پرورش گل زنبق
توسط : ya mahdi10

پرورش گل زنبق

زنبق در نیمكره شمالى از اروپا تا خاورمیانه انتشار دارد. اما بدون شك زیباترین زنبق‏هاى وحشى در خاورمیانه پیدا مى‏شود.

پرورش گل زنبق

اسم علمى: ایریس Iris 
خانواده: ایریداسه Iridacea

تاریخچه
قدمت این گل زیبا با تاریخ گره خورده است، تا به آنجا كه یونانیان باستان، زنبق را در كنار مزار مردگان مى‏كاشتند و نقش‏هایى از آن را روى سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم مى‏كردند. پادشاهان یونانى با اشكالى از گل‏هاى زیباى زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‏هاى بریده آن را به یكدیگر هدیه مى‏دادند. در اشعار شعراى پارسى صحبت از زنبق بسیار است و این نشان مى‏دهد كه این گیاه در میان ایرانیان چه منزلتى داشته است. سالیان سال است كه همزمان با فرا رسیدن بهار، زنبق‏هاى وحشى در دامنه‏هاى مناطق كوهستانى شكفته مى‏شوند و طبیعت ایران را به صفاى خود مى‏آرایند.

مناطق انتشار

زنبق در نیمكره شمالى از اروپا تا خاورمیانه انتشار دارد. اما بدون شك زیباترین زنبق‏هاى وحشى در خاورمیانه پیدا مى‏شود. بعضى از آنها در صحراهاى لم‏یزرع و زمین‏هاى آهكى مى‏رویند. برخى از زنبق‏ها در كنار چشمه‏سارها و جویبارها سبز مى‏شوند و گونه‏هایى نیز خاص صخره‏ها و سنگلاخ‏ها هستند. در میان گیاهان این خانواده تعدادى به وادى فراموشى سپرده شده و جزو گیاهان كمیاب به حساب مى‏آیند.

مشخصات گیاه‏شناسى
رنگ گل‏ها نامحدود است. از بنفش تا سفید، آبى كمرنگ، نارنجى و یا مخلوطى از همه گل‏ها. برگ‏ها در زنبق‏هاى امروزى بلندند و ساقه‏هاى گل‏دهنده (گل‏آذین) از میان آنها خارج مى‏شود. در زنبق‏هاى وحشى برگ‏ها و ساقه‏ها بسیار كوتاهند.

داشتن ساقه‏هاى زیرزمینى غده‏مانند مهم‏ترین خصوصیت خانواده زنبقیان است. ازدیاد زنبق نیز به وسیله جدا نمودن همین غده‏ها و كاشت مجدد آنها صورت مى‏گیرد.

خاك
زنبق علاقه وافرى به خاك‏هاى خنثى یا قلیایى و سبك و قابل نفوذ دارد. اضافه نمودن قدرى آهك به خاك‏هاى اسیدى كیفیت خاك را بهبود مى‏بخشد.

براى كاشت زنبق در گلدان دو قسمت شن و ماسه، یك قسمت خاك باغچه و یك قسمت خاكبرگ را مخلوط نموده و بستر كاشت را آماده كنید.

كاشت باغچه‏اى
براى كاشت زنبق قبل از هر چیز علف‏هاى هرز را از زمین خارج كنید. قدرى كود پوسیده حیوانى یا خاكبرگ را در زمین ریخته و به وسیله بیل یا بیلچه خاك را زیر و رو نموده و بعد از تمیز نمودن زمین از سنگ‏ها و كلوخه‏ها آن را به صورت صاف یكنواخت در آورید.

ازدیاد زنبق
ابتدا زمین را آبیارى كنید تا ساقه‏هاى زیرزمینى به آسانى از خاك خارج شوند. سپس غده‏ها را از خاك بیرون آورده به چند قسمت تقسیم كنید. هر یك از این غده‏ها را در گودالى به عمق هشت سانتى‏متر و به فاصله ده سانتى‏متر از یكدیگر بكارید.

روى غده‏ها را با خاك نرم و برگ‏هاى خشك بپوشانید. بعد از كاشت غده‏ها باغچه را آبیارى كنید.

مراقبتهای لازم
اگر زنبق را در گلدان كاشته‏اید آن را در فضاى باز نگهدارى كنید. در باغچه نیز به مراقبت خاصى احتیاج ندارد. علف‏هاى هرز را وجین كنید و آبیارى را از اوایل بهار شروع نمایید. فقط زمانى به زنبق آب بدهید كه خاك خشك باشد.

چیدن گل‏ها
هر بهار شاهد گل‏هاى زیبایش خواهید بود. ساقه‏هاى گلدار زنبق را بریده و به دوستان و عزیزان خود هدیه بدهید. در مورد چیدن گل‏ها باید دقت شود كه این كار موجب از بین رفتن غنچه‏ها نشود.

روى گل‏آذین زنبق معمولاً چند غنچه گل وجود دارد كه به تدریج باز مى‏شوند. موقعى شاخه‏هاى گل‏دهنده را جدا كنید كه غنچه‏ها شكفته شده باشند.

جمعه 6/12/1389 - 13:53
پسندیدم 0
UserName