کشف دومین سیاره فرا خورشیدی کوچک در جهان
توسط : iran59
اخترشناسان در موسسه فناوری کالیفرنا با استفاده از شیوه سرعت شعاعی موفق به رصد دومین سیاره فراخورشیدی کوچک در منطقه ای با قابلیت وجود حیات از جهان شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اخترشناسان موفق به رصد سیاره فراخورشیدی دیگری شده اند که جرم آن تنها چهار بار از زمین بیشتر است. متخصصان در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا و با استفاده از تلسکوپ فوق حساس Keck 1 در هاوایی موفق به رصد این سیاره جدید شده اند.

این سیاره در مدار ستاره مادر خود به نام HD 156668 هر چهار روز یک بار می چرخد. سیاره HD 156668b دومین سیاره کوچک جهان در میان بیش از 400 سیاره فراخورشیدی دیگر است که تا کنون بشر موفق به شناسایی آنها شده است.

این رصد به واسطه شیوه ای به نام شیوه لغزشی یا سرعت شعاعی انجام گرفته است زمانی که سیاره در مدار ستاره حرکت می کند باعث ایجاد منظره ای برای چشم انسان می شود که گویی ستاره در حال حرکت به سوی جلو و عقب است که این پدیده باعث سرختر شدن و آبی شدن نور ستاره طی دوره های مشخص خواهد شد.

بر اساس گزارش زی نیوز، این تغییر رنگ می تواند اطلاعاتی از جرم سیاره و ویژگی های مداری آن از قبیل مدت زمانی که برای حرکت کامل بر روی مدار ستاره مورد نیاز است را در اختیار اخترشناسان قرار دهد.

پنج شنبه 1/11/1388 - 9:9
پسندیدم 0
UserName
x