روزه‌داری، قوی‌ترین داروی ضد افسردگی
توسط : simin-bala
روزه‌داری، قوی‌ترین داروی ضد افسردگی
از آنجا كه روزه‌داری كمك زیادی به ارتقای سلامت عمومی بدن می‌كند و همه متخصصان نیز این نظریه را تایید می‌كنند، بیماری افسردگی هم از مواهب و مزایای این معجزه بزرگ بی‌نصیب نمی‌ماند.

محققان از بین بسیاری از درمان‌های رایج برای افسردگی، روزه را مفیدترین می‌دانند. چون روزه علاوه برپیشگیری از هجوم سلسله افكار منفی به ذهن، منافع بسیار دیگری نیز دارد: اول این‌كه روزه تركیبات شیمیایی مغزرا تغییر می‌دهد و یك تاثیر ضد افسردگی ازخود به جا می‌گذارد.

به علاوه روزه برای مداوای خیلی از بیماری‌های رایج دیگر مثل فشارخون و ناراحتی‌های قلبی مفید است و به این شكل حال عمومی فرد را بهتر می‌كند و سرانجام این‌كه روزه، انسان روزه‌دار را از درون منقلب می‌كند و برای او یك تجربه بی‌نظیر به جا می‌گذارد.

هنگام روزه‌داری تمام اندام‌های بدن از جمله دستگاه گوارش فرصت استراحت پیدا می‌كنند. ذهن انسان روزه‌دار منزه و مبرا از هر نوع ناخالصی است و تمام تندخویی‌ها و كج‌خلقی‌ها از ذهن پاك می‌شوند. با روزه می‌توان آرامش و آسودگی خاطرگمشده را بازیابی كرد.

پزشكان بر این باورند كه روزه تنها ابزاری است كه بدن ما با كمك آن خود را از شر سموم انباشته شده به راحت‌ترین شكل خلاص می‌كند. روزه دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌كند و مقاومت بدن را در برابر بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

روزه موثرترین روشی است كه به یاری آن می‌توان سلول‌های مغزی را كه پیش از این تنبل شده بودند، به فعالیت مجدد واداشت، دوباره به آنها برنامه داد و قدرت و خلاقیت آنها را چند برابر كرد. محققان دریافته‌اند كه در حین روزه‌داری در تمامی دستگاه‌های بدن تغییرات شگرفی هم جسمی و هم روحی رخ می‌دهد و این بدان علت است كه روزه سلول‌های بدن را به فعالیت مجدد وامی‌دارد.

آزمایش‌های متعددی كه روی بیماران مبتلا به اختلالات روحی مثل افسردگی، اضطراب و حتی اسكیزوفرنیا انجام گرفته، گویای این حقیقت است در جایی كه داروهای شیمیایی قادر به درمان نیستند، روزه می‌تواند یك جایگزین طبیعی مفید باشد و بدون هیچ هزینه و عارضه جانبی سلامت رفته را به این بیماران باز‌گرداند، چرا كه روزه را موثرترین وسیله رویارویی با فشارهای زندگی و بحران‌های روزمره دانسته‌اند.

از قدیم ‌گفته‌اند روزه درمان هر درد بی‌درمان است. از همان ابتدای روزه‌داری سلول‌های بدن بخصوص سلول‌های خونی اقدام به تجدید و بازسازی خود می‌كنند. دانشمندان روزه را برای بدن انسان همانند روغنكاری و نگهداری از یك خودرو دانسته‌اند. تصور كنید اگر خودروی شما رسیدگی و تعمیر نشود، قادر به ادامه كار نیست. بدن انسان هم مثل خودرو سالی یك بار نیاز به پاكسازی و به اصطلاح خانه تكانی دارد.

دانشمندان معتقدند روزه یك اقدام درمانی مفید در خود روان درمانی است. طبق گفته آنان تاثیر درمانی قوی روزه به دلیل دگرگونی و تحول درونی است كه در فرد ایجاد می‌كند.

روزه راه‌حلی سودمند و در عین حال كاربردی است، چرا كه می‌تواند به تنهایی یا همراه با درمان دارویی برای كوتاه مدت یا زمان طولانی‌تری به كار گرفته شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد كه داروهای ضدافسردگی عوارض جانبی زیادی اعم از خودكشی، شدت یافتن افسردگی و تغییرات غیرطبیعی رفتاری در كودكان، نوجوانان و میانسالان به جای می‌گذارد و این حقیقت نقش درمان‌های تكمیلی و جایگزین مثل روزه را در بیمارانی كه به داروهای ضد افسردگی پاسخ نداده‌اند یا از عوارض جانبی داروها گریزان هستند پر رنگ‌تر می‌كند.

به علاوه روزه روح انسان را تعالی می‌بخشد و ارتباط بین جسم و روح و ذهن را آنچنان كه روان‌شناسان تاكید دارند، مستحكم نگه می‌دارد. چرا كه روح و جسم و ذهن فرد روزه‌دار همزمان با هم اوج می‌گیرند و به تعالی می‌رسند.در بدن فرد روزه‌دار تغییرات فیزیولوژیكی همزمان با تغییرات روان‌شناختی اتفاق می‌افتد. در اوایل دهه 1970 روان‌شناسان موفق شدند روزه درمانی را برای ریشه كن كردن برخی اختلالات روانی نظیر اسكیزوفرنیا به كار گیرند. همزمان دانشمندان دریافتند برخی مكانیسم‌های زیست شناختی ممكن است پاسخی برای این سوال باشد كه چگونه روزه علائم بسیاری از آسیب‌های روانی همچون افسردگی را بهبود می‌بخشد. مثلا روزه به مداوای فشار خون بالا و دیابت كمك می‌كند و نارسایی‌های قلبی و عروقی را كاهش می‌دهد. از آنجا كه این بیماری‌ها احتمال وقوع افسردگی را بشدت بالا می‌برند با مداوای آنها ریسك ابتلا به افسردگی نیز پایین می‌آید. تحقیقات در مورد تاثیر روزه در سلامت روح و روان همچنان دانشمندان و تئوریسین‌های بسیاری را بر آن داشته تا پرده از این معجزه بزرگ بردارند و فواید بی‌شمار آن را در بهبود بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی برملا كنند.

روزه‌ای كه همراه با نیایش و عبادت خاشعانه انجام بگیرد، قدرتی بی‌بدیل و شگفت انگیز در انسان می‌آفریند و او را با آغوشی باز به پیشواز و مقابله با مشكلات زندگی می‌فرستد. این عزت نفس ما را به آن ذاتی كه خداوند از بندگانش انتظار دارد، نزدیك و نزدیك‌تر می‌كند. فكر و دید ما را شفاف‌تر می‌كند و این زلال فكرو زلال چشم مهم‌ترین گام در غلبه برافسردگی است.

مترجم: گلبرگ كلاهی

شنبه 12/6/1390 - 14:49
پسندیدم 0
UserName