مصرف «يخ‌هاي آماده قالبي» عامل مهمي در ابتلا به بيماري‌هاي گوارشي هستند
توسط : نور62

يك متخصص بيماري‌هاي عفوني با بيان اينكه بروز بيماري‌هاي شديد اسهالي، سلامت كليه‌ها را تهديد مي‌كند، گفت: در چنين شرايطي بدن و به‌ ويژه كليه‌ها در معرض كم‌ آبي شديد قرار مي‌گيرند و حتي ممكن است فعاليت كليه‌ها متوقف شود.

بهرام حاجي ‌كريم با اشاره به افزايش بيماري‌هاي گوارشي در فصول گرم سال، اظهار كرد: اين بيماري‌ها در صورت عدم پيگيري و درمان، فرد را دچار عوارض جبران‌ ناپذيري مي‌كند.

وي استفاده از محلول O.R.S را در زمان بروز بيماري‌هاي اسهالي توصيه كرد و افزود: بهترين و مناسب‌ترين درمان در صورت بروز اين بيماري، استفاده از اين محلول است ولي در صورت شدت بيماري، حتماً بايد به پزشك مراجعه شود.

حاجي‌ کريم، عوامل ميكروبي و ويروسي را شايع‌ترين علل بروز بيماري‌هاي اسهالي در فصول گرم سال عنوان كرد و گفت: اين عوامل از طريق مواد‌ غذايي و آب آلوده وارد بدن فرد مي‌شوند.

وي با اشاره به اينكه پيروي از رژيم غذايي خاصي در اين دوران توصيه نمي‌شود، خاطرنشان كرد: در حالت كلي، بيمار از مصرف مواد غذايي خاصي منع نمي‌شود و حتي استفاده از ميوه‌جات و سبزيجات نيز در صورت شستشوي كامل، بلامانع است.

اين متخصص همچنين استفاده از مواد غذايي حاوي مايعات زياد را مفيد دانست و افزود: در طول اين دوران، استفاده از مايعات زياد نيز براي فرد مفيد است و نگراني از مصرف بالاي مايعات و تشديد بيماري بي‌مورد است.

حاجي ‌كريم در اين راستا عدم مصرف يخ‌هاي آماده قالبي را به ‌ويژه در جاده‌هاي بين ‌راهي گوشزد كرد و يادآور شد: اكثر اين يخ‌ها به ‌صورت غير‌بهداشتي تهيه مي‌شوند كه خود نيز عامل بسيار مهمي در ابتلا به بيماري‌هاي گوارشي در فرد هستند.

متخصص بيماريهاي عفوني، خاطرنشان کرد: رعايت بهداشت فردي و شستن مكرر دست‌ها در طول روز، از نكات بسيار مهم در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي گوارشي به ‌خصوص بيماري‌هاي اسهالي است.

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:13
پسندیدم 0
UserName