صدور حكم اعدام برای حسنی مبارک
توسط : rohi1346

صدور حكم اعدام برای حسنی مبارک
جام جم آنلاین: دادستان مصر به دلیل آنچه همكاری در قتل راهپیمایان معترض عنوان كرد، خواهان در نظر گرفتن مجازات اعدام برای حسنی مبارك شد.
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

به گزارش خبرگزاری ها، مصطفی شاطر در پایان نشست سه روزه دادستان‌هایی مصر مجازات را تنها راه حل دانست و افزود: هر قاضی منصفی باید برای این متهمان مجازات اعدام را در نظر بگیرد.

وی همچنین خواهان اشد مجازات برای حبیب العادلی، وزیر كشور رژیم مبارك و همچنین چهار مقام ارشد پلیس مصر در زمان حكومت پیشین شد كه همگی در این پرونده متهم هستند.

پیش از این مصطفی سلیمان، دادستان كل مصر عنوان كرده بود، مبارك از نظر سیاسی و همچنین حقوقی مسئول كشتار راهپیمایان در جریان خیزش مردمی در شروع سال گذشته میلادی بوده است. به گفته وی مبارك 83 ساله هیچ كاری را برای توقف خشونت‌ها انجام نداد؛ خشونت‌هایی كه از آنها به خوبی آگاهی داشته است.

به گفته سلیمان، حبیب العادلی، رئیس شورای امنیت ملی رژیم مبارك نیز موافقت خود را با به كارگیری خشونت شدید در سركوب مخالفان اعلام كرده بود.

سلیمان در برابر دادگاه گفته بود: وی (مبارك) هرگز نمی‌تواند مدعی شود به عنوان رئیس حكومت نمی‌دانسته كه چه اتفاقی افتاده است. او مسئول رخدادهاست و باید مسئولیت سیاسی و قضایی رخدادها را نیز به عهده بگیرد. غیر عقلانی و غیر منطقی است كه قبول شود، او از آنچه بر سر راهپیمایان می‌آمده، هیچ نمی‌دانسته است.

به گفته شاهدان در داخل وزارت كشور مصر، العادلی ‌بدون موافقت شخص مبارك نمی‌توانست دستور به كارگیری خشونت‌ شدید در سركوب معترضان را صادر كند.

به گفته دادستان مصر مبارك به درستی می‌دانست چه اتفاقی در حال رخ دادن است ولی هیچ كاری صورت نداد.

حسنی مبارك با اتهام همكاری در قتل بیش از 800 نفر از تجمع كنندگان در میدان التحریر قاهره در حال محاكمه است. وی نزدیك به سه دهه قدرت را در سرزمین نیل در دست داشت ولی 11 فوریه 2011 به دنبال قیام 18 روزه مردمی از قدرت كنار رفت.

 شادی مردم مصر از صدورحکم اعدام برای مبارک

صدور حکم اعدام برای حسنی مبارک، موجی از شادی در میان مردم مصر به راه انداخته است.
 
دادگاه جنایی قاهره تصمیم گرفت ادامه جلسه محاکمه حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین مصر و حبیب العادلی وزیر پیشین کشور این کشور و معاونان او را به دوشنبه و سه شنبه آینده موکول کند.

دادگاه اعلام کرد در جلسه آینده، دفاعیات وکلای متهمان شنیده خواهد شد. دادستان مصر پیشتر حکم اعدام مبارک ، العادلی و معاونان وی را به اتهام کشتار عمدی معترضان در انقلاب بیست و پنج ژانویه صادر کرده بود.

صدور حکم اعدام این افراد، موجی از شادی را در میان مردم مصر به ویژه خانواده های قربانیان در پی داشته است.

شماری از کارشناسان حقوقی با استقبال از صدور حکم اعدام برای مبارک و  دست نشانده هایش گفتند کسانی که معترضان و انقلابیون را به قتل می رساند از خارج مصر نیامده بودند بلکه مبارک و مقامات دولت وی دستور کشتار معترضان را صادر کرده بودند و این به معنای قتل عمد است و باید قصاص شوند.

دوشنبه 19/10/1390 - 21:30
پسندیدم 0
UserName
x