دامنه ایران تا پایان سال عملیاتی می شود
توسط : rohi1346

دامنه " . ایران " تا پایان سال عملیاتی می شود

تهران- رییس مركز ثبت دامنه های پژوهشگاه دانش های بنیادین گفت: دامنه فارسی ". ایران " در سال گذشته توسط سازمان نظارت بر نام ها و ارقام اینترنتی(آیكان) به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تخصیص داده شده است و این دامنه تا پایان سال عملیاتی می شود .

تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

"علیرضا صالح" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: عملیاتی شدن دامنه " . ایران " با همكاری سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان نماینده ایران در آیكان انجام می شود.

وی صالح گفت: دامنه" . ایران " به مدت یك سال است كه به پژوهشگاه دانش های بنیادی واحد ثبت دامنه دات آی.آر تخصیص داده شده است؛ از آن زمان به دلیل وجود روال های سخت آیكان برای راه اندازی اسامی در پایگاه "آینا" ادامه این كار به كندی پیش رفته است ولی با توجه به پشتیبانی همه جانبه سازمان فناوری اطلاعات ، این دامنه تا پایان امسال عملیاتی می شود .

رییس مركز ثبت دامنه های فارسی پژوهشگاه دانش های بنیادین گفت: با استفاده از دامنه با پسوند ". ‌ایران " می توانیم شاهد رونق بیشتر خط و زبان فارسی در فضای اینترنت باشیم.

وی افزود: از سوی دیگر با ورود این دامنه صاحبان مشاغل می‌توانند نشانی سامانه‌های خود را به زبان فارسی و با پسوند نقطه‌ایران ثبت كنند تا مخاطبان خود را افزایش دهند.

دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است كه در بخش های پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پسوندهای دامنه های اینترنتی هر یك برای اهداف و امور خاصی تعریف می شود كه مهمترین آن برای هر كشوری پسوند ملی است.

***انواع شناسه های كاربری:

- شخص حقیقی: صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های "‎.ir" ، ". ایران " و "‎.id.ir" معرفی شوند.

- شركت، موسسه یا نهاد غیردولتی شامل تمامی شركت‌ها (ازجمله شركت ها مسئولیت محدود، سهامی عام و دیگر موارد)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و تمامی اشخاص حقوقی كه در سازمان ثبت شركت‌ها، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد رسمی كشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند.

صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های "‎.ir "، "‏.ایران "، "‎.co.ir "، "‎.org.ir " و "‎.net.ir" معرفی شوند.

- وزارتخانه، سازمان یا شركت دولتی شامل تمام سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه است . صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های"‎.ir "، "‏.ایران "، "‎.gov.ir " و "‎.co.ir" معرفی شوند.

- مركز آموزشی و پژوهشی شامل تمامی سازمان‌ها و مراكز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و همه اشخاص حقوقی كه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مجوز دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های "‎.ir "، "‏.ایران "، "‎.sch.ir "، "‎.ac.ir " و "‎.org.ir " معرفی شوند.

دوشنبه 19/10/1390 - 21:43
پسندیدم 0
UserName
x