2 نكته برای رضایتمندی از زندگی
توسط : manisa517
2 نكته برای رضایتمندی از زندگی
نارضایتی در زندگی همواره هست! ممكن است از اتفاقی كه افتاده،‌كاری كه انجام نشده، ‌رفتار دیگری یا شرایط شغلی و میزان درآمدمان ناراضی باشیم، اما مجموعه نارضایتی‌ها كه امری طبیعی در زندگی به نظر می‌رسند گاهی دست به دست هم می‌دهند و شرایطی پیش می‌آورند كه احساس می‌كنیم از زندگیمان راضی نیستیم. هر كسی هم برای خودش دلیلی دارد.

این دلایل ممكن است كوچك و پیش‌پا افتاده یا واقعا مهم و اساسی باشند. اغلب اوقات فكر كردن درباره نارضایتی‌ها و مرور آنها در ذهن بر تاثیر منفی نارضایتی‌ها می‌افزایند و چه بسا به مساله‌ای حاد تبدیل شوند كه سلامت روانی فرد را به خطر اندازد. روان‌شناسان نارضایتی و تاثیر منفی آن را ریشه اصلی بروز انواع افسردگی از حاد تا خفیف می‌دانند و رفتارشناسان ریشه آسیب‌های دامنه‌دار اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد، بزهكاری و... را در همین نارضایتی‌های به ظاهر كوچك و بی‌اهمیت جستجو می‌كنند. با این حال رضایتمندی امری شخصی است و بیش از هر چیز با ساختار روانی و شخصیتی افراد سروكار دارد. ممكن است فردی در شراط بدتر راضی‌تر و شاداب‌تر از فردی دیگر در شرایط بهتر باشد. یك ضرب‌المثل ژاپنی می‌گوید، همه چیز در ذهن توست! در حقیقت تصور نسبت به شرایط و اتفاقات است كه تاثیرپذیری منفی یا مثبت ما از آنها را رقم می‌زند. در ادامه توصیه‌های محققان و روان‌شناسان برای برخورداری از رضایت بیشتر از زندگی را مرور می‌كنیم.

مقایسه نكنید

در ساختار روانی انسان، مقایسه خود با دیگرانی كه شرایط بهتری دارند یك آفت بزرگ روحی و روانی محسوب می‌شود. ما همواره در معرض مقایسه‌ها و در ادامه آن قضاوت درباره خودمان هستیم. چرا دیگری پولدار است و از زندگیش لذت می‌برد ولی من باید برای حقوق ناچیزم جان بكنم و آخر سر از تفریح و لذت محروم باشم؟ چرا دیگری همسر یا فرزندان خوب دارد ولی من ندارم‌؟ چرا برخی خودروهای لوكس دارند و من مجبورم اتوبوس سوار شوم؟ چنین مقایسه‌هایی كه دامنه آنها نهایتی ندارد مثل سم‌كشنده روحیه و انرژی فرد را تحلیل می‌برد و چه بسا كار او را به جاهای باریك بكشاند. در مقابل می‌توان از مقایسه‌ها برای افزایش انگیزه رقابت بهره برد.

برنامه‌ریزی كنید

زندگی‌ بی‌هدف نارضایتی را افزایش می‌دهد. اهداف می‌توانند بسیار ساده باشند و در برنامه‌ریزی برای یك سفر تفریحی،‌ وقت گذاشتن برای خانواده، دست و پا كردن یك منبع درآمد جدید، پرداختن به فعالیت‌های دلخواه طی ساعاتی از روز و... محدود شوند.

با اطرافیان دوست باشید

كسانی كه توانایی دوست داشتن را دارند دوست داشته می‌شوند و دوستان خوب ثروتی لایزال هستند. بی‌دلیل نیست كه برای توصیف چهره زشت شخصیت‌های منفی و آزاررسان می‌گویند هیچ دوستی ندارند. دوستی مطابق طبع آدمی است و برای هر كسی به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه رضایتمندی ایجاد می‌كند.

گپ زدن با یك دوست، حال آدم را خوب می‌كند و كسانی كه می‌دانند یا احساس می‌كنند اطرافشان پر از دشمن است حال زاری دارند.

آرام و مودب باشید

پرخاشگری از نارضایتی شروع می‌شود و به‌ آن نیز ختم می‌گردد. اگر از هر موضوع كوچكی برای خود یك نارضایتی موثر بسازید دیری نمی‌گذرد كه تسلیم نارضایتی‌ها می‌شوید و خودتان بیش از هر كس دیگری آسیب می‌بینید.

علائق خود را پیگیری كنید

آنچه موجب آرامش خاطر و لذت شما می‌شود شناسایی كنید و برای پرداختن به آن وقت بگذارید. حتی آدم‌هایی كه مدام می‌گویند از همه چیز و همه كس سیر شده‌اند و بیزارند با برخی حرف‌ها، ایده‌ها یا كارها سر ذوق می‌آیند. گاه صحبت از ورشكستگی و ناتوانی در یك موضوع به خلق ایده‌ای جدید در همان موضوع ختم می‌شود كه سرآغاز تحولی نوین است.

دیگر این كه برخی علائق به مرور فراموش می‌شود و بازیابی آنها لذتی بیشتر در فرد ایجاد می‌كند. برخی علاقه‌مندی‌ها نیز به مرور شكل می‌گیرند و پرداختن به آنها زندگی را از یكنواختی و روزمرگی كسل‌كننده درمی‌آورد. این علائق ممكن است هر چیزی باشند. از باغبانی و نگهداری گل و گیاه گرفته تا خرید یك خودرو جدید یا حتی اقامت در شهر یا خانه‌ای دیگر.

هدیه بدهید

لازم نیست برای همه كسانی كه می‌شناسید هدیه‌ای تهیه كنید. به همسر، مادر، پدر یا فرزند خود هدیه‌ای بدهید كه او را شاد كند. شادی آن كه برایتان عزیز است روان شما را شاد خواهد كرد. كسانی كه هدیه می‌دهند هدیه هم می‌گیرند.

به سر و وضع خود رسیدگی كنید

حتی‌الامكان آراسته باشید و لباس مناسب و زیبا بپوشید. خوب یا بد، خوش‌چهره‌ها، خوش‌تیپ‌ها و خوش‌صحبت‌ها بیش از سایرین دوست داشته می‌شوند و از این رو دوستان بیشتری دارند، فرصت‌های كاری و اجتماعی بهتری می‌یابند و در مجموع زندگی اجتماعی مولدی دارند. زیبایی چهره نصیب هر كسی نمی‌شود ولی خوش‌لباس بودن و رفتار خوب و برازنده می‌تواند از آن هم مهم‌تر باشد.

پس‌انداز داشته باشید

پشتوانه مالی هیچ وقت ضرری نداشته و ندارد و همواره مایه خیر است. با پس‌انداز هرچند اندك می‌توان كارهای زیادی انجام داد و انتخاب‌های رضایتبخش بسیاری داشت.

می‌توان یك كار جدید شروع كرد، یك سرمایه‌گذاری سودآور را شناسایی و عملی كرد، یك خانه یا خودرو جدید خرید، وسیله‌ای دوست‌داشتنی تهیه كرد و خیلی كارهای دیگر. پشتوانه مالی در جهان امروز عامل اصلی امید به آینده است و امید هم چنان كه معلوم است ضد نارضایتی و افسردگی.

قدردان نعمت‌ها باشید

هر آدم منصفی نزد خود نعمت‌هایی می‌یابد كه بسیاری افراد از آنها بی‌بهره‌اند. اگر این نعمت‌ها را فراموش كرده‌اید بیشتر فكر كنید و كمی هم باانصاف باشید.

به سلامت جسم و روان‌تان اهمیت بدهید

دردهای جسمی و بیماری‌های روحی زندگی را به كام هر انسانی تلخ می‌كنند. تا حد ممكن به سلامت خود اهمیت بدهید. از اطرافیان‌تان هم غافل نباشید. در این‌باره به اولویت‌ها توجه كنید. هزینه‌های پزشكی و درمانی هرچند برای بیماری‌های ساده نسبت به آنچه با ظاهر زندگی و خوشی‌های زودگذر ارتباط دارند در اولویتند.

به خانواده خود اهمیت بدهید

حتما شنیده‌اید كه می‌گویند كسی كه خانواده ندارد هیچ چیز ندارد. وقتی را كه با خانواده می‌گذرانید هدر نمی‌رود. همسر و فرزندان بیش از آن كه محتاج وسایل زندگی باشند به محبت نیاز دارند. داشتن یك خانواده راضی مترادف است با برخورداری از یك زندگی رضایتمندانه.

مثبت‌اندیش باشید

اگر منفی‌نگر هستید سعی كنید نظام فكری خود را تغییر دهید. اگرچه تغییر فكر سخت است، اما حداقل برای شروع می‌توان تلاش كرد نكات مثبت هر واقعه‌ای را دید و شناخت.

امین رحیمی

شنبه 10/2/1390 - 15:11
پسندیدم 0
UserName