بزرگداشت عالمی فرزانه
توسط : ya mahdi10

امروز در تقویم تاریخ كشورمان روز بزرگداشت علامه محمد باقر مجلسی، عالمی فرزانه در معارف دینی و اسلامی است؛ ستاره ای كه در آسمان معرفت درخشید تا فانوس راه حق طلبان عصر خود باشد.

بزرگداشت عالمی فرزانه

علامه محمد باقر مجلسی معروف به علامه مجلسی یا مجلسی ثانی در سال 1037 هجری قمری در اصفهان پا به عرصه گیتی نهاد.

پدرش مولا محمد تقی مجلسی معروف به مجلسی اول از شاگردان بزرگ شیخ بهایی و میر داماد بود، وی به عنوان یك مرجع تقلید، در علوم مختلف اسلامی از سرآمدان روزگار خویش به حساب می آمد.

محمد باقر از همان اوان كـودكـی ، تحت تعلیم و تربیت پـدر پرورش یافت. وی در حـوزه علمـیه اصفهان علـوم ابتدایی را فراگرفت و با هوشی سرشار در مـدت كوتاهی مراحل مختلف علمـی و تحصیلی را به سرعت گذراند.

وی از محضر استادان به نامی چون آقا حسین خوانساری، مولا محمد صالح مازندرانی، علامه حسن علی شوشتری، ملا محسن فیض كاشانی، سید علی خان مدنی، شیخ حرّ كسب فیض كرد.

علامه وظیفه اقامه نماز را در مسجد جامع اصفهان برعهده داشت و در زمان حیاتش دارای مقام و قدرت مطلق دینی بود و لقب شیخ الاسلامی كه عالی ترین درجه روحانیت در آن عصر بـود، را از آن خود ساخته بود.

این عالم بزرگوار به تمامی علومی كه مجتهدان بدان نیاز داشتند از قبیل صرف، نحو، معانی بیان، لغت، ریاضی، فلسفه، حكمت، تاریخ، تفسیر و حدیث احاطه كامل داشت و در بیشتر آنها صاحب نظر بود.

علامه مجلسی در حیات سراسر بركت خود منشا كارهای خیر بی شماری بود كه تعلیم و تربیت شاگردان بزرگی همچون سید نعمت اللّه جزایری، جعفر بن عبد اللّه كمره ای اصفهانی، سلیمان بن عبد الله ماحوزی بحرانی، شیخ عبد الرزاق گیلانی و عبدالرضا كاشانی از جمله آن است.

این عالم بزرگ جهان تشیع، با قلم توانای خود بیش از یك صد كتاب به زبان فارسی و عربی به رشته تحریر درآورد. ‏

مهم ترین اثر علامه مجلسی كتاب بحار الانوار؛ دایره المعارفی، بالغ بر 100 جلد است. از میان تالیفات عربی این عالم نامدار می توان به مرآت العقول، ملاذ الأخیار، الفرائد الطریفة در شرح صحیفه سجادیه، شرح أربعین حدیث اشاره كرد و از مهمترین آثار او به زبان فارسی می توان از حق الیقین، زاد المعاد، تحفه الزائر در زیارات فارسی، عین الحیاه در اخلاق، صراط النجاه، حلیه المتقین در آداب و احكام، حیاه القلوب در تاریخ پیامبران،‌ مشكاه الأنوار، جلاء العیون در تاریخ امامان، توقیعات امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، نام برد.

اولین تألیف علامه را كتاب الأوزان و المقادیر یا میزان المقادیر دانسته‌اند ( در سال ۱۰۶۳ ) و آخرین تألیف او هم كتاب حق الیقین است كه در سال ۱۱۰۹ هجری قمری یعنی یك سال قبل از وفاتش به رشته تحریر در آمده بود.

علامه محمد باقر مجلسـی پـس از 73 سال عمر پربركت، كه بیشتر آن صرف تحقیق، تعلیم و خدمت به اسلام شده بود؛ در آخـریـن روزهای ماه مبـارك رمضان سـال 1110 هجری قمری دیده از جهان فرو بست. پیكر این عالم فرزانه در مسجد جامع اصفهان و كنار پدر بزرگوارش به خاك سپرده شد.

دوشنبه 30/5/1391 - 16:56
پسندیدم 0
UserName
x