علایم بین المللی در مورد شستشوی لباس
توسط : Fatemeh132
 
در بسیاری از مواقع لباس ها، پرده ها، رومیزی و سایر وسایل پارچه ای با اولین شست و شو خراب و غیرقابل استفاده می شوند. ما اغلب این امر را ناشی از جنس نامرغوب پارچه می دانیم حال آنکه در خیلی از موارد این مشکل بر اثر بی توجهی ما به نحوه شست و شو و دستورالعمل مراقبت از آن لباس یا پارچه خاص است، چنانکه مثلاً بی دقتی در انتخاب لباس هایی که با هم و در یک زمان در ماشین لباسشویی می اندازیم می تواند منجر به رنگ گرفتن لباس ها از یکدیگر و در نتیجه غیرقابل استفاده شدن آنها شود؛ و یا عدم توجه به درجه حرارت مناسب آب برای شست و شوی هر یک از لباس ها می تواند موجب آب رفتن، یا شل شدن بافت لباس شود و آن را خراب کند. از این رو علایمی بین المللی جهت انتقال اطلاعات لازم برای مراقبت و شست و شوی لباس ها تعیین شده که اغلب در قسمت داخلی لباس بر روی یک قطعه پارچه کوچک چاپ شده و در یکی از درزهای آن دوخته می شود. در روی دیگر این قطعه پارچه کوچک، اغلب مواد و الیاف تشکیل دهنده پارچه لباس و درصد هریک از این مواد را قید می کنند. با استفاده از جنس الیاف لباس نیز می توانید روش صحیح شست وشوی لباس را انتخاب کنید.
علایم بین المللی دستورالعمل مراقبت از لباس ها و پارچه ها اغلب به نوع شست و شو، اعم از شست وشوی دستی یا ماشین، درجه حرارت آب شست وشو، امکان یا عدم امکان استفاده از رنگ ها، نحوه خشک کردن پارچه، روش و درجه حرارت برای اتوکشی آن دلالت دارند.
شما هم اگر مایلید لباس هایتان از عمر طولانی برخوردار شوند بهتر است پیش از شروع شست وشوی البسه، به دستورالعمل های شستشوی هر لباس توجه کنید.
علامت مربوط به شست و شو به شکل یک تشت آب است که درجه حرارت آب به سانتی گراد بر روی آن نوشته شده است، چنانچه به جای عدد مربوط به درجه حرارت آب، نقش یک دست بر روی آن باشد نشان دهنده لزوم شست وشوی دستی - و طبیعتاً استفاده از آب ولرم - است.
نقش دایره ای درون یک مربع، علامت مربوط به استفاده از خشک کن است. چنانچه این نقش با ضربدری بر روی آن دیده شود، به این معنی است که استفاده از خشک کن برای این لباس خاص مناسب نیست.
علامت مثلث نشانه استفاده از سفید کننده ها است و چنانچه ضربدری بر روی آن باشد نباید از سفید کننده برای پارچه یا لباس مورد نظر استفاده کرد.
امکان استفاده از اتو نیز علامتی به شکل اتو دارد که میزان حرارت آن از ملایم تا متوسط و داغ به وسیله 1 تا 3 نقطه بر روی تصویر اتو نشان داده می شود.
همچنین امکان استفاده از خشک شویی با دایره ای که حرف P انگلیسی بر روی آن نقش بسته مشخص می شود.
این علایم بین المللی بر روی لباس ها و محصولات پارچه ای اغلب کشورها مورد استفاده قرار می گیرد، ضمن آنکه برخی از این دستورالعمل ها با پیام های کوتاه درج شده نیز همراه هستند که گاه به یک زبان، و در مورد محصولات شرکت های معتبر، به چند زبان ارائه شده اند.
چهارشنبه 17/9/1389 - 10:34
پسندیدم 0
UserName