پرونده قضایی لارس فون تریر بسته شد
توسط : 23456ehsansh

دادستان شهر گراس در فرانسه از توقف پیگیری پرونده فیلمساز سرشناس دانمارکی به خاطر اظهارات جنجالی او در جشنواره کن خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، این اتفاق تنها چند روز پس از آن روی داد که «ملانکولیا» تازه‌ترین ساخته لارس فون تریر در بیست و چهارمین دوره جوایز فیلم اروپا برنده سه جایزه از جمله بهترین فیلم سال اروپا شد.

ژان-میشل کایو دادستان شهر ساحلی گراس در فرنچ ریوی‌‌یرا، محل برگزاری جشنواره کن گفت: «پرونده به طور رسمی بسته شد و مقامات قضایی دیگر فون تریر را تحت پیگرد قرار نخواهند داد.»

مقامات قضایی گراس، اوت پیش فون تریر را رسما به «توجیه جنایات جنگی» متهم کردند که در صورت اثبات مجازات آن تا پنج سال زندان است.

کایو گفت: «اتهام «توجیه جنایات جنگی» درمورد آقای فون تریر صدق نمی‌کند. او چنین منظوری نداشت و نظر خود را به زبانی گفت که متعلق به او نبود و در عین حال این سخنان را در شرایط پرتنش به زبان آورد.»

فون تریر ماه مه پیش در نشست مطبوعاتی «ملانکولیا» در جشنواره کن گفت: «واقعا می‌خواستم یهودی باشم، بعد متوجه شدم عملا یک نازی هستم... من هیتلر را درک می‌کنم. او قطعا اشتباهاتی داشت، اما می‌توانم او را در روزهای آخر در حالی تصور کنم که در پناهگاه زیرزمینی‌اش نشسته و ... چطور این جمله را تمام کنم؟ باشه، من یک نازی هستم.»

به دنبال این اظهارات
برگزارکنندگان جشنواره کن بیانیه‌ای در تقبیح سخنان فون تریر صادر کردند و او را «عنصر نامطلوب» خواندند.
در این بیانیه آمده بود: «هیئت مدیره جشنواره عمیقا از اینکه لارس فون تریر از جلسه بحث و تبادل نظر برای بیان سخنانی غیرقابل‌قبول، تحمل‌ناپذیر و مغایر با ایده‌آل‌های جشنواره درمورد انسانیت و بلندنظری استفاده کرد، متاسف است.»

با وجود اخراج فون تریر از کن، «ملانکولیا» که درمورد برخورد قریب‌الوقوع یک سیاره با زمین است، همچنان در بخش مسابقه کن باقی ماند و کرستن دانست به خاطر آن برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. فون تریر سال 2000 با «رقصنده در تاریکی» نخل طلای کن را دریافت کرد.

فون تریر پیش از اخراج از کن در بیانیه‌ای عذرخواهی کرد، اما بعد عذرخواهی خود را پس گرفت.

پلیس دانمارک نیز اکتبر پیش فون تریر را به خاطر سخنان جنجالی‌اش مورد بازجویی قرار داد.

او به دنبال این بازجویی بیانیه‌ای صادر کرد و گفت: «به خاطر اتهامات جدی وارد شده به خودم و از آنجا که نمی‌توانم دیدگاه‌های خود را بدون ابهام بیان کنم، تصمیم گرفتم از امروز به بعد از سخنرانی عمومی و انجام گفت‌و‌گو خودداری کنم.»

چهارشنبه 16/9/1390 - 21:35
پسندیدم 0
UserName