آفتاب سوختگي‌هاي متعدد در پوست‌هاي روشن باعث ايجاد سرطان‌ پوست مي‌شود
توسط : نور62

 

يک متخصص پوست توصيه كرد: استفاده از لباس‌هاي با آستين‌هاي بلند، شلوار بلند، کلاه مخصوص و عينک آفتابي مناسب همراه با مصرف ضدآفتاب در مناطق کويري در فصل تابستان ضروريست.

دکتر نصرت پورسينا اظهار داشت: پوست عضوي از بدن است که در معرض مستقيم آفتاب و عوامل مضر محيطي بوده و به عنوان يک سد دو طرفه عمل مي‌کند.

وي افزود: پوست از داخل اجازه نمي‌دهد آب و الکتروليت‌ها به بيرون نشت کنند و همچنين از خارج اجازه نمي‌دهد مواد مضر وارد پوست شود. براي انجام صحيح اين دو عمل بايد ساختمان بسيار سالمي داشته باشد بنابراين وظيفه ما اين است که به اين ارگان مهم و حياتي دقت بيشتر داشته باشيم.

وي يکي از فاکتورهاي مضر براي پوست را اشعه مستقيم خوشيد و اشعه ماوراي بنفش عنوان كرد و گفت: لازم است با کرم‌هاي ضدآفتاب پوست را از اين فاکتورها محافظت كنيم.

دکتر پورسينا در ادامه گفت: اينکه چه ضد آفتابي براي چه سني و در چه شرايطي بايد استفاده شود متخصص پوست بايد تعيين كند.

اين متخصص پوست خاطرنشان كرد: کودکان بعد از دو سال لازم است از ضدآفتاب‌هاي مخصوص اطفال فاقد مواد آلرژي زا استفاده كنند.

وي توصيه کرد: براي سنين نوجواني و جواني که معمولا پوستها چرب و حتي آکنه‌اي (جوش‌هاي غرور) است بايد کرم ضدآفتاب فاقد چربي استفاده شود و براي سنين بالاتر يا افرادي که داراي پوست‌هاي بسيار خشک هستند بايد از ضدآفتابي استفاده شود که در پايه چرب باشد.

دکتر پورسينا در ادامه با بيان اين كه spf بالاتر از 15 مناسب‌تر است، گفت: مناسب‌ترين زمان براي خروج از منزل قبل از 8 صبح و 6 بعدازظهر به بعد است.

وي يادآور شد: کارگران ساختماني و کشاورزاني که زمان زيادي در معرض آفتاب قرار دارند توصيه مي‌شود علاوه بر مصرف ضدآفتاب از کلاه‌هاي مخصوص لبه‌دار، عينک‌هاي آفتابي بزرگ، استفاده کنند چرا که در طولاني مدت آفتاب سوختگي‌هاي متعدد در پوست‌هاي روشن و افرادي که ساليان متمادي در معرض آفتاب هستند باعث ايجاد سرطان‌هاي پوست همچون BCC.SCC مي‌شود.

 

چهارشنبه 8/4/1390 - 2:12
پسندیدم 0
UserName