آموزش ساخت باغ شیشه ای یا تراریوم 4
توسط : ya mahdi10
برای ایجاد تراریوم میتوانیم از ظروفی به اشكال و ابعاد مختلف استفاده كنیم ولی یك نكته مهم در این بین به چشم میخورد.

آیا ظرف نوع گیاه را در تراریوم مشخص میكند یا نوع گیاه است كه ظرف را تعیین میكند.

بسته به مورد ایجاد تراریوم میتوان یكی از دوحالت فوق رخ دهد ولی انچه بیشتر در نزد ما معمول است و ساده تر بوده این است كه با ظرف شروع كنیم .

انتخاب ظرف به سلیقه شخصی ما و نیز جایی كه در اختیار داریم بستگی دارد ولی انتخاب گیاه تحت تاثیر عوامل مختلفی است كه میتواند انتخاب ما را محدود كند.

ظرف مناسب ظرفی است كه به راحتی بتوانیم دربش را باز و بسته كرده و از جنس شیشه شفاف باشد ( یا ماده شفاف دیگر )تا بتواند نور را به خوبی از خود عبور دهد.البته ظروف زیباتر نظیر ظروف كریستالی بسیار زیباتر از شیشه های معمولی یا ظرف ترشی و مربا خواهند بود. این بسته به امكانات و سلیقه ماست كه از چه ظرفی استفاده كنیم .

انتخاب نوع شیشه ظرف مهم است از این جهت كه شیشه شفاف تمام پرتوهای نوری را از خود عبور داده و رشد متناسبی را برای گیاه فراهم میكند و شیشه رنگی هر قدر هم كم رنگ باشد در عبور پرتوهای نوری دخل و تصرف میكند و نور همرنگ شیشه را بیشتر به داخل ظرف انتقال میدهد و از طیفهای نوری دیگر ممانعت میكند.
مثلا شیشه قرمز تنها به طیف قرمز اجازه عبور میدهد كه نتیجه اش رشد افقی گیاه بوده و نمیتواند شكل واقعی و دلخواه خود را بدست آورد.

اگر مصر به استفاده از شیشه رنگی باشیم باید تا حد امكان شیشه كم رنگی را انتخاب كرده و تنها از گیاهان سایه دوست استفاده كنیم ولی در نهایت نسبت به شیشه شفاف نمیتوانیم انتظار گیاه جالبی را داشته باشیم.

بطری خالی هر دوستدار تراریومی را وسوسه به ایجاد یك تراریوم میكند.
باید به این نكته توجه كنیم كه تمام گیاهان به نور قرمز و آبی نیازمندند و بطری های سبز كه بیشتر دیده میشوند برای این كار مناسب نیستند.

علاوه بر ظروف شیشه ای میتوانیم از ظروف شفاف دیگر نیز استفاده كنیم . موادی نظیر پلاستیك یا طلق كه نور را بخوبی از خود عبور میدهند.
تنها به این نكته باید توجه كنیم كه به هنگام كار با این موارد سبب آسیب و خط برداشتن آنها نشویم . برای تمیز كردنشان میتوانیم از پارچه های نرم استفاده كنیم.

اگر قبلا گیاهی را در اختیار دارید یا مایلید گیاه خاصی را در تراریوم نگهدارید باید به این نكته توجه داشته باشیم كه شكل و اندازه ظرف متناسب با نیاز فعلی و آینده گیاه باشد ، چراكه گیاه رشد كرده و خیلی زود ممكن است ظرف انتخابی را غیر متناسب سازد.

ظروف با عمق و طول مناسب برای كاشت گیاهان متنوع مناسب است از جمله این ظروف میتوان آكواریوم را نام برد كه كه طول و عرض و عمق مناسبی دارد.. در این ظروف میتوانیم آنتوریم و سرخسهای بزرگ و كالادیم های رنگی را در جوار همدیگر بكاریم و از سرخسهای كوچك برای پوشاندن سطح خاك استفاده كنیم.

در ظروف كوچك میتوانیم انواع بگونیای مینیاتوری را همراه سرخسهای كوچك بكاریم و نیز پاره ای گیاهان جنگلی كوچك برای كاشت در ظروف كوچك در بسته مناسب است .


جامها و ظروف شیشه ای گرد در صورتی كه دهانه شان به اندازه كافی گشاد باشد تا بتوان به اسانی دستمان را در داخلش فرو برده و در داخلشان كار كنیم برای ایجاد تراریوم مناسب بوده و میتوان با آنها اشكال فانتزی و زیبایی را بوجود آورد.


از انجائیكه قطر دهانه ظروف گرد از قطر بدنه آنها كمتر است میتوان نتیجه گرفت كه رطوبت به سرعت از دست نمیرود و میتوان از آنها بدون استفاده از درپوش نیز برای كاشت گیاهانی نظیر كاكتوس كه نیازمند رطوبت كمی هستند استفاده كرد.


ظرفهای بلوری مخصوصی نیز وجود دارند كه دارای درپوش بوده و معمولا به عنوان جای شكلات و آجیلی از آنها استفاده میشود و میتوان برای ایجاد تراریوم نیز از آنها سود برد.


با توجه به اندازه و شكل گیاه میتوانیم از پارچهای بلوری آب ، لیوانهای بزرگ دسته دار و گلدانهای شیشه ای بزرگ نیز برای ایجاد باغهای شیشه ای زیبا استفاده كرد.


باید در نظر داشت كه در انتخاب نوع ظرف محدودیت چندانی نداریم و مهم ذوق و شروع كار است.

كسی كه علاقمند باشد با كمی توجه میتواند ظروف مناسب و متنوعی را در اطراف خود بیابد . حتی در میان ظروف آزمایشگاهی نیز نمونه های زیبا و جالبی برای ایجاد تراریوم یا باغ شیشه ای پیدا میشود.
در ظروف گرد نیز به مانند آكواریوم ، هر قدر قطر دهانه ظرف گشادتر باشد به همان میزان بر نسبت تبخیر افزوده میشود. از اینرو برای ظروفی كه دهانه بسیار گشادی دارند حتما باید از درپوش استفاده شود.


همیشه باید توجه داشت كه یكی از اصول مهم ایجاد و حفظ باغهای شیشه ای یا تراریوم بخصوص در مورد گیاهان رطوبت دوست ، حفظ رطوبت است .


جامها و ظروف شیشه ای مدور خصوصا برای گیاهان پر برگ و كم رشد مثل بنفشه آفریقایی ، فی*** و آردیسبا مناسبند.


اگر یكی از این گیاهان را در ظرف كوچك بیضی شكل یا مدوری قرارداده و مقداری خزه و چند تكه سنگ چخماق صاف نیز دور و برش در ته ظرف بگذاریم میتوانیم منظره زیبایی را بوجود آوریم.


از جامها و ظروف شیشه ای گرد میتوان برای ساخت باغ شیشه ای گنبدی استفاده كرد.به این ترتیب كه گیاه را در بشقاب گود و یا هر ظرف گود دیگری كه عمق كافی برای رشد ریشه داشته باشد كاشته و جام شیشه ای را وارونه روی آن قرار داد.


فقط باید دقت شود كه ظرف گود زیرین متخلخل نباشد تا رطوبت از دست نرود كه برای این كار ظروف ملامین یا لعابدار مناسب هستند

كاشتن و نگهداری گیاه در بطریهای شیشه ای دهان گشاد جالب و در عین حال مشكل است. بهتر است وقتی كمی تجربه و مهارت در ایجاد تراریوم یافتیم به سراغ بطریها برای ایجاد تراریوم برویم .

كاشت گیاه در درون بطری به تكنیك و وسایل خاص خود نیازمند است و از اینرو اگر مایلیم از بطری برای ایجاد تراریوم بهره ببریم بهتر است حداقل بطری دهان گشادی را انتخاب كنیم كه بتوانیم به راحتی دستمان را درونش فرو برده و در آن كار كنیم.

نكته مهم در كاشت گیاه در درون بطری این مطلب است كه نوع گیاه و اندازه آن باید دقیقا مورد نظر و توجه قرار بگیرد. زیرا گیاه كاشته شده در درون بطری تقریبا از دسترس ما خارج بوده و امكان هرس و كوتاه كردنش وجود ندارد.تراریوم با استفاده از بطری استوانه ای

برای كاشت گیاه در بطری باید اندازه نهایی گیاه پس از رشد كامل در نظر گرفته شود و متناسب با آن بطری مناسبی انتخاب و تهیه شود.

البته در بطریهایی كه دهانه گشادی دارند امكان هرس گیاه وجود دارد و كاشت گیاهان هرس شدنی نظیر پودوكارپوس و گیاهان پاكوتاهی نظیر گلوكسینیا مانعی ندارد.

از نظر شكل بطری نیز انتخابهای متعددی در پیش رویمان قرار دارد. از تنگهای كریستالی گرفته تا شیشه های قدیمی مربا و نوشیدنیهای مختلف .


تراریوم با استفاده از بطری دراز


حتی نیازی نیست كه كف بطریها مسطح باشد. بطریهایی كه قسمت تحتانیشان مدور است برای آویز جالب است و بدیهی است كه وسیله ای كه برای اویز كردن انتخاب میشود باید توانایی نگهداری باغ شیشه ای یا تراریوم تازه ساخته و احیانا آبیاری شده را داشته باشد.

بطریهای دهانه تنگ را میتون بدون درپوش نگهداشت زیرا رطوبت زیادی از دست نمیدهند.تراریوم با استفاده از بطری "گرد دهان تنگ


اگر مشاهده شد كه گیاه در درون بطری طراوت خود را از دست میدهد میتوان دهانه بطری را با چوب پنبه مسدود كرد.
__________________
چند مدل باغ شیشه ای
به خودتان اطمینان بدهید كه می توانید همچین باغهایی درست كنید پس شروع كنید
[تصویر: terrarium_crop.jpg]

[تصویر: 2008-06-26-terrarium%20004.jpg]

[تصویر: terrariumfullsize_copy.jpg]

Image has been scaled down 6% (568x782). Click this bar to view original image (600x826). Click image to open in new window.
[تصویر: 9ter3.jpeg]
يکشنبه 19/10/1389 - 15:32
پسندیدم 0
UserName