کارت ملی فعلا جای کارت سلامت را می‌گیرد

سازمان تامین اجتماعی پس از اجرای ناتمام پروژه کارت هوشمند سلامت در تعریف جدیدی که برای عملیاتی کردن این طرح ارایه داده می خواهد در یک مقطع کد ملی را جایگزین دفترچه های بیمه و کارت سلامت کند.
به گزارش عصر ارتباط، بنابر تعریف جدید پروژه کارت هوشمند سلامت بنا است این طرح طی دو تا سه گام به بهره‌برداری نهایی برسد.


اگرچه تمام ابعاد برنامه عملیاتی این پروژه هنوز هم به درستی روشن نیست اما آنچه رییس سازمان تامین اجتماعی با قطعیت از آن سخن می‌گوید استفاده از کارت و کد ملی در نخستین گام از فرآیند اجرا است.


رحمت‌ا... حافظی در گفتگو با عصر ارتباط با اعلام این خبر، گفت: «مشکل ما در گذشته این بود که همیشه قصد داشتیم از نقطه صفر به 100 برسیم. این حرکت باعث طولانی شدن زمان اجرای پروژه‌ها و سنگین‌تر شدن منابع مورد نیاز می‌شد اما براساس آنچه که ما تعریف کردیم قرار است طی دو یا سه گام به نقطه 100 و ایده‌آل برسیم».


او افزود: «پیش‌بینی می‌کنیم در آینده برای شروع، فرد بتواند بدون همراه داشتن دفترچه بیمه با کارت و کد ملی‌اش به پزشک مراجعه کند، خدمات بگیرد و بعد با مراجعه به داروخانه باز هم بدون دفترچه بتواند دارویش را دریافت کند».


به گفته او، در گام اول با کارت ساده و غیر الکترونیکی یعنی کارت‌های ملی فعلی این عملیات صورت می‌گیرد و گام‌های بعدی مربوط به ارتقای پروژه و هوشمند کردنش می‌شود.


درواقع در این گام بدون اینکه دفترچه بیمه‌ای در اختیار بیمار باشد تنها با استفاده از کارت ملی‌اش می‌تواند از خدمات درمانی استفاده کند. پزشک با وارد کردن شماره ملی شخص می‌تواند وضعیت بیمه‌ای بیمار را استعلام کند و داروخانه هم به همین ترتیب دارو در اختیارش بگذارد.


حافظی در پاسخ به اینکه سازمان تامین اجتماعی برای اجرای این گام چه برنامه زمان‌بندی دارد؟ گفت: «الان یک اختلاف نظر کارشناسی وجود دارد که آیا پروژه را روی شبکه آنلاین اجرا کنیم یا آفلاین که زمان‌بندی برای هرکدام از آنها متفاوت خواهد بود. منتظریم این جمع‌بندی انجام شود تا ببینیم به‌صورت آنلاین این کار را انجام دهیم یا آفلاین».


او ادامه داد: «اگر قرار بر اجرای آنلاین باشد یک مقدار زمان پروژه طولانی‌تر می‌شود و البته انتخاب این گزینه به پاسخگو بودن زیرساخت کشور هم مرتبط است».


رییس سازمان تامین اجتماعی همچنین در پاسخ به اینکه درنهایت و فاز انتهایی این پروژه آیا کارت هوشمند سلامتی هم به بیمار داده می‌شود یا خیر؟ گفت: «بله، اما در ابتدا با قدم‌های اولیه کار را شروع می‌کنیم. گام اول که برداشته شد بعدا این مدیرعامل هم نباشد مدیرعامل بعدی به سمت گام دوم می‌رود».


سیاست وزارت بهداشت همه چیز را مشخص می‌کند


در ادامه حمید پارسایی، معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال در پاسخ به اینکه آیا ارایه خدمات درمانی به مردم از طریق کارت‌های ملی فعلی امکانپذیر است یا خیر؟ گفت:‌ «این امکان وجود دارد که با استفاده از کد ملی این سرویس را ارایه دهند اما استفاده از کارت هوشمند ملی یا کد ملی بستگی به سیاستی که وزارت بهداشت اتخاذ می‌کند، دارد».


او افزود: «بسیاری از سازمان‌ها بر مبنای شماره ملی افراد سرویس می‌دهند مثلا ناجا نزدیک به هفت یا هشت سال است که گذرنامه‌ها را براساس شماره ملی افراد صادر می‌کند و شخص را با کد دیگری نمی‌شناسد و پرونده فرد را برمبنای کد ملی‌اش سامان می‌دهد یا حتی شبکه بانکی کشور هم با کد ملی کار می‌کند و شماره حساب افراد بر مبنای این کد صادر می‌شود چرا که تصمیم گرفتند خدمات موازی را حذف کنند».


معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال، با تاکید بر اینکه تصمیم با وزارت بهداشت است که بخواهد براساس شماره ملی یا کارت هوشمند ملی به افراد سرویس دهد، افزود: «این احتمال وجود دارد که تامین اجتماعی بخواهد از کارت هوشمند ملی که در چیپ آن اطلاعات پایه مثل شماره گواهینامه، گروه خونی یا اطلاعات پایه سلامت افراد قرار می‌گیرد استفاده کند».


او در ادامه گفت: «ممکن هم است منظور سازمان تامین اجتماعی این باشد که می‌خواهند براساس شماره ملی سرویس بدهند که این هم یک تکلیف قانونی است و تمام خدماتی که در کشور روی پایگاه‌های مختلف داده می‌شود باید برمبنای شماره ملی باشد».


پارسایی همچنین در خصوص امکان آفلاین یا آنلاین سرویس گرفتن سازمان تامین اجتماعی از ثبت احوال، گفت: «آنها می‌توانند به هر دو نحو به بانک اطلاعاتی ما متصل شوند. زمانیکه بیماری می‌خواهد خدمت بگیرد، شماره ملی او را می‌توانند آنلاین یا آفلاین در پایگاه بیمه‌شده‌های خودشان چک کنند و برای به‌روزرسانی بانک‌های اطلاعاتی‌شان هم به هر دو صورت می‌توانند به بانک اطلاعاتی ثبت احوال متصل شوند».


به گفته او، در طول 12 سال گذشته که استفاده از کد ملی اجباری و در قالب قانون تصویب شد سازمان ثبت احوال بالغ بر یک و نیم میلیارد شماره ملی به دستگاه‌های مختلف ارایه داده است.


بر کارت هوشمند سلامت چه گذشت؟


پروژه سلامت الکترونیکی با طرح انسجام و امضای تفـاهم‌نامه میان وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفتر همکاری‌های ریاست‌جمهوری در سال 85 کلید خورد. پس از امضای این تفاهم‌نامه تیمی در مرکز تحقیقات مخابرات شکل گرفت تا ظرف 6 ماه وضعیت پرونده سلامت الکترونیکی کـشورهای مختلف بررسی شود، نتیجه ایـن مطالعات 6 ماهه در 23 محور جمع‌بندی شد و گروه کارشناسی آن به دو گروه تقسیم شدند گروهی به وزارت بهداشت رفت و پیگیر پروژه پرونده الکترونیکی سلامت شد و گروهی به سازمان تامین اجتماعی آمدند و ایجاد کارت سلامت الکترونیکی را در دستور کاری خود قرار دادند.


سال 86 سال آغاز پروژه بود، گروه‌های تحقیقاتی و پیمانکاری شکل گرفتند تا پروژه را پیش‌ برند شاید همین پروژه موجب شده بود که شرکت تامین اجتماعی در سال 85 اقدام به تاسیس شرکت توسعه سلامت الکترونیکی هدی کند، شرکتی که با هدف توسعه سیستم‌ها و خدمات مبتنی بر سلامت الکترونیکی به‌وجود آمد.


سازمان تامین اجتماعی استارت اولیه این پروژه را در سال 86 زد اما پس از رسیدن به مرحله پایلوت و صرف هزینه‌ای حدود 6 میلیارد و 800 میلیون تومان برای آن، به دلایل نامعلومی در اواخر سال 88 پروژه متوقف شد.


برخی تغییر مدیریت ارشد سازمان تامین اجتماعی را دلیل توقف پروژه در اواخر سال 88 اعلام کردند.


کارت هوشمند سلامت در احراز هویت، صحت اطلاعات از طریق ثبت و کنترل خودکار اطلاعات، امنیت اطلاعات و مجوز دسترسی از طریق امضای الکترونیکی و فراهم کردن امکان ثبت، نگهداری و دسترسی به اطلاعات پایه سلامت و فوریت‌های پزشکی به ویژه در شرایط اورژانسی و فراهم کردن امکان پرداخت الکترونیکی می‌توانست نقش اساسی داشته باشد.


کارت سلامت الکترونیکی که قرار بود جایگزین دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی شود در نطفه خفه شد و مدیران سازمان تامین اجتماعی پس از دو سال اعلام کردند که مطالعات اولیه برای اجرای این پروژه را در دستور کاری خود قرار داده‌اند، بدان معنا که پروژه بار دیگر به نقطه صفر بازگشت.


حالا حافظی که یک سال است بر صندلی ریاست بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر کشور تکیه زده از تغییر رویه‌ اساسی تامین اجتماعی برای اجرای پروژه کارت هوشمند سلامت خبر می‌دهد تا به تعبیر او با این تغییر رویه حتی در صورت غیاب و تغییر مدیریت، پروژه دیگر متوقف نشود و گام بعدی خود را بردارد.

  

يکشنبه 6/6/1390 - 4:15
پسندیدم 0
UserName
x