تهیه گرافن از یک حبه قند
توسط : iran59
گروهی از پژوهشگران آمریکایی در بررسیهای خود کشف کردند که با دستکاری یک حبه قند معمولی می توان ورقه های گرافن ایجاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماده جدید گرافن که تنها از یک اتم کربن تشکیل شده است می تواند برای ایجاد نسل جدیدی از دستگاههای الکترونیکی که انرژی کمتری مصرف کرده و فضای کمی اشغال می کنند به کار رود.

اکنون دانشمندان دانشگاه رایس در تحقیقات خود دریافتند که می توان از قند معمولی گرافن به دست آورد درصورتی که که فرایند تبدیل قند به گرافن به مرحله تجاری سازی برسد قند می تواند در کاهش گازهای گلخانه ای و محافظت از منابع طبیعی نقش مهمی ایفا کرده و همزمان موجب توسعه بیشتر ابزارهای الکترونیکی شود.

براساس گزارش رویترز، این فرایند ایجاد گرافن از دستکاری قند نه تنها از این نظر که از مواد غیرسمی برای ایجاد گرافن استفاده شده است اهمیت دارد بلکه همچنین از این جنبه حائز اهمیت است که می تواند تنها در یک مرحله و در دمای نسبتا پایینی از قند گرافن تهیه کند.

این محققان مواد غنی از کربن همچون "پلکسی گلاس" را به بر روی یک زیرلایه از جنس مس یا نیکل قرار دادند. زمانی که این فلز اسیدی در معرض هیدروژن و گاز آرگون قرار گرفت همانند یک کاتالیزور رفتار کرد. به این ترتیب کربن خالص به دست آمد و یک لایه منفرد از گرافن تولید شد.

در پایان این فرایند، دانشمندان دیگر منابع کربنی را مورد آزمایش قرار دادند و بنابراین 10 میلی گرم قند را روی یک ورقه مس گذاشتند. سپس همان شرایط را بر روی این قند اعمال کردند و به سرعت یک لایه گرافن به دست آوردند.

شنبه 29/8/1389 - 10:32
پسندیدم 0
UserName
x