تابلو ستایش پروردگار تازه‌ترین اثر فرشچیان رونمایی شد
توسط : rohi1346
تابلو «ستایش پروردگار» تازه‌ترین اثر فرشچیان رونمایی شد

خبرگزاری فارس: تازه‌ترین اثر محمود فرشچیان با عنوان «ستایش پروردگار» در موزه این هنرمند واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد رونمایی شد.

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir
گزارش تصویری مرتبط
-------------------------------

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، تابلو «ستایش پروردگار» تازه‌ترین اثر محمود فرشچیان هنرمند پیشکسوت نگارگری ایران است که روز گذشته در موزه آثار محمود فرشچیان واقع در کاخ موزه سعدآباد رونمایی شد.

فرشچیان در مراسم رونمایی از این تابلو به مضمون آن اشاره کرد و گفت: مضمون این تابلو برگرفته از آیه «یسبح لله ما فی السموات و ما فی الارض» است که با تکنیک اکریلیک روی مقوا خلق شده و برای خلق آن حدود یک سال و نیم زمان صرف شده است.
وی با بیان این که موضوع و مضمون اصلی این تابلو عبادت و شکرگزاری به درگاه باری‌تعالی است گفت: هرکس به گونه‌ای خداوند یکتا را پرستش می‌کند و هنرمندان نیز با خلق آثار هنری خود به نوعی ستایش پروردگارشان را به نمایش می‌گذارند.
به گفته این هنرمند نگارگر،‌تابلو ستایش خدا به مدت یک سال در موزه فرشچیان به نمایش عموم گذاشته می‌شود و پس از آن به موزه آستان قدس رضوی اهدا می‌شود.

فرشچیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ساده برگزار شدن مراسم رونمایی این تابلو گفت:  این اثر هدیه‌ای به آستان مقدس امام رضا (ع) است و به همین دلیل می‌خواستم که مراسم رونمایی از آن نیز در نهایت سادگی به شکل درویشی و بدون هیچگونه تشریفاتی باشد. 

در ادامه این مراسم، آرش لشکری، سرپرست مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد نیز با تقدیر از محمود فرشچیان به عنوان یکی از ستارگان تابناک هنر ایران،‌ پاسداشت و احترام به هنرمندانی نظیر استاد فرشچیان را از جمله وظایف این مجموعه عنوان کرد و گفت:  مجموعه سعدآباد، به منظور رونمایی از تازه‌ترین اثر ارزشمند و فاخر استاد فرشچیان، برنامه مفصلی را  تدارک دیده بود اما بنا به خواست و صلاحدید خود استاد، این مراسم ساده و بدون هیچ گونه تشریفات رسمی، اما در عین حال با حضور دوستداران این هنرمند برگزار شد.
وی به مجموعه آثار محمود فرشچیان که در موزه آثار او به نمایش درآمده است اشاره کرد و گفت: محرم سال گذشته اثر ارزشمند «پرچمدار حق» از جمله آثار استاد فرشچیان در این موزه رونمایی شد که شمایلی از علمدار کربلا را به صورت زخمی روی اسب، به تصویر کشیده بود که بعد از یک سال نمایش در این موزه، به تازگی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.

به گزارش فارس، تابلوهای عصر عاشورا، ضامن آهو ،غدیر، پنجمین روز آفرینش ،کوثــر و ستایش پروردگار از جمله آثار محمود فرشچیان هنرمند پیشکسوت نگارگری ایران است که با مضامین دینی و مذهبی آفریده شده است.
فرشچیان این روزها نیز بر ساخت ضریح مطهر امام حسین‌(ع)‌ در قم نظارت دارد که کار طراحی این ضریح را بر عهده داشته است.
چندی پیش قسمتی از این ضریح که با تلاش هنرمندان بسیاری در شهر قم آماده‌سازی شده بود، در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.

دوشنبه 19/10/1390 - 22:14
پسندیدم 0
UserName
x