جمع‌آوری اطلاعات شهدای مقاومت خرمشهر
توسط : rohi1346
جمع‌آوری اطلاعات شهدای مقاومت خرمشهر
جام جم آنلاین: فرمانده سپاه حضرت ولیعصر(عج) خوزستان گفت: با توجه به این‌كه یادواره شهدای خرمشهر متعلق به همه شهیدان این شهر است، باید به صورت ملی برگزار شود.

سردار حسن شاهوارپور كه در نشست برنامه‌ریزی فرهنگی یادواره شهدای خرمشهر در استانداری خوزستان سخن می‌گفت، افزود: خرمشهر از جمله شهرهایی است كه در دوران دفاع مقدس از نظر جمعیتی و مسكونی بیشترین آسیب‌ها را دیده و به همین دلیل این شهر به عنوان نماد مقاومت ملت ایران نام گرفته است.

وی افزود: با وجود آسیب‌های وارده به خرمشهر، هنوز یادواره شهدای این شهر برگزار نشده است. همچنین «هفتكل» هم از دیگر شهرهایی است كه تاكنون یادواره شهدا در آن برگزار نشده است و پیگیر انجام این كار هستیم.

سردار شاهوارپور گفت: امسال برگزاری یادواره شهیدان «علم‌الهدی» و «دقایقی» در دستور كار بود كه یادواره شهید «علم‌الهدی» برگزار شد و یادواره شهید «دقایقی» هم 27 بهمن برگزار می‌شود. برگزاری یادواره شهدای خرمشهر از سه سال پیش در برنامه بوده است. علی‌رغم این‌كه در گذشته فعالیت‌هایی برای برگزاری چنین یادواره‌ای در خرمشهر انجام شده، ولی این فعالیت‌ها متوقف شده است، به همین دلیل این موضوع دوباره پیگیری و به نتیجه رسید.

وی افزود: با توجه به این‌كه در زمان دفاع مقدس رزمندگانی از شهرهای مختلف كشور در مقاومت خرمشهر حضور داشتند، آمار دقیقی از شهدای این شهر در مقاومت 45 روزه و عملیات‌ها و شبیخون‌هایی كه در زمان جنگ در منطقه صورت می‌گرفت وجود ندارد. برای تهیه این آمار، مراز شهدا در استان‌های دیگر بررسی و مشخصات شهدایی كه در خرمشهر شهید شده‌اند، جمع‌آوری شده است. بر اساس آماری كه تاكنون جمع‌آوری شده است، یك‌هزار و 747 شهید كه در خرمشهر به فیض شهادت نائل شده‌اند شناسایی شده‌اند كه این شهدا متعلق به خوزستان و استان‌های دیگر هستند.

سردار شاهوارپور یادآور شد:‌ با توجه به این‌كه یادواره متعلق به شهدای خرمشهر است، باید به صورت ملی برگزار شود. در این زمینه جلسه‌ای با سردار نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفین كشور برگزار و گزارش عملكردها ارائه شده است.

به گفته فرمانده سپاه حضرت ولیعصر(عج) خوزستان ، تهیه فیلم بلند مقاومت 45 روزه مردم خرمشهر از جمله برنامه‌هایی بود كه در جلسه برگزار و تصویب شده است. پیشنهاد می‌كنیم كه همه فیلم‌هایی كه تاكنون با موضوع مقاومت خرمشهر ساخته شده در یك بازه زمانی مشخص در سطح استان و كشور نمایش داده شود.

سردار شاهوارپور با اشاره به ایجاد باغ ‌موزه دفاع مقدس در شلمچه، تاكید كرد: زمینی به مساحت 20 هكتار به این پروژه اختصاص یافته است. (ایسنا)


دوشنبه 19/10/1390 - 22:42
پسندیدم 0
UserName
x