کودکان انگلیسی شبکه‌های اجتماعی را به کتاب خوانی ترجیح می‌دهند
توسط : iran59
پژوهشگران انگلیسی با انجام تحقیقاتی هشدار دادند که کودکان این کشور وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی را به کتاب خوانی ترجیح می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نتایج تحقیقاتی که پژوهشگران "اتحادیه ملی سواد" بر روی 18هزار کودک و نوجوان بین سنین 8 تا 17 سال در 111 مدرسه انگلیس انجام دادند نشان می دهد که یک ششم کودکان این کشور بیش از اینکه برای خواندن یک کتاب داستان یا رمان وقت بگذارند زمان خود را در شبکه های اجتماعی و چت کردن هدر می دهند.

این تحقیقات، نتایج یک نظرسنجی بین المللی را که سال گذشته انجام شد تایید می کند در این نظرسنجی، انگلیس در طبقه بندی جهانی کتابهای خوانده شده توسط کودکان کتابخوان از رتبه 17 به رتبه 25 سقوط کرد.

این محققان با ابراز نگرانی نسبت به این آمار و ارقام نشان دادند که 13درصد از مصاحبه شوندگان در ماه گذشته حتی یک کتاب هم باز نکرده اند درحالی که 28.9 درصد از آنها خاطر نشان کردند که در خانه بین 11 تا 50 کتاب دارند.

براساس گزارش بی. بی. سی، تقریباً یک پنجم این کودکان نیز اظهار داشتند که هرگز به عنوان هدیه کتاب دریافت نکرده اند و یک هشتم آنها هرگز وارد یک کتابفروشی نشده اند بیش از 7 درصد از این کودکان نیز هرگز کتابخانه ندیده اند.

در این خصوص "جاناتان داگلاس"، مدیر این سازمان ملی توضیح داد: "افرادی که در سن جوانی کتاب نمی خوانند در بزرگسالی با مشکلات حاد بی سوادی مواجه می شوند. فناوری به زندگی نوجوانان هجوم برده است. در واقع در مورد بسیاری از کودکان، اس. ام. اس که شکلی از ارتباطات نوشتاری است مهمترین منبعی است که از سوی کودکان خوانده می شود و پس از اس. ام. اس، ایمیل و شبکه های اجتماعی قرار دارند."

برپایه این تحقیقات، بسامد کتابخوانی به طور محسوسی با افزایش سن کاهش می یاید. به طوریکه در سنین 14 تا 16 سال فرار از کتاب 10 برابر بیشتر از کودکان مدارس ابتدایی است.

يکشنبه 6/6/1390 - 13:24
پسندیدم 0
UserName
x