فواید روغن نارگیل
توسط : mohammad_majed
 روغن نارگیل بر سلامتی، مراقبت از پوست و مو، تسكین استرس، بیماری‌های قلبی، كلسترول، كاهش وزن، مشكلات كلیه، هضم، متابولیسم، فشارخون بالا، سیستم ایمنی، بهداشت دندان، دیابت، قدرت و استحكام استخوانها، HIV و سرطان را در بر می‌گیرد.این فواید می‌تواند به خاطر وجود اسید لوریك، اسید كاپریك، و اسید كاپریلیك و خواص ضد میكروبی، آنتی اكسیدانی، ضد قارچی، آنتی باكتریال، آرامش بخشی آن باشد.
روغن نارگیل معمولاً روغن محبوب ورزشكاران و به ویژه بدنسازان و افرادی است كه رژیم می‌گیرند. دلیل این مسئله آن است كه روغن نارگیل كالری كمتری نسبت به سایر روغن‌ها دارد و محتوی چربی آن به راحتی تبدیل به انرژی می‌شود و موجب انباشته شدن چربی در قلب و عروق نمی‌شود. روغن نارگیل همچنین به بالا بردن سطح انرژی و استقامت بدنی بدنسازان نیز كمك می‌كند و درنتیجه عملكرد تمرینی آنها را ارتقاء می‌بخشد.
فواید روغن نارگیل برای سلامتی شامل موارد زیر است:
مراقبت از مو: روغن نارگیل یكی از بهترین موادمغدی موجود برای تغذیه موها است. این ماده به رشد سالم موها كمك كرده و به آنها شفافیت و زیبایی می‌بخشد. ماساژ مداوم سر با روغن نارگیل، شوره وشپش سر را از بین می‌بردف حتی اگر پوست سر شما خشك باشد. روغن نارگیل به میزان زیاد در هندوستان برای مراقبت از مو مورد استفاده قرار می‌گیرداین ماده، یك حالت دهنده فوق‌العاده برای موهاست و به رشد دوباره موهای تخریب شده نیز كمك میكند. همچنین پروئین‌های لازم برای تغذیه موهای آسیب دیده را نیز فراهم میكند. به همین دلیل بعنوان روغن مخصوص مراقبت از مو در بسیاری از محصولات حالت دهنده مو و كرم‌های ضد شوره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تسكین استرس: روغن نارگیل بسیار آرامبخش است، از اینرو به از بین بردن استرس كمك می‌كند. استفاده از روغن نارگیل روی سر به از بین بردن خستگی فكری كمك می‌كند.
مراقب از پوست: روغن نارگیل، ماده‌ای فوق‌العاده برای ماساژ پوست است. این ماده بعنوان یك مرطوب‌كننده بسیار موثر برای همه انواع پوست‌ها از جمله پوست‌های خشك عمل می‌كند. فواید روغن نارگیل برای پوست تقریباً مشابه با روغن معدنی است. علاوه بر این، برخلاف روغن معدنی، هیچگونه عارضه جانبی برای پوست نخواهد داشت. درنتیجه روغن نارگیل راه حلی بسیار عالی برای جلوگیری از خشكی و پوسته پوسته شدن پوست می‌باشد. این روغن همچنین ایجاد چین و چروك پوستی را كه با بالا رفتن سن به طور طبیعی ایجاد می‌شود را به تاخیر می‌اندازد. روغن نارگیل همچنین در درمان بسیاری از مشكلات پوستی مثل پسوریازیس، آماس پوست، اگزما و سایر عفونت‌ها و بیماری‌های پوستی نی زموثر است. درنتیجه، روغن نارگیل مهمترین تركیب بسیاری از محصولات مربوط به مراقبت‌های پوستی مثل صابون ها، لوسیون ها، كرم‌ها و از این قبیل، درآمده است.
پیری زودرس: روغن نارگیل به جلوگیری از پیری زودرس كمك می‌كند و به خاطر محتوی آنتی اكسیدنی خود، از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌كند.
بیماری‌های قلبی: باور نادرستی در میان عموم شایع شده است كه روغن نارگیل برای قلب خوب نیست. این به آن دلیل است كه این ماده حاوی میزان بالایی چربی اشباع است. اما، جالب است بدانید كه روغن نارگیل برای قلب بسیار مفید است. این روغن حاوی %50 اسید لوریك است كه در جلوگیری از بسیاری مشكلات و بیماری‌های قلبی مثل سوزش قلب، كلسترول بالا و فشارخون بالا، بسیار موثر است. چربی‌های اشباع موجود در روغن نارگیل هم درمقایسه با سایر روغن‌های گیاهی مضر نیست. این چربی باعث بالا رفتن LDL و HDL نمی‌شود. همچنین احتمال بروز آسیبدیدگی در شریان‌ها را نیز پایین می‌آورد و درنتیجه از بروز تصلب شراین نیز جلوگیری می‌كند.
كاهش وزن: روغن نارگیل برای كاهش وزن بسیار مفید است. این ماده حاوی اسیدهای چرب متوسط و كوتاه است كه به از بین بردن اضافه وزن كمك می‌كند. هضم این روغن نیز به خاطر كمكی كه به عملكرد سالم تیروئید و سیستم آنزیم‌های بدن می‌كند، بسیار راحت است. از این گذشته، با از بین بردن فشار وارد بر لوزالمعده، متابولیسم بدن را نیز بالا می‌برد، درنتیجه انرژی بیشتری می‌سوزاند و به افراد چاق كمك می‌كند وزنشان را پایین بیاورند. به همین دلیل است كه افرادیكه در مناطق گرمسیری زندگی می‌كنند و اكثراً از این روغن ساتفاده می‌كنند، نه چاق هستند و نه اضافه وزن دارند.
التهاب لوزالمعده: روغن نارگیل همچنین برای درمان بیماری التهاب لوزالمعده نیز مفید است.
گوارش: روغن نارگیل اگر در آشپزی مورد استفاده قرار گیرد، سیستم گوارش بدن را ارتقاء بخشیده و درنتیجه از بروز بسیاری از مشكلات مربوط به معده و هضم غذا جلوگیری می‌كند. چربی‌های اشباع موجود در ین روغن خواص ضد میكروبی دارند و به مقابله با باكتری ها، قارچ ها، و انگل‌های مختلف كه موجب سوءهاضمه می‌شوند، كمك می‌كند. روغن نارگیل همچنین به جذب سایر موادمغذی مثل ویتامین ها، موادمعدنی و آمینواسیدها نیز كمك میكند.
سیستم ایمنی: روغن نارگیل برای سیستم ایمنی بدن نیز مفید است. این روغن با لیپیدها، اسید لوریك، اسید كاپریك و اسید كاپریلیك موجود در خود كه خواص ضدقارچ، ضد ویروسی و ضدباكتریایی دارند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌كند. بدن انسان اسید لوریك را به مونولورین تبدیل می‌كند كه گفته می‌شود به مقابله با ویروس‌ها و باكتریهای ایجاد‌كننده بیماری‌هایی مثل تبخال، آنفولانزا، ویروس سیتومگال و حتی HIV كمك میكند. همچنین به مقابله با باكتری‌های مضری مثل لیستریا مینوسیتوژن و هلیكوباكتر پیلوری و تك یاختگانی مثل جاردیالاملیا نیز كمك می‌كند.
اثر التیام بخشی: این روغن وقتی روی عفونت‌ها مالیده شود، لایه‌ای شیمیایی ایجاد می‌كند كه بخش آسیبدیده بدن را از گرد، هوا، قارچ ها، باكتری‌ها و ویروس‌های خارجی حافظت می‌كند. خواص التیام بخشی این روغن در ترمیم بافت‌های آسیب دیده نیز موثر است.
عفونت ها: روغن نارگیل به خاطر خواص ضد قارچی، ضد ویروسی، و ضد باكتریایی خود درمقابل بسیاری از عفونت‌ها نیز موثر است. طبق تحقیقات انجام گرفته، روغن نارگیل ویروس‌هایی كه موجب آنفولانزا، سرخك، هپاتیت، تبخال، سارس و از این قبیل می‌شود را از بین می‌برد. همچنین باكتری كه موجب ایجاد زخم معده، عفونت‌های گلو، عفونت‌های مجرای ادرار، ذات الریه، و سوزاك می‌شود را نیز از بین می‌برد. روغن نارگیل بر قارچ‌ها و مخمرهایی كه كاندیدیاز، عفونت قارچی، مرض قارچی انگشتان، برفك، و از این قبیل را ایجاد می‌كند نیز موثر است.
كبد: وجود‌تری گلیسیرید و اسیدهای چرب با زنجیره‌های متوسط به جلوگیری از بیماری‌های كبد كمك میكند چون اینها موادی هستند كه وقتی به كبد می‌رسند به سادگی به انرژی تبدیل می‌شوند و درنتیجه حجم كار كبد را كم می‌كنند و از انباشته شدن چربی نیز جلوگیری می‌كنند.
كلیه ها: روغن نارگیل از ابتلا به بیماری‌های كلیوی و مثان نیز جلوگیری می‌كند. همچنین به برطرف كردن سنگ كلیه نیز كمك می‌كند.
دیابت: روغن نارگیل به كنترل قند خون كمك می‌كند و درنتیجه ترشح انسولین را تنظیم میكند. همچنین به استفاده سودمند از گلوكز خون نیز كمك می‌كند كه به این طریق در پیشگیری و درمان دیابت موثر است.
استخوانها: همانطور كه قبلاً ذكر شد، روغن نارگیل توانایی بدن را برای جذب موادمعدنی مهم بالا می‌برد. این مواد شامل كلسیم و منیزیم می‌شود كه برای رشد استخوانها ضروری هستند. درنتیجه روغن نارگیل برای خانم‌هایی كه در سنین میانسالی درمعرض پوكی استخوان قرار دارند می‌تواند مفید باشد.
بهداشت دندانها: كلسیم عنصری مهم در دندان هاست. از آنجا كه روغن نارگیل جذب كلسیم را در بدن بالا می‌برد، می‌تواند به استحكام دندانها نیز كمك كند. روغن نارگیل همچنین از پوسیدگی دندانها نیز جلوگیری میكند.
HIV و سرطان: عقیده بر این است كه روغن نارگیل نقش مهمی در كاهش حساسیت‌های ویروسی در بیمارهای سرطانی و بیماران مبتلا به HIV ایفا می‌كند.
سه شنبه 18/8/1389 - 15:53
پسندیدم 0
UserName