بیو گرافی علی پروین
توسط : 23456ehsansh

علی پروین در روز سوم مهرماه۱۳۲۵ در تهران ، محله بازار ، کوچه غریبان ، پنجمین فرزند یک خانواده پرجمعیت ده نفره بود که به دنیا آمد. تولد پروین تقریباً مصادف است با تاسیس باشگاه مردمی و بازیکن ساز شاهین .


علاقه پروین به فوتبال از همان سال های کودکی شکل گرفت به طوری که علی کوچولو شبها توپ پلاستیکی اش را با خود به رختخواب می برد. علی ، کوچک بود که خانواده اش به محله دولاب ( خیابان عارف) نقل مکان کرد. این جابجایی در افزایش علاقه او به فوتبال تاثیر بسزایی داشت زیرا محله دولاب به خاطر داشتن زمین های خاکی فراوان مثل زمین نادر ، زمین منبع ، زمین عارف و … از قدیم پاتوق کوچک و بزرگ بود . علی در مهرماه۱۳۳۲ وارد دبستان شد و از مدرسه توحید ، تحصیل را آغاز کرد ولی عشق و علاقه او به فوتبال نمی گذاشت به درس و مشقش برسد . به همین علت از همان سال های اول در زمینه تحصیلی چندان موفق نبود.

پروین فوتبال را به طور جدی از دوازده سالگی و از زمین عارف واقع در خیابان۱۷ شهریور و محلات شیوا و غیاثی آغاز کرد . اولین تیمی که او به عضویت آن درآمد تیم عارف بود که با همت و تلاش جعفر بیگی درست شده بود. پروین در این سال ها شاهد درخشش فوتبالیست های ایرانی مثل کوزه کنانی ، دهداری ، جدیکار ، برومند و … در عرصه بازی های داخلی و خارجی بود و همیشه بازی های دو تیم پرطرفدار شاهین و تاج را پیگیری می کرد.

روز پنجم خرداد ۱۳۳۷ برای این نوجوان فوتبالدوست یک روز تلخ و فراموش نشدنی بود زیرا تیم ملی فوتبال ایران در بازی های آسیایی۱۹۶۴ توکیو با۴ گل به تیم رژیم اشغالگر قدس ( اسرائیل ) باخت . پروین بسیار ناراحت و غمگین بود و آرزو می کرد ای کاش ! روزی برسد که من پیراهن تیم ملی را بر تن کنم که اگر این طور شود بهترین بازی را انجام می دهم و حتی جانم را فدای تیم کشورم کنم . یک سال بعد (۱۳۳۸ ) او در امجدیه حاضر بود تا فینال یک حذفی تهران بین دو تیم شاهین و استقلال را تماشا کند . ( بازی۲-۲ مساوی شد و چند روز بعد دوباره تکرار شد).
آغاز فوتبال باشگاهی عضویت در باشگاه کیان
پروین کلاس دهم بود که به تیم البرز که در واقع تیم دسته دوم باشگاه کیان بود – پیوست ، تیمی که توسط علی الهی و داود معروف اداره می شد . درخشش او و بازی های قابل قبولش باعث شد تا در سال۱۳۳۴ به تیم کیان – که آن زمان منصور امیرآصفی را به عنوان مربی و بازیکنانی نظیر پرویز قلیچ خانی ، گودرز حبیبی و عزت جانملکی را در اختیار داشت- بپیوندد. وی دو سال در باشگاه کیان عضویت داشت .
حضور در تیم ملی جوانان
پروین در این زمان به تیم ملی جوانان دعوت شد و این تیم را در مسابقات۱۹۶۶ فیلیپین همراهی کرد و تا مرحله¼ نهایی صعود کردند ولی در آن جا حذف شدند. پروین در این دوره بازی ها۵ گل به تیم های ژاپن و سریلانکا زد.
حضور در باشگاه پیکان
پس از تشکیل باشگاه پیکان در سال۱۳۴۶ ، پروین به این تیم پیوست . وی در سال۱۳۴۷ مرد شماره یک تیمش بود و در سال۴۸ علی رغم پیوستن بازیکنان بزرگی مثل همایون بهزادی که از پرسپولیس به پیکان آمده بودند بازهم بهترین یار تیمش بود و موفق شد با گلهای خود و با کمک دیگر بازیکنان ، قهرمانی باشگاه های تهران را به ویترین باشگاه پیکان اضافه کند .

تیم پیکان در سال۴۸ ، سه بازی دوستانه را به شرح زیر برگزارکرد:

·پیکان۱- استوا بخارست رومانی صفر

·پیکان۳- منتخب ایالات پاکستان۱

·پیکان صفر – بانیک استراوا چکسلواکی۲

در فروردین۱۳۴۹ پیکان با مربیگری آلن راجرز فاتح جام بین المللی دوستی شد و نتایج زیر را کسب کرد :

پیکان۲- دمیراسپور ترکیه۱

·پیکان۳- کریوا رومانی۱

·پیکان۲- ارتش مسکو شوروی۳

بازی خوب پروین به همراه تیمش در برابر تیم های یاد شده موجب شد تا پیکان آوازه ای داشته باشد . همچنین این تیم در یک دیدار تدارکاتی دو بر یک مغلوب تیم ملی امید استرالیا شد ( گل پیکان توسط پروین به ثمر رسید) .

سال۱۳۴۹ ، حضور در پرسپولیس و تیم ملی
در بیست وچهار سالگی توسط محمد بیاتی ( مربی وقت ) به تیم ملی دعوت شد و در روز۱۵ شهریور۱۳۴۹ و در رقابت های جام عمران منطقه ای در مقابل تیم ملی پاکستان در نیمه دوم به جای علی جباری به میدان آمد و یکی از هفت گل ایران را نیز به ثمر رساند . وی دوازده روز بعد (۲۷ شهریور ) برای اولین بار با پیراهن پرسپولیس به میدان آمد و این تیم را در مصاف با عقاب یاری داد.

در روز سوم مهرماه در دیدار دوستانه با استقلال (۳-۲ ) یکی از دو گل تیمش را زد و به همراه تیم پرسپولیس قهرمان تهران شد و به مسابقات لیگ منطقه ای راه یافت که بازی های خود را در کرمان پیگیری کرد.

پرسپولیس پس از صعود از گروه اول ( زیر گروه ) در مرحله دوم با تیم های پاس و برق تهران و استقلال شیراز همگروه شد و به عنوان تیم دوم گروه خود به مصاف تیم اول گروه دیگر استقلال رفت و در حالی که بازی تا دقیقه۷۵ یک بر یک مساوی دنبال می شد ، قرمزها در اعتراض به نحوه قضاوت ، زمین بازی را ترک کردند! فدراسیون وقت نیز پرسپولیس را۳ بر صفر بازنده اعلام کرد.
بازی جنجالی در برابر استقلال
یکشنبه۱۳۴۹/۱۰/۲۷– ورزشگاه امجدیه

نیمه نهایی لیگ ایران : پرسپولیس۱- استقلال۱ تا دقیقه۷۵

بازیکنان پرسپولیس : عزیز اصلی – جعفر کاشانی – اکبر محمدی – مهراب شاهرخی – ابراهیم آشتیانی – علی پروین – فریدون معینی – اصغر ادیبی – رضا وطنخواه – حسین کلانی – همایون بهزادی ( کاپیتان )

مربی : حسین فکری

بازیکنان استقلال : فرهنگ بادکوبه – پرویز قلیچ خانی ( کاپیتان ) – مهدی لواسانی – جلال طالبی – مهدی حاج محمد – نصرالله عبدالهی – اکبر کارگر جم – علی جباری – کارو حق وردیان – جواد قراب ( عباس مژدهی ) – غلامحسین مظلومی ، مربی : رایکوف
سال۱۳۵۰– قهرمانی در لیگ و جام کورش
پروین در قالب تیم پرسپولیس ، قهرمانی در لیگ را تجربه و در این بازی ها۶ بار گلزنی کرد . در این سالها پرسپولیس که از نظر مادی در وضع خوبی بسر می برد در برابر باشگاه های خارجی بسیاری حاضر شد.

· پرسپولیس۲- هامبورگ آلمان۲

· پرسپولیس۱- گوارانی برزیل صفر

گل : علی پروین

· پرسپولیس۲- القادسیه کویت۱

گلها : علی پروین

· پرسپولیس۲- کروز یرو برزیل۴

· پرسپولیس۱- کریستال پالاس انگلستان۵

· پرسپولیس۱- کلودبن دانمارک۱

· پرسپولیس۱- ناسیونال اروگوئه صفر

· پرسپولیس۱- اسلوبو یوگسلاوی صفر

در این سال پروین در دو دیدار پرسپولیس علیه استقلال به میدان رفت که حاصل آن یک تساوی برای دو تیم و سک پیروزی۴ بر ۱ برای پرسپولیس بود .

در این سال رقابت های جام بین المللی کورش نیز برگزار شد و یا قهرمانی تیم ملی ایران خاتمه یافت .

سال۱۳۵۱ ، صعود به المپیک و حضور در جام جهانی کوچک
تیم ملی فوتبال ایران در این سال درگیر مسابقات مقدماتی المپیک۱۹۷۲ مونیخ بود و در پایان موفق شد مجوز حضور در المپیک را بدست آورد . یک هفته بعد از صعود به المپیک ، تیم ملی ایران عازم بازی های جام برزیل موسوم به جام جهانی کوچک شد و۴ دیدار حساس رابرگزار کرد.

ایران۱- ایرلند جنوبی۲

ایران صفر – پرتغال۳

ایران۱- اکوادور۱

ایران۱- شیلی۲

در شهریور۱۳۵۱ ، بازی های المپیک مونیخ برگزار شد و تیم ملی ایران با دو شکست سنگین در برابر مجارستان و دانمارک و یک پیروزی دلچسب در برابر برزیل در دور اول حذف شد . در بازی های مقدماتی و نهایی المپیک و همچنین جام برزیل ، علی پروین یکی از بازیکنان ثابت تیم بود که در کنار قلیچ خانی ، قراب و صادقی ، خط میانی تیم ملی را تشکیل می دادند و به تناول بازیکنانی مثل مناجاتی ، جباری و حق وردیان در کنار آنها بازی می کردند . ترکیب ثابت پرسپولیس در این سال عبارت بود از : طاووسی ، کاشانی ، وطنخواه ، آشتیانی ، شاهرخی ، معینی ، پروین ، ادیبی ، بهزادی ، کلانی ، ایرانپاک و خردبین

سال۱۳۵۲ ، قهرمانی در اولین جام تخت جمشید

در این سال بازیهای مقدماتی جام جهانی۱۹۷۴ آلمان برگزار شد و تیم ملی ایران که در دور اول درخشان ظاهر شده بود در مصاف با قهرمان قاره اقیانوسیه ( استرالیا ) با بدشانسی مواجه شد و با مصدومیتهای ناشی از برگزاری دیدار دوستانه با زلاندنو که چند روز قبل از دیدار با استرالیا انجام شده بود و اعمال نظرهای غیر مسئولانه ، عدم تدارک کافی و سیستم دفاعی و محافظه کارانه در برابر استرالیا شکست سنگینی را متحمل شد . یک هفته بعد در تهران ، ایران با دو گل استرالیا را مغلوب کرده ولی به خاطر گل زده کمتر ، از جام جهانی خداحافظی کرد. در این رقابتها پروین یکی از اعضای ثابت و کلیدی ایران بود

 

سه شنبه 5/7/1390 - 21:14
پسندیدم 0
UserName
x