کنید و چه بهتر که کته دودی باشد.

نکات پخت مرغ ترش:

1. بعضی‌ها در این خورش از لپه هم استفاده می‌کنند. در این صورت 100گرم لپه برای این میزان مواد کفایت می‌کند. لپه را نیم پز کرده، با زردچوبه تفت دهید و همراه با مرغ به خورش اضافه کنید.

2. اگر دوست داشته باشید می‌توانید یك فنجان آب انار تازه هم در هنگام پخت خورش به آن اضافه كنید.

3. گیلانی‌ها در مرغ ترش از تخم مرغ هم استفاده می‌کنند. به این شکل که در مراحل پایانی پخت یک عدد تخم مرغ در خورش می‌شکنند تا خود را ببندد و زرده آن درسته و سالم بماند.

4. بعضی‌ها این خورش را بعد از کشیدن در ظرف، با زرشک سرخ شده تزئین می‌کنند.
دوشنبه 18/10/1391 - 0:44
پسندیدم 0
UserName
x