SCAM چیست؟
توسط : regnant2020
● SCAMS چیست؟ آیا می توان تعریفی دقیق و جامع از آن ارائه داد؟
اینترنت یک ابزار و رسانه پخش و توزیع سریع است . در همین لحظه ، شاید بیش از صدها میلیون نفر در سرتاسر جهان در درون این گرداب گسترده گیتی گرفتار شده اند و اکنون از این رسانه قوی استفاده می کنند. اگر تازه با این رسانه ارتباطی - اطلاعاتی آشنا شده اید و اگر به تازگی برای خودتان آدرس پست الکترونیکی فراهم آورده اید، به احتمال خیلی زیاد، تاکنون حداقل یک یا چند نامه الکترونیکی دریافت کرده اید که در آنها به شما قول داده اند که در کوتاه ترین زمان ممکن ، مثلاً یک شبه ، میلیاردر شوید! یا اینکه صاحب خانه و اتومبیل می شوید و به سفرهای دور و دراز و رویایی دور دنیا می روید. در اینترنت ، افراد، گروهها و برنامه های بسیار زیادی هستند که چنین وعده های فریبنده ای می دهند. ادعا می کنند می توانند شما را ظرف یک هفته ثروتمند کنند و با شرکت در برنامه آنها نقطه پایانی باشند بر تمام مشکلات مالی و دردسرهای کاری و مشاغل پر کار و پر زحمت شما. «تصورش را بکنید! دیگر نیازی نیست صبح زود از خواب بیدار شوید تا زودتر سر کار خود بروید. ما کار را به خانه شما می آوریم . یعنی اصلاً لازم نیست کاری انجام دهید، فقط با واریز ۵ دلار به حساب ما تا آخر هفته ۵۰۰۰ دلار به حساب شما واریز می شود، درآمدی خواهید داشت که می تواند برایتان یک خانه بزرگتر، یک اتومبیل شیک تر و هزاران جایزه و پاداش دیگر مثل سفرهای خارجی به شرغ یا غرب ، به ارمغان آورد. تصورش را بکنید. فقط تصورش را بکنید!» - آنچه خواندید، ترجمه فوری و دست و پا شکسته ای بود از یکی از این نامه های پر زرق و برق ، که هر روز تعداد بسیار زیادی از آنها و انواع مشابه شان به صندوق پستی من و احتمالاً شما ارسال می شود. پیشنهادهایی که در نوع خودشان واقعاً مسخره اند: «با این پیشنهاد کاری ، می خواهیم پول هنگفتی را با شما شریک شویم .
نویسنده این نامه ، وکیل خانوادگی یکی از ثروتمندان آفریقای جنوبی است . دولت همه دار و ندار این ثروتمند معروف و سرشناس را دارد مصادره می کند. بخشی از این پول ، که رقم قابل توجهی هم هست ، در اختیار من گذاشته شده است تا هر چه سریعتر از مملکت خارج کنم و با من حتماً تماس بگیرید »-نمونه ای دیگر است از این گونه پیام ها. مشابه این پیام ها بسیار است . از خانواده های رجال سیاسی و یا سلطنتی و سرشناس کشورهای مختلف مثل نیجریه و آفریقای جنوبی و.. - در اینترنت ، ارسال چنین نامه هایی در واقع شروعی است برای اقدام به یک سری جرایم اینترنتی .
بسیاری از کسانی که به دنبال این جور پول دار شدن های یک شبه و یک هفته ای و کوتاه مدت رفته اند، سر از جا هایی در آورده اند که پس از آن ، دیگر از آنها هیچ اطلاعی در دست نیست و هر روز بر تعداد پرونده هایی که از این دست و از این قربانیان جرایم سایبر اسپیسی ساخته و در اداره های پلیس محلی و بین المللی بایگانی می شود اضافه می گردد. در اینترنت ، نامه های الکترونیکی از این دست را اصطلاحاً Scams و ارسال کنندگان چنین نامه هایی را Scammers یا Scamsters می نامند. درباره این فریب ها و فریبکاران اینترنتی فقط باید یک چیز گفت و آن این است که کاربران اینترنت ، خصوصاً کودکان و نوجوانان و جوانان و البته والدین آنها باید خیلی مراقب و مواظب باشند تا به دام این افراد و گروهها نیافتند. از طرف دیگر اینترنت ، حقیقتاً سرزمین مجازی فوق العاده ای برای کار کردن و پول درآوردن هست ، اما باید یادمان باشد که ثروتمند شدن از ط ریق اینترنت معمولاً کار و موضوعی نیست که یک شبه بتوان انجامش داد و به آن رسید. برای رسیدن به فرصت هایی طلایی و گنج های آنچنانی هم باید ط رح و نقشه ای داشت و راه را دانست . مطمئناً به شما هم پیشنهاد هایی خواهد رسید که در برنامه هایی شرکت کنید، شریک شوید و بهتراست پیش از هر اقدامی عجولانه ، طرح پیشنهادی را مطالعه کنید و درباره آن تحقیق کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین معتبری که در این زمینه بر روی اینترنت فعالیت دارند تماس بگیرید و مطالب و مقالات آنها را بخوانید. 
چهارشنبه 18/1/1389 - 14:10
پسندیدم 0
UserName