دهكده المپیك خرم‌آباد از خواب بیدار شد
توسط : rohi1346
دهكده المپیك خرم‌آباد از خواب بیدار شد
جام جم آنلاین: دهكده المپیك خرم‌آباد از مهم‌ترین پروژه‌های لرستان محسوب می‌شود كه بعداز گذشت چهار سال از كلنگ‌زنی این پروژه، عملیات ساخت آن هم‌اكنون با تغییر نام به مجموعه ورزشی خرم‌آباد جانی تازه گرفته است.
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

كلنگ ساخت این پروژه در اردیبهشت 86 با حضور محمد علی‌آبادی، رییس وقت سازمان تربیت بدنی در منطقه كمالوند خرم‌آباد، در زمینی به مساحت 252 هكتار به زمین زده شد.

در مصوبات سفر دوم ریاست‌جمهوری قید شده بود كه این دهكده تا سال 92 به بهره‌برداری خواهد رسید. اما با وجود این وعده‌ها بعد از گذشت چند سال و با توجه به عدم پیگیری‌های لازم از سوی مسوولان وقت، ساخت این مكان در زمان‌بندی مورد نظر غیرممكن شد و دهكده المپیك با تغییر نام و با تعیین مشاور جدید و هماهنگی اداره كل ورزش و جوانان استان و بررسی نیازهای واقعی شهر خرم‌آباد، در مكان فعلی آن احداث خواهد شد.

مدیركل ورزش و جوانان استان لرستان می‌گوید: طرح دهكده المپیك خرم‌آباد مانند 12 دهكده المپیك دیگر در سایر استان‌های كشور از سوی كمیسیون ماده 215 معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور منتفی شد.

فرهاد نیكوخصال با بیان این كه پیش‌بینی این مجموعه 60 پروژه بزرگ و بین‌المللی بود، می‌افزاید: توان استفاده از بسیاری از این پروژه‌ها همچون پاتیناژ و ساخت دریاچه بازی‌های آبی را نداریم و در واقع ساخت آنها به نوعی اتلاف در هزینه و زمان است كه به همین علت 60 پروژه اولیه در دست احداث المپیك به 26 پروژه كاربردی كاهش یافت.

وی اعتبار ساخت مجموعه ورزشی خرم‌آباد با 26 پروژه كاربردی را 38.5 میلیارد تومان عنوان می‌كند و می‌گوید: در صورت تامین اعتبار و شروع به كار، این مجموعه تا پایان سال 94 آماده افتتاح و بهره‌برداری است.

نیكوخصال علت تغییر و تعدیل دهكده المپیك به مجموعه ورزشی خرم‌آباد از سوی كمیسیون ماده 215 معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور را عدم توجیه اقتصادی و برخی محدودیت‌های فرهنگی جهت میزبانی برنامه‌های المپیك این دهكده و سایر دهكده‌های سراسر كشور عنوان می‌كند و یادآور می‌شود: دهكده المپیك را نه‌تنها در خرم‌آباد بلكه در هیچ شهر كشور نخواهیم داشت.

وی با بیان این كه ساخت این دهكده می‌توانست منافعی همچون توزیع سرانه ورزشی و تقویت زیرساخت‌ها را برای استان در پی داشته باشد، می‌افزاید: تغییر دهكده المپیك به مجموعه ورزشی به معنای از دست دادن این مكان ورزشی نیست، بلكه صرفا برای دست یافتن و احداث مجموعه‌ای ورزشی برای شهر خرم‌آباد است كه از پروژه‌های غیرضروری آن با دلایل كارشناسی چشم‌پوشی شده است.

مدیركل ورزش و جوانان لرستان خاطرنشان می‌كند: با وجود این خوشبختانه مجموعه ورزشی خرم‌آباد تنها پروژه‌ای بود كه در سراسر كشور توانست با تغییراتی در كمیت، اعداد و ارقام و تعداد اماكن، موفق به دریافت مجوز از سوی وزارت ورزش و جوانان شود و همچنین موافقت شركت توسعه، تجهیز و نگهداری اماكن ورزشی كشور را جلب كند.

نیكوخصال با اشاره به اعلام آمادگی مشاركت بخش خصوصی در این پروژه‌ها می‌افزاید: با توجه به حذف برخی پروژه‌ها، قسمتی از اراضی آزاد شده و با وجود تقاضاهایی از بخش خصوصی، زمین به صورت اجاره بلند مدت در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود كه دو پروژه تیراندازی و اتومبیلرانی كارتینگ مكان‌یابی شده كه پس از توافق قسمت پایه به متقاضیان واگذار و امور عملیاتی آن آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به این كه قسمتی از مجموعه ورزشی خرم‌آباد به صورت استیجاری در اختیار دانشگاه پیام نور قرار دارد، می‌گوید: قرارداد بین اداره كل ورزش و جوانان و دانشگاه پیام نور تفاهمی بود كه بعد از موعد مقرر با توجه به نیاز جامعه ورزش به این ساختمان حتما توسط دانشگاه پیام نور تخلیه و به جامعه ورزش واگذار خواهد شد.

نیكو خصال با اشاره به این‌كه زمین موتورسواری مجموعه به صورت غیررسمی در حال بهره‌برداری است، یادآور می‌شود: هم‌اكنون از این زمین به صورت غیررسمی به عنوان زمین تمرین استفاده می‌شود، ولی فعلا موارد ایمنی و رسمی آن در دست اجراست.

مدیركل ورزش و جوانان لرستان می‌گوید: بعد از صدور مجوز برای مجموعه ورزشی خرم‌آباد، هم‌اكنون سایر شهرها با رقمی حدود 35 میلیارد تومان با شركت توسعه، تجهیز و نگهداری اماكن ورزشی كشور قرارداد بسته‌اند.

مشاور عمرانی مدیركل ورزش و جوانان لرستان نیز می‌گوید: سال 86 كلنگ این پروژه با عنوان دهكده المپیك یا پارك ورزشی جهت اردوی تیم‌های ملی و مسابقات بین‌المللی زده شد.

بهروز بیرانوند با اشاره به پروژه‌های نیمه‌تمام مجموعه می‌افزاید: سالن دو و میدانی با 6 هزار مترمربع، 70 درصد پیشرفت فیزیكی داشته و سالن چند منظوره تمرینی 85 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است. همچنین تاسیسات مكانیكی، گرمایشی و سرمایشی و احداث استادیوم 15 هزار نفری كه كارفرمای آن سازمان مجری مسكن و شهرسازی كشور است در دو فاز انجام گرفته كه در فاز اول حدود 35 درصد از اسكلت استادیوم تاكنون عملیاتی شده است و فاز دوم آن نیز بزودی آغاز می‌شود.

دوشنبه 19/10/1390 - 21:31
پسندیدم 0
UserName
x