نجات 2565 نفر در یک ماه نخست طرح امداد و نجات زمستانه
توسط : rohi1346

خبرگزاری فارس: 2 هزار و 565 نفر در یک ماه نخست طرح امداد و نجات زمستانه توسط امدادگران هلال احمر نجات یافتند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مجموع کل حوادث به وقوع پیوسته از ابتدا آغاز طرح امداد و نجات زمستانه از 12 آذر تا 14 دی بالغ بر 890 مورد بوده است که امدادگران هلال احمر در آن برای امدادرسانی حضور یافته‌اند.

حسین درخشان مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با اشاره به نوع حوادث و تعداد آن از جمله خدمات مناسبتی یک مورد، زمین لرزه 26 مورد، کوهستان 26 مورد، جاده‌ای 717 مورد، دریایی و ساحلی 4 مورد و هوایی یک مورد گفت: در این راستا حوادث جوی اقلیمی نیز شامل 10 مورد، رانش زمین یک مورد و شهری نیز 29 مورد امدادگران هلال احمر حضور یافتند.

وی به خدمات حضوری در 65 مورد و همچنین ریزش آوار 5 مورد و در نهایت حوادث صنعتی و کارگاهی که 5 مورد بود نیز اشاره کرد و افزود: مجموع کل حادثه دیدگان ده هزار و 256 نفر بود که بیشترین حادثه دیدگان زلزله و جاده ای  که به ترتیب 4 هزار و دو هزار و 304 نفر دچار حادثه شدند.

درخشان به مجموع کل نجات یافتگان که بالغ بر 2 هزار و 565 نفر بودند نیز اشاره کرد و گفت: در این راستا 2 هزار و 110 نفر در حوادث جاده‌ای که بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است نجات یافتند.

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات  کل مصدومان را که شامل یک هزار و 507 نفر از جمله (901 نفر انتقالی و 606 نفر سرپایی) بود برشمرد و افزود: مجموع خدمات امدادی ارائه شده در این مدت نیز بالغ بر 7 هزار و 500 نفر بود که 4 هزار و 249 نفر نیز اسکان یافتند.

حیدرحیدری معاون سازمان امداد و نجات نیز در گفت‌وگو  با فارس با اشاره به توزیع اقلام زیستی در حوادث از ابتدای طرح امداد و نجات زمستانه توسط هلال احمر گفت: در این راستا 281 بسته غذایی بین حادثه دیدگان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه مجموع کل تیم‌های عملیاتی اعزام شده در این مدت یک هزار و 30 تیم بود، تصریح کرد: مجموع کل نیروهای عملیاتی نیز 3 هزار و 370 نفر بود که در این مدت نیز 868 آمبولانس اعزام شده است.

حیدری همچنین به مجموع کل عملیات‌های رها سازی که 140 مورد بود، اشاره کرد و گفت: میانگین زمان اطلاع رسانی حوادث جاده‌ای از زمان وقوع حادثه تا اطلاع به جمعیت  هلال احمر 8 دقیقه، میانگین زمان حضور در صحنه عملیات حوادث جاده‌ای از اطلاع به جمعیت تا حضور در صحنه 16 دقیقه و میانگین مدت زمان عملیات در حوادث جاده‌ای از آغاز تا پایان عملیات 55 دقیقه بوده است.

محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات نیز در تشریح مهمترین عملیات امداد و نجات در این مدت اظهار داشت: مهمترین عملیات امداد و نجات دوره ای شامل گرفتار شدن در برف و کولاک در گلستان، آزادشهر و گردنه خوش ییلاق بود که امدادگران  به 155 خانوار کمک کردند.

وی همچنین با اشاره به  امداد رسانی به خودروهای گیر افتاده در برف و کولاک گلستان که 260 حادثه دیده را در برداشت تصریح کرد: در این راستا واژگونی اتوبوس در سمنان 42 نفر را دچار حادثه کرد که 5 نفر از مصدومان آن برای درمان بیشتر انتقال و 37 نفر دیگر نیز سرپایی درمان شدند.

مظفر به آتش سوزی موتور قایق تندرو در هرمزگان که 7 نفر نیز نجات یافتند اشاره کرد و گفت: زمین لرزه 4،9 ریشتری هرمزگان (پارسیان) و فارس (لامرد) نیز باعث حادثه برای 4 هزار نفر شد که امدادرسانی مصدومان این حادثه توسط عوامل اورژانس انجام شد.

وی با اشاره به  اسکان این 4 هزار نفر با ایجاد 70 کمپ و برپایی 801 دستگاه چادر و توزیع 260 تخته پتو بیان داشت: انفجار گاز در منزل در اصفهان با 14نفر حادثه دیده و نجات یافته و همچنین گمشدگان در کوهستان در چهارمحال و بختیاری (8 نفرحادثه دیده) و ریزش ساختمان 5 طبقه در آذربایجان شرقی با 6 نفر حادثه دیده و 2 نفر نجات یافته از دیگر حوادثی بود که توسط امداگران امدادرسانی شد.

مظفر در ادامه به رانش زمین در گیلان که 35 حادثه دیده و نجات یافته داشت، اشاره کرد و گفت: انفجار در معدن گچ خراسان شمالی نیز 6 نفر حادثه دیده در برداشت و در نهایت در سقوط بالگرد در سیستان و بلوچستان که 3 نفر نیز فوت کردند امدادگران برای امدادرسانی در محل حادثه حضور یافتند.

وی خاطرنشان کرد:  در تاسوعا و عاشورای حسینی  نیز در پایگاه‌های اطراف حرم حضرت معصومه(س)استان قم  به 2 هزار و 523 نفر مراجعات حضوری خدمت رسانی صورت پذیرفت که 23 نفر مصدوم نیز به مراکز درمان انتقال و 35 نفر نیز اسکان یافتند.

دوشنبه 19/10/1390 - 22:6
پسندیدم 0
UserName
x