چه تلخ و خوشمزهههههه
توسط : jtayebe

«هوممم ...به‌به!» این آوا به گوشتان آشناست، نه؟! شنیدنش نشان می‌دهد یك خوردنی خوشمزه و دهان‌آب‌انداز و احتمالا شیرین، دل و هوش كسی را برده! تعجب خواهید كرد اگر بشنوید برخی افراد این صوت را پس از دیدن اغذیه‌ای تلخ به كار می‌برند. درست است... شكلات تلخ!

افراد بسیاری هستند كه تاب و تحملشان را در برابر درصدهایی از آن از كف می‌دهند و یك بند انگشت از این شكلات تلخ لذتی شیرین و وافر به آنها می‌دهد. بررسی‌های متخصصان تغذیه مشخص كرده است كه با در نظر گرفتن استثنائاتی چند، قرار دادن مقداری شكلات تلخ در سبد غذایی هفتگی برای رسیدن به تغذیه‌ای سالم مفید است. اگر می‌خواهید درباره این ماده خوراكی بیشتر بدانید، این نوشتار را بخوانید.

درخت كاكائو از درختان مناطق حاره‌ای جهان است و در میان عمده‌ترین كشورهای تولیدكننده دانه كاكائو، كشورهای آفریقایی سهم بسیاری دارند.

طبق تحقیقی كه روی 32 هزار زن 48 تا 83 ساله سوئدی در دانشگاه بوستون آمریكا انجام شد و مجله علمی قلب آمریكا نتایج آن را منتشر كرد، مصرف 19 تا 30 گرم شكلات تلخ و تیره طی هفته، 32 درصد از احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌كاهد؛ حال آن‌كه اگر همین مقدار روزانه خورده شود چنان اثری نخواهد داشت و تا حدودی مضر خواهد بود.شكلات تلخ به اسامی تیره یا كم‌شیرین نیز معروف است. مقدار ماده خشك كاكائو در آن معمولا در حد 75 درصد است و در روند تولید آن شكری بسیار اندك به آن افزوده می‌شود؛ اگرچه كالری زیادی دارد، اما دربردارنده بیش از صد ماده شیمیایی است كه اگر در حدی متعادل و دور از افراط خورده شود، مزایای بسیار دارد:

ـ فلاوونوئید موجود در آن طراوت‌بخش پوست با خاصیت‌های آرامش‌بخش است.

ـ فلاوانول آن مسبب تلخی مزه اما پیشگیری كننده از فشار خون، زوال عقل و دیابت است.

ـ كاتچین، اپی كاتچین و پروسیاندین نیز خاصیت آنتی‌اكسیدان داشته با از بین بردن رادیكال‌های آزاد از احتمال ابتلا به سرطان، تصلب شرائین و بیماری‌های قلبی می‌كاهند.

ـ كربوهیدرات موجود در دانه كاكائو كه در تهیه شكلات تلخ به كار می‌رود منبع خوبی برای تأمین مقداری نشاسته و فیبر مورد نیاز بدن است.

ـ فنیلالانین دارد كه بر رفع استرس و اضطراب اثرگذاری‌های مناسبی دارد.

ـ آهن موجود در آن منبعی مناسب برای افراد دارای كم‌خونی به شمار می‌رود.

ـ حاوی تئوبرومین است كه در داروهای ضدسرفه نیز دیده می‌شود.

ـ سروتونین آن در افراد مبتلا به افسردگی و سندرم پیش از قاعدگی می‌تواند سطح این هورمون را در مغز افزایش دهد.

ـ كافئین، در افراد متفاوت بر حسب عاداتشان اثراتی چون افزایش هوشیاری و جلوگیری از خواب دارد.

ـ چربی مفید آن سبب چاقی یا افزایش كلسترول نمی‌شود.

افزون بر اینها شكلات تلخ پر از مقادیر زیاد پروتئین، تیامین، ویتامین‌های A،B1، B2، C، E، مواد معدنی مثل كلسیم، پتاسیم، روی و... تركیبات مفید برای بدن است كه مصرف اندكی از آن در تغذیه خوب و اثرگذار است.

التهاب سلولی را كاهش می‌دهد، فشار خون را كم می‌كند، حافظه را افزایش می‌دهد، از سخت شدن و گرفتگی رگ‌ها در افراد سیگاری جلوگیری می‌كند، اما كودكان و زنان باردار و شیرده باید در مصرف آن احتیاط كنند و نظر پزشك خود را در این زمینه جویا شوند.

در تركیبات شكلات مقادیری اگزالات نیز هست كه افراد دارای اسید اوریك بالا و مبتلا به سابقه سنگ كلیه نیز پیش از مصرف باید با پزشكان درباره مقدار مصرف آن مشورت كنند. به سبب وجود مس و منیزیم افراد مبتلا به سیروز كبدی و نیز اشخاص دارای دردهای میگرنی هم جزو كسانی قرار می‌گیرند كه بهتر است در مصرف آن محتاط باشند.

همچنین با آن‌كه در شكلات تلخ، مقدار عناصر آنتی‌اكسیدان بیشتر از شكلات‌های شیری است و خوردن شیر با شكلات هم به كام بسیاری از اشخاص، خوشمزه‌تر و لذت‌بخش‌تر به نظر می‌رسد، اما باید توجه داشت نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهد خوردن همزمان شیر و شكلات سبب جلوگیری از فعالیت آنتی‌اكسیدانی دانه كاكائو خواهد شد.

به نظر می‌رسد پروتئین موجود در مواد لبنی باعث چنین كنش‌های شیمیایی و در نتیجه كاهش اثرات ضداكسیدانی آن می‌شود.

شكلات موسوم به تلخ با غلظت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. معمولا نوع 75 درصد آن با میل افراد بیشتری سازگار است، اما برخی‌ها غلظت‌های بالاتر را بیشتر دوست دارند و از همین رو شكلات‌های 94 تا 96 درصد هم در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

فقط یادتان باشد شكلات‌هایی با غلظت 100 درصد هر چند كمتر پیدا می‌شوند، اما به سبب آن ‌كه هر قدر این درصد بالاتر باشد، مقدار كافئین آن هم بالاتر خواهد بود، احتمال تپش قلب و سردرد نیز افزایش می‌یابد و باید در خوردن درصدهای بالاتر احتیاط بیشتری كرد.

هنگام خرید شكلات تلخ، توجه داشته باشید به سبب گرانی كره كاكائو كه جزو چربی‌های بد و افزایش‌دهنده كلسترول خون محسوب نمی‌شود، برخی كارخانه‌های سازنده آن برای تهیه شكلات‌های ارزان‌تر و حفظ سودآوری چربی‌های اشباع شده و شكر به محصول خود می‌افزایند كه در این صورت از مرغوبیت شكلات كاسته شده و دیگر آن مزایای مفید را نمی‌توان انتظار داشت.

دوشنبه 30/5/1391 - 17:57
پسندیدم 0
UserName
x