برگزاری هفته شهادت نواب صفوی
توسط : rohi1346

برگزاری هفته شهادت نواب صفوی
جام جم آنلاین: دبیر كل جمعیت فدائیان اسلام گفت: هفته شهادت شهید نواب صفوی امسال در چهار نقطه كشور برگزار خواهد شد.
تبیان زنجان www.tebyan-zn.ir

محمد مهدی عبد خدایی امروز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار جام جم آنلاین با اشاره برگزاری مراسم شهادت شهید سیدمجتبی تهرانی معروف به نواب صفوی افزود: 27 دی ماه امسال مراسم پنجاه و هفتمین سالگرد این شهید در تهران، قائمشهر، بهشهر، و شهرستان گنبد برگزار می‌شود.

دبیر كل جمعیت  فدائیان اسلام در خصوص برگزاری این مراسم در شهرهای شمالی كشور اظهار داشت : شهید نواب صفوی در سال 1325 در شهرستان ساری سخنرانی علیه مشروب فروشی در كشور داشت كه متعاقب آن مردم به خیابانها ریختند و مشروب فروشی ها را تخریب كردند.

عبد خدایی با بیان اینكه صاحبان مشروب فروشی ساری از شهید نواب صفوی شكایت كردند، افزود: نواب صفوی به طور غیابی محاكمه و محكوم شد.

وی گفت: پس از این ماجرا، در مازندران پایگاه جمعیت فدائیان اسلام شروع به فعالیت كرد و در طول سال های گذشته پایگاه جمعیت در قائمشهر بود و به همین دلیل مراسم شهادت این شهید در شهرهای شمالی هم برگزار خواهد شد.

دبیر كل جمعیت فدائیان اسلام تصریح كرد: سال گذشته نیز هفته شهادت شهید نواب در شهرهای رفسنجان، كرمان، قائمشهر و بهشهر برگزار شد.

شهید سیدمجتبی نواب صفوی در سال 1303شمسی در خانی‏آباد تهران به دنیا آمد و پس از اتمام دروس ابتدایی، به آبادان سفر کرد. سید مجتبی سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مهاجرت نمود و در آن‏جا از محضر مدرسین حوزه علمیه نجف اشرف بهره‏مند گردید.

وی پس از چهار سال اقامت در نجف به دستور آیت‏اللَّه سیدابوالحسن اصفهانی جهت مبارزه با کجروی‏های کسروی به ایران آمد و با تشکیل "جمعیت فداییان اسلام" به مبارزه با بدخواهان و بد اندیشان پرداخت. ترور وابستگان استعماری مانند احمد کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‏آرا و حسین علاء از جمله فعالیت‏های سیاسی این جمعیت می‏باشد.

 شهید نواب صفوی همچنین با حکومت دکتر مصدق به خاطر عدم عمل به احکام اسلامی به مخالفت برخاست و به همین جهت در ایام نخست وزیری مصدّق، دستگیر و به زندان افتاد و تا سقوط حکومت مصدق در زندان بود.

این مجاهد خستگی‏ناپذیر به همراه سه تن از همرزمانش به نام‏های خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سیدمحمد واحدی در بیدادگاه رژیم پهلوی محکوم و در صبحگاه 27 دی 1334 شمسی تیرباران شده و به خیل شهدا پیوستند.

دوشنبه 19/10/1390 - 21:29
پسندیدم 0
UserName
x