اندرفواید و مضرات آب خوردن
توسط : jtayebe
پژوهشگران علوم تغذیه اعلام كرده‌اند عادت برخی مردم برای نوشیدن آب هنگامی كه احساس تشنگی به آنها دست می‌دهد، اشتباه و مضر است.

همان‌طور كه هر كسی در مواجهه با كمبودها اهم و فی‌الاهم می‌كند، مغز نیز برای تنظیم فعالیت‌های بدن، بخش‌های حیاتی‌تر و مهم‌تر را مبنای توجه قرار می‌دهد. این سیستم توجه و تخصیص باعث می‌شود به بخش‌های دیگر آب كمتری برسد.

فكر كنید اگر اوره در خون یا سموم حاصل از فعالیت كبد كه باید با آب آمیخته و از راه ادرار دفع شود در تنگنای كمبود آب گرفتار شود، غلبه منتج از تجمع سموم در بدن چه مضراتی خواهد داشت؟

آب یكی از نیازها و تركیبات اصلی بافت‌های بدن است و علاوه بر نقشی كه در دفع مواد سمی دارد، سیستم تعریق و متعادل نگه‌ داشتن حرارت بدن، گردش خون، كاركرد بهینه مغز و... بسیاری امور بدن به آن وابسته‌اند. خودداری از خوردن آب در فواصل ساعتی و نوشیدن آن فقط هنگامی كه احساس تشنگی دست می‌دهد در واقع مانند آن است كه روغن خودرو خواص خود را از دست داده و اگرچه موتور همچنان كار می‌كند اما از عمر مفید بخش‌های جزئی‌تر درگیر با اصطكاك بشدت كاسته می‌شود.

به عبارت دیگر، احساس تشنگی حكم چراغ خطر روغن موتور در بدن را دارد كه پس از تحلیل خواص لازم هنگامی روشن می‌شود كه روغن كاملا ناكارآمد شده و دیگر نه‌تنها برخی اجزای كوچك بلكه كل موتور در آستانه استهلاك و خرابی است.

افزون بر این، هنگام ابتلا به بیماری‌ها نیز باید در فواصلی كمتر، آب و مایعات نوشید تا نیاز بدن جبران و تامین شود. به عنوان مثال هنگامی كه به بیماری‌هایی همراه با اسهال و استفراغ مبتلا می‌شوید بخشی زیاد از آب در این روند از دست می‌رود و در صورتی كه مقدار مورد نیاز جایگزین نشود وضعیت بیماری مخاطره‌آمیز خواهد شد.

افزایش مقدار قند خون در مبتلایان به دیابت هم باعث كم‌آبی بدن می‌شود. ورزش، گرما، خوردن غذاهای پرنمك و محتوی ادویه، برخی داروها، خونریزی‌های شدید بخصوص طی عادت ماهانه زنان، فعالیت‌های روزمره و... همگی از جمله مواقعی است كه نیاز بدن به مایعات بیشتر شده، آب موجود در بافت‌ها با شدت بیشتری تحلیل می‌رود.

جالب است بدانید بررسی‌های دانشمندان مشخص كرده بی‌علاقگی به نوشیدن آب یا كم‌نوشی بر خلق و خوی افراد (بخصوص زنان)‌ اثرگذار است و آدمی را عصبی، كم‌تحمل، پرخاشگر و تندخو می‌كند. شاید به همین دلیل است كه نیاكانمان معتقد بودند وقتی عصبانی می‌شوید یك لیوان آب بخورید!

اگر به هر دلیل نمی‌توانید عادت‌های اشتباه خود را در تغذیه اصلاح كنید، یادتان باشد حداقل خودداری از نوشیدن آب را بیش از پنج ساعت كش ندهید كه اثرات كوتاه و بلندمدت آن اگرچه متفاوت، اما همانند ادامه حركت با خودروی بدون روغن، زیانبار خواهد بود.

حین یا پس از غذا آب سرد نخورید
خوردن آب سرد حین یا بعد از غذا سرطان‌زاست، هرچند خوردن آب هنگام غذا خوردن باعث رقیق شدن شیره معده و ایجاد اختلال در جذب مواد مغذی می‌شود.

به گفته دكتر استفان مارك، نوشیدن آب سرد كه نزد برخی افراد عملی لذت‌بخش به شمار می‌رود، اثراتی به مراتب مضرتر دارد. آب سرد، مواد روغنی بلعیده شده را سفت كرده، روند هضم غذا را كند می‌كند. رسوب چربی با اسید وارد واكنش شیمیایی شده و سریع‌تر در روده جذب می‌شود. نتیجه این روند علاوه بر حجیم شدن معده و چاقی، سرطان را در پی خواهد داشت.
دوشنبه 30/5/1391 - 17:55
پسندیدم 0
UserName
x