طرز تهيه قطاب
توسط : moradyzade


شيريني قطاب يکي از خوشمزه ترين شيريني هاي محلي يزدي است .طرز تهيه ي قطاب بسيار ساده مي باشد و با کمي دقت مي توان اين شيريني خوشمزه را تهيه کرد .

مواد لازم براي تهيه خمير قطاب :

زرده تخم مرغ ? عدد

روغن جامد آب شده ??? گرم

ماست ??? گرم

آرد به مقدار لازم

پودر قند به مقدار لازم

مواد لازم براي درون قطاب :

پودر بادام ??? گرم

پودر شکر ??? گرم

پودر هل ? قاشق غذاخوري
طرز تهيه:
ابتدا روغن جامد و پودر شکر را مخلوط کنيد و با همزن برقي بزنيد تا کرم رنگ شود. سپس زرده هاي تخم مرغ را بيفزاييد و مخلوط را با همزن بزنيد. بعد پودر هل را با ماست و بيکينگ پودر به مواد اضافه کنيد.
در اين مرحله همزن را کنار بگذاريد و آرد را کم کم به مواد بيفزاييد و اين کار را به آرامي انجام دهيد تا خمير به دست نچسبد. توجه داشته باشيد خمير قطاب را نبايد با افزودن آرد بيش از حد سفت و خشک کرد.
خمير را به قطر 3 ميليمتر روي سطح آردپاشي شده پهن کنيد و با قالب گرد آن را قالب بزنيد. سپس خمير برش زده را برداريد و يک قاشق چايخوري از مواد مياني قطاب وسط خمير قرار دهيد. دقت داشته باشيد که از مواد مياني به اطراف خمير ماليده نشود، زيرا دو لبه خمير به هم نمي چسبد.
دو لبه خمير را به هم بچسبانيد و با استفاده از دو انگشت لبه هاي خمير را به سمت داخل برگردانيد تا به شکل کُنگره درآيد.
قطاب هاي آماده را به اندازه گنجايش يک شير جوش کوچک در روغن داغ فراوان غوطه ور کنيد و دو طرف آن را سرخ کنيد. براي تهيه قطاب حتماً بايد به اين نکته توجه کرد که قطاب ها را نبايد يکباره پيچيد و بعد سرخ کرد، چون پوسته خميري قطاب در مجاورت طولاني با هوا، خشک مي شود و بعد از آنکه در روغن سرخ شود لبه هاي خمير از هم باز مي شود.
پس از اينکه رنگ آن قهوه اي روشن شد، قطاب را از روغن خارج کنيد و در يک سبد فلزي قرار دهيد. بعد از 10 دقيقه قطاب ها را در يک ظرف پُر از پودر شکر قرار دهيد تا قطاب ها به پودر شکر آغشته شود. قطاب ها را بعد از خروج از روغن نبايد خيلي سريع در پودر شکر غلتاند، زيرا سبب مي شود پودر شکر در اثر حرارت، کمي رطوبت بگيرد و به اطراف شيريني نچسبد. اگر هم خيلي سرد باشد پودر قند به قطاب نمي چسبد.
سپس قطاب ها را به ظرف مخصوص سرو منتقل کنيد. اين شيريني را حتماً بايد در ظرف در بسته نگهداري کنيد.

طرز تهيه مواد مياني قطاب:
در ظرفي ابتدا پودر گردو، پودر شکر و دارچين را مخلوط کنيد. در صورتي که بخواهيد مواد به شکل خمير درآيد تا بهتر بتوانيد درون خمير آن را بگذاريد مي توانيد 2 تا 3 قاشق سوپخوري گلاب را کم کم به مواد بيفزاييد تا حالت خميري بگيرد و بتوانيد راحت آن را در دست گلوله کنيد و ميان خمير بگذاريد.


شنبه 28/3/1390 - 15:5
پسندیدم 0
UserName