ارتباط بین معلم ومشاور با دانش آموز
توسط : milad110313

برقراری ارتباط بین معلم و مشاور با دانش آموز 
برقراری ارتباط در قالب چهار حالت زیر صورت می پذیرد:
1-روحی و روانی و عاطفی
2-اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی
3-تربیتی و رفتاری و خانوادگی
4-تحصیلی و هنری
برقراری رابطه مذكور از طرق زیر امكان پذیر می باشد:
1-به صورت كلامی(گفتاری)
2-به صورت غیر كلامی(زبان تن یا با ایما و اشاره و حركات چشم و ابرو و...) می باشد
نكاتی را كه باید در بخش كلامی رعایت و اجرا كنیم عبارتند از:
1-به آنها محبت كنیم: زیرا بعضی از دانش آموزان از نعمت محبت محروم اند یعنی حتی والدین آنها نسبت به آنها بی محبت اند و نسبت به آنها بی تفاوت می باشند.
2-به آنها توجه كنیم: آنها نیازمند مورد توجه واقع شدن هستند خصوصاً با توجه به برهه سنی كه در آن واقع شده اند و نیز بعضی از آنها دوران خاص بلوغ را می گذرانند. كه در این دوران نیاز دارند تا مورد توجه و مطرح شدن قرار گیرند.
3-به آنها احترام بگذاریم و عزت بدهیم: آنها دوست دارند مورد احترام واقع شوند خیلی از آنها درون خانواده مورد تحقیر و سرزنش قرار می گیرند كه این كار باعث سرخوردگی و منزوی شدن دانش آموز می گردد. به منظور پیشگیری از این مسئله با احترام گذاشتن به آنها می توان به نوعی جبران وضعیت نامساعد منزل بود به این ترتیب وضعیت بالانس می شود و قابل كنترل خواهد بود.
4-به احساسات آنها توجه كنیم: اگر دانش آموز در كلاس نسبت به جلسات قبل تغییر كرده بود بی توجه از كنار این حالات آنها نگذریم تا احساس كنند دركشان كرده ایم و آمادگی همكاری و یاری رساندن به آنها را داریم
بیان حالاتی چون(گریه غیر معمول، خنده و یا تغییر روحیه و....)توجه به تغییر احساسات آنهاست.
5-به آنها شخصیت دهیم: افراد با توجه به فرهنگ های خاص خانوادگی و شیوه های تربیتی و الگویی بخصوص، دارای شخصیت های متفاوتی هستند. كه در این جا معلم باید مقداری متفاوت عمل كند. متناسب روحیه و شخصیت هر فرد كه خاص خودش است باید با او برخورد كرد. و این را در نظر داشته باشیم كه همه آنها نیازمند ارزشمند بودن و مهم واقع شدن و شخصیت داشتن هستند.
6-از آنها تعریف و تمجید كنیم: كه این تعریف و تمجید از آنها به دو گونه می باشد.
تعریف و تمجید:
الف- نوع مخرب: در صورتی كه در جهت ارزیابی(سنجش) دانش آموز باشد
ب نوع سازنده: در صورتی كه در جهت قدردانی از تلاش دانش آموز باشد
7- تشویق كنیم و از تنبیه كمتر استفاده كنیم: تحقیقات نشان داده تشویق بیشتر از تنبیه مثمر ثمر است تشویق بهتر است در جمع صورت بگیرد و تنبیه در تنهایی در غیر اینصورت نتیجه عكس می دهد.
سعی كنیم تنبیه را كمتر بكار ببریم زیرا تنبیه مانع از بد رفتاری نمی شود بلكه موضوع را حادتر و در خود نهادینه می كند
8-به آنها اعتماد به نفس بدهیم: بعضی از آنها بنا به دلایل خاص خانوادگی و شیوه تربیتی از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند به آنها كمك كنیم تا بتوانند تواناییهای خود را بشناسند و بر همین مبنا اعتماد به نفس بگیرند.
9-از شدت ترس و اضطراب آنها بكاهیم: این موضوع یكی از موانع ارتباطی بین معلم و دانش آموز است. دانش آموزانی كه از نمره و یا امتحان ترس دارند به آنها نگوییم این كه ترس ندارد یا اگر درست خوانده باشی نباید بترسی زیرا همین باعث شدت ترس و اضطراب آنها می شود.
10- آنها را برای موفقیت تقویت كنیم: زمینه بالفعل شدن تواناییهای بالقوه و درونیشان را فراهم آوریم و به آنها بفهمانیم كه توانمند هستند
11- بر نقاط قوت آنها تاكید كنیم: زیرا تاكید و یادآوری نقاط مثبت باعث تثبیت نقاط مثبت و بالعكس آن؛ یادآوری و تاكید بر نقاط منفی باعث تثبیت نقاط منفی می شود. با یادآوری نقاط قوت به آنها كمك می كنیم تا بتوانند آن طور باشند كه باید باشند
12-درباره زندگی خانوادگی خود برای آنها صحیت كنیم: یكی از عواملی كه دانش آموزان را جذب می كند گفتگو درباره مسائل خانوادگی است چه اشكالی دارد بگوییم چند تا بچه داریم نام آنها چیست و...
تا بدین وسیله دانش آموز احساس راحتی بیشتر و سبب افزایش علاقه او نسبت به خود باشیم تا بدین وسیله بهتر همدیگر را دریابیم.
13-ارزشمند ترین چیزی كه می توانیم در اختیار دانش آموز قرار دهیم وقتمان است كه به آنها هدیه كنیم:سعی كنیم در زنگهای تفریح ساعات فوق برنامه، روزهای غیر كاری و آزاد دیگر با دانش آمور ارتباط برقرار كنیم.
14-از برچسب زدن و بكار بردن القاب ناخوشایند دوری كنیم: زیرا تصویر ذهنی دانش آموز نسبت به خودش همان چیزی می شود كه ما آنها را ملقب می كنیم.
15-تمسخر، استهزاء، عیب و ایراد ، نكته بینی، متلك و تعنه را بكار نبریم: زیرا اینها عوامل ایجاد تنفر در رابطه دو طرفه است
16-زیبائیها و خوبیهایشان را یادآورشان كنیم: اما با زبان و رفتار مهربان و ملایم زیرا در غیر اینصورت عامل تخریب كننده دارد و او نسبت به خوبیهای خود بدبین و دید منفی پیدا می كنند. گاه دیده شده به منظور یاد دادن خوبیها و زیبائیها از پتك استفاده می كنند با سرزنش و پتك هیچ چیز را آموزش ندهیم
17- حرف نیش دار نزنیم: زیرا مخرب است مثلا چقدر كندی كی می خواهی درس بخوانی همین حرف ها باعث تاثیرات منفی در دانش آموز می شود
18- دانش آموزان را با یكدیگر مقایسه نكنیم
19- در حضور دانش آموزان مطالعه كنیم: در زمان های اضافی جلسه تدریس اگر به دانش آموزان وقت استراحت داده ایم ما به مطالعه بپردازیم تا بدین وسیله آنها مطالعه كردن را یاد بگیرند. فكر نكنیم همیشه باید تدریس داشته باشیم گاه لازم است آموزش غیر كلامی بدهیم.
20- زمانی كه در مدرسه حادثه ای ناگوار اتفاق می افتد عادی برخورد نكنیم: نسبت به موضوع پیش آمده نكات آموزنده ای در كلاس مطرح كنیم و اگرحادثه غم انگیز است احساس تاسف و تاثر خود را نشان دهیم و اگر حادثه ای شاداب و نشاط آور است احساس شادی خود را نشان دهیم
21- اگر از چیزی می ترسیم ترسمان را نشان ندهیم: این ترس در هر زمینه ای می تواند باشد: مثلاً ترس از حیوان ، و یا از جانوری كه وارد كلاس شده
22- نگاهمان به دانش آموزان یكسان و عادلانه باشد.
همه را به یك چشم نگاه كنیم
23-ریاست مآبانه رفتار نكنیم: بلكه دوستانه به آنها بگوییم كه مثل خواهر و یا دوست و مادرشان هستیم تا احساس دوستی و نزدیكی كنند و ترس درونی از معلم را كنار بگذارند.
24- اگر دانش آموز از ما تخفیف خواست به او تخفیف بدهیم:
25- در صورتیكه اعمال سیاست انظباتی می كنیم از سیاست ترحم بپرهیزیم : یعنی اینكه موضوعات را با یكدیگر دخیل نكنیم
26- انگیزه نوشتن را در دانش آموز تقویت كنیم: مثلاً مطلبش را بخوانیم و بگوییم جالب بود اما وقتی می خواندم تصور میكردم اگر بیشتر بود چه خوب می شد.
27- گاهی لازم است به آزمون ها و پرسش هایی كه می گیریم نمره كمی ندهیم : بلكه نمره كیفی
28- به نحوه درس خواندن دانش آموز نظارت كنیم: بدون قضاوت و ایرادگیری بلكه آمیخته با قدردانی
29- از دانش آموزان دعوت كنیم تا در كارهای كلاسی همكاری داشته باشند
30- پرسش از درس و یا .... به صورت نیش دار مطرح نكنیم
برای مثال اگر سوال كردیم بزرگ ترین قاره جهان چه نام دارد او اشتباه جواب داد مسخره نكنیم كه نه می شود آمریكا یا ....
31-اگر دانش آموز مشكلی داشت و به ظاهر متوجه شدیم به او كمك كنیم: اما وارد حریم خصوصی شخصی او نشویم
32- ساعاتی از كلاسمان را برای صحبت كردن با دانش آموزان قرار دهیم: اما از نصیحت كردن، موعظه كردن و امر و نهی و... بپرهیزیم زیرا آنها از این چیزها خسته اند. بلكه باید با رفتارمان و تعریف كردن ماجرا و یا .... ین هدف را دنبال كنیم.
33- گاهی ناسازگاری دانش آموز نشانه عدم موفقیت او در درس است: گاه دانش آموز حاضر است تنبیه و بدرفتاری را بپذیرد و اما بخاطر اینكه مورد تمسخر واقع نشود مطلبی را كه بلد نیست نمی پرسد ما باید این دسته از دانش آموزان را تشخیص دهیم.
34-كوچكترین رفتار ما نقش كلیدی در وضعیت دانش آموز دارد: و حتی ممكن است آینده و سرنوشت او را بسازد. باید رفتار معلمان سنجیده و حساب شده باشد. مثال دانش آموزی از درس زبان نمره بد گرفت و معلمش زیر برگه اش نوشت تو اگر درس خوان بودی كه نمرات تك نمی شد یا همه چیز در تغییر و تغیر است جز تو.
35-نظرات دانش آموزان را نسبت به خودتان، رفتارتان ،شیوه تدریس تان، برخورد و یا ... بپرسیم : كه این امر از طریق گروهی و یا ...فردی امكان پذیراست.(حتی می توانند نظرات خود را به صورت یادداشت ارائه كنند و این یادداشت ها بدون اسم باشد)
36-در حین توضیح دادن درس در بین جمع به صورت فردی نیز نگاه كنیم: لازم است گاه به یك دانش آموز نگاه كنیم و با لبخند درس را ادامه دهیم و به همین صورت علاوه برگروهی به صورت فردی نیز در حین درس نشان دهیم كه حواسمان به همه دانش آموزان است.
37-به دانش آموزان اجازه دهیم تا جایی كه امكان دارد بر حسب دلخواه خود مكان نشستن را انتخاب كنند: مگر اینكه مشكل بوجود بیاورند. نیازی نیست بر حسب قد، ترتیب اسم و یا ... بنشینند.
38- دانش اموزان در این سن احساس استقلال دارند به استقلال آنها اهمیت دهیم و به آنها احترام بگذاریم
39-در مقابل موضع دانش آموز عقب نشینی نكنیم: دانش آموزان باید بدانند تصمیمی و یا شیوه ای را كه در پیش گرفته ایم قابل تغییر نیست و میدان را ترك نمی كنیم مگر اینكه لازم باشد و یا تغییراتی حادث گردد
40-اگر منتظر بهترین نتیجه باشیم به دست خواهد آمد:اغلب پیش بینی معلمان به واقعیت می پیوندد. اگر مثبت فكر كنیم مثبت پیش می آید و به دانش آموزان نیز بیاموزیم به این گونه فكر كنند و از منفی گرائی و منفی بافی بپرهیزیم .
41-در جلسه اول تدریس درباره شیوه تدریس و هدف های آموزش و یادگیری و... و نیز ارائه اطلاعات شخصی خود و دریافت اطلاعات شخصی آنها بپردازیم
42- به دانش آموزان كمك كنیم تا مسئولیت پذیر شوند.
43- به دانش آموزان كمك كنیم تا بتوانند خودشان تصمیم بگیرند
44- گاه لازم است آنها را در احساسات خود سهیم كنیم: شادی و ناراحتی و ....و یا احساس خود را نسبت به موضوع و یا مطلب خاصی را از آنها نظرخواهی كنیم و بدین طریق به آنها ارزش دهیم.
45- به آنها كمك كنیم تا برنامه روزانه تهیه كنند: تا بدین وسیله نظم و نقش را در زندگی بیاموزند
46- سعی كنیم به گفته های آنان اعتماد كنیم و حتی اگر دروغ و غیر واقعی بود به آنها بگوییم حرف آنها را پذیرفته ایم تا به مرور خودشان متوجه اشتباهشان شوند
47-برنامه ها و مراسمات آموزشی را در مدرسه جدی بگیریم.
48-از فعالیت های فوق برنامه حمایت و استقبال كنیم
49-وضعیت فرهنگی دانش آموزان را ملاحظه كنیم :هر دانش آموز مطابق فرهنگ خاص خانوادگی خود برخورد و انتظار برخورد دارد
50- گاهی لازم است مثل بچه ها فكر كنیم
51- احساس نكنیم همیشه باید برای دانش آموز جواب داشته باشیم
52- گاهی ممكن است دانش آموز دچار ناهنجاری و نقصان باشد این اقتضای سن و نشانه اجتماعی شدن و جامعه پذیری اوست با این موضوع او كنار بیاییم.
53- دانش آموزان را گروه بندی كنیم: و به صورت هفتگی گروهها را با ترتیب اولویت تشویق و انتخاب كنیم و نیز نماینده كلاس را به صورت هفتگی انتخاب كنیم تا همه دانش آموزان از این موقعیت بهره مند گردند.
54- از بین دانش آموزان بصورت دوره ای دو یا چند دستیار انتخاب كنیم: تا بدین ترتیب به آنها در توانمند شدن یاری كرده باشیم.
55- نظر آنها را نسبت به معلمهای سال گذشته شان پیگیری كنیم: و اینكه آیا از آنها احساس رضایت داشته اند یا نه و اگر رضایت داشته اند علت علاقه را پیگیری كنیم و از این نكات مثبت استفاده كنیم.
56- به آنها بگوییم در این كلاس اشتباه كردن مجاز است و انسان ممكن است اشتباه كند: اما نباید بر اشتباه خود مصر باشد و از اشتباهات بعنوان كلید و تجربه راه آینده استفاده كنند و نباید اشتباه خود را توجیه كند.
اشتباه كردن برای اصلاح كردن است- اصلاح با ارزش است پس به اصلاح بها دهیم
57-به آنها بگوییم به ما نامه بنویسند: در هر زمینه ای كه دوست داشته باشند بدون نام و نشان یا با هر نام و نشان به هر صورت كه دوست دارند در نامه با ما حرف بزنند.
58- در مقابل شیوه برخورد نامناسب دانش آموز مناسب برخورد كنیم: مثال معلمی وارد كلاس شد دانش آموز مخالف مقداری پوست پرتقال روی میزش گذاشته بود. معلم با خونسردی گفت ای كاش بجای پوست پرتقال مغزپرتغال روی میز بود.
59-از موضع ترس و قدرت با آنها صحبت نكنیم
60- خشم خود را فرو نشانیم+ یأس را در خود و در آنها از بین ببریم.
61- والدین دانش آموزان را بخواهیم و با آنها صحبت كنیم: زیرا تعامل بین معلم و والدین باعث رضایت كامل طرفین و بهینه شدن اوضاع درسی، رفتاری و ... می شود و باعث می شود تا دانش آموزان و والدین به وظایف خود آگاه شوند
62- در صورتیكه دانش آموز صحبت می كند صحبت او را قطع نكنیم: و با ارائه علامت به او تائیدیه دهیم
63- مشوق خود مختاری آنها باشیم
64-با جملات لفظی و دوستانه با دانش آموزان صحبت كنیم
65-هرگز آنها را با بهره هوشی نسنجیم
66-در برقراری ارتباط از آنها نظر خواهی كنیم
67- در شیوه تدریس از آنها نظر خواهی كنیم.
 ویژگی هایی كه معلم باید داشته باشد
1- برداشت ذهنی دانش آموز را انكار نمی كند
2- احساسات دانش آموز را موضوع بحث قرار نمی دهد
3- منكر خواسته های دل دانش آموز نمی شود
4- ذوق و سلیقه دانش آموز را مورد تمسخر قرار نمی دهد
5- نظرات دانش آموز را بی ارزش جلوه نمی دهد
6-او را از مقام و منزلتی كه دارد پایین نمی آورد
7- تجربه دانش آموز را موضوع بحث قرار می دهد
8- حالت روحی و روانی دانش آموز را می شناسد
9-دانش آموز را خوار نمی كند
 نقشهایی كه معلم می تواند بپذیرد
1- معلم به عنوان مشاور
2-معلم به عنوان الگو
3- معلم به عنوان مهندس محیط
4-معلم به عنوان مدیر جلسه
5- معلم به عنوان رهبر
1- برنامه ریزی تحصیلی
6- معلم به عنوان كارشناس آموزشی برای
2-تقویت بنیه علمی و....
دانش آموزان را گروه بندی كنیم: رده سنی 7 تا 16 سالگی دوره پرورش شخصیت روانی ،عقلی و بدنی را می گذرانند در این سن نوجوانان به هم سالان خود علاقه شدید نشان می دهند و تحت تاثیر آنان هستند با گروه بندی به قاعده می توانیم به اهدافمان و تقویت و تشویق توانمندیهای دانش آموزان و نیز به نكات مثبت برسیم.

پنج شنبه 13/12/1388 - 15:57
پسندیدم 0
UserName