زور آزمایی از نوع زنانه
توسط : regnant2020
با اینكه حضور زنان آتش نشان در شهرداری تهران منتفی شده است اما زنان داوطلب دست بر دار نیستند. آنها راه میان بری پیدا كرده‌اند...
كلانشهر تهران با بیش از 8 میلیون نفر جمعیت حدود 100 ایستگاه آتش‌نشانی دارد و در تمام این ایستگاه‌ها مردان مشغول به فعالیت هستند؛ اما در یك مقطع زمانی قرار شد زنان نیز به عنوان آتش‌نشان در شهرداری تهران مشغول به فعالیت شوند.
شهرداری تهران مدت‌ها بر روی موضوع آتش‌نشانان زن مانور داد؛ ولی مسعود كرباسیان، معاون سابق خدمات شهری شهرداری تهران آب پاكی را روی دست خبرنگار فارس ریخت و گفت: نباید نگاه جنسیتی به این موضوع داشت.
محمدرضا حاجی‌بیگی، مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی نیز درباره علل منتفی شدن حضور زنان در آتش‌نشانی، گفت: شرایط جامعه ایران به گونه‌ای است كه نمی‌توان از زنان و مردان به طور همزمان در چنین مشاغلی استفاده كرد. علاوه بر این داشتن "توانایی جسمی لازم " نیز یكی از دلایل عملی نشدن این طرح است.
استفاده از آتش‌نشانان داوطلب از جمله مواردی است كه در تمام كشورهای پیشرفته دنیا به آن توجه شده است؛ در حال حاضر درصدی از آتش‌نشانان در شهرهای بزرگی همچون توكیو، رم، لندن، نیویورك، ملبورن، تهران و غیره داوطلب هستند.
در تهران استفاده از آتش‌نشانان داوطلب با دو رویكرد و هدف اصلی پیگیری می‌شود. هدف اول اینكه در مواقع بحرانی و هنگام بروز حوادث بزرگ، آتش‌نشانان داوطلب می‌توانند بخشی از امور ایمنی را انجام دهند و هدف دوم نیز اشاعه فرهنگ ایمنی در میان عموم شهروندان است.
بخشی از آتش‌نشانان داوطلب را زنان تشكیل داده‌اند؛ زنان آتش‌نشان بیشتر از اینكه در حوادث شركت كنند در آموزش‌ها فعالیت می‌كنند.
آتش‌نشانان زن داوطلب بدون دریافت ریالی به كمك حادثه دیدگان البته به صورت كمكی می‌شتابند.
این افراد بالا رفتن از نردبان‌های 30 متری، پرتاب از بلندی، راپل و غیره را آموزش دیده و تقریباً برای حضور در عملیات‌‌ها آماده هستند.
زنان آتش‌نشان داوطلب در گروه‌های10 نفره هر روز در تنها پایگاه خود به‌ صورت آماده‌‌باش حضور دارند تا درصورت نیاز در برخی از مأموریت‌های ویژه شركت كنند. آنها در مدت اقامت خود در پایگاه تمرین‌های لازم را انجام می‌دهند.
زنان آتش‌نشان داوطلب در تدریس، آموزش اصول ایمنی در مدارس، ارائه آموزش‌های ایمنی عمومی در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها و حوادثی كه نیاز به حضور آنها باشد، شركت می‌كنند.
البته نباید از این نكته غافل شد كه زنان آتش‌نشان تهرانی به تنهایی نمی‌توانند در عملیات‌ها حضور داشته باشند و باید در كنار مردان در حوادث شركت كنند.

*فرمانده عملیات آتش‌نشانان زن؛ مرد است

باید به زنان در عرصه‌های مختلف اجازه رشد و شكوفایی داده شود تا آنها بتوانند به بهترین شكل ممكن فعالیت كنند.
یك مزدای دو كابینه تنها خودروی است كه زنان آتش‌نشان با آن در عملیات‌ها شركت می‌كنند. نكته جالب توجه این است كه راننده این خودرو كه زنان را به محل اعزام حادثه می‌كند؛ مرد است.
زنان آتش‌نشان فرمانده عملیات زن ندارند و مردان فرماندهی عملیات آنها را برعهده دارد.

*زنان آتش‌نشان داوطلب در كنار مردان به عملیات‌ اعزام می‌شوند

علیرضا فرخاك، رئیس ایستگاه 77 آتش‌نشانی به خبرنگار فارس در این‌باره می‌گوید: در حال حاضر نخستین ایستگاه آتش‌نشانان زن داوطلب راه‌اندازی شده و یك تا دو ماه آینده در هر 5 منطقه آتش‌نشانی ایستگاه‌هایی كه زنان در آن مستقر باشند، راه‌اندازی می‌شود.
فرخاك می‌گوید: در هر شیفت حداكثر 10 زن آتش‌نشان داوطلب وجود دارد كه در صورت وقوع حادثه در كنار مردان به كمك حادثه دیدگان می‌شتابند.
رئیس تنها ایستگاه‌آتش‌نشانی كه زنان در آن مستقر هستند، در پاسخ به این پرسش كه زنان آتش نشان داوطلب به صورت شبانه‌روزی مشغول به فعالیت هستند، می‌گوید: نه. فقط ساعت اداری 8 تا 16 مشغول به فعالیت هستند.
رئیس ایستگاه 77 آتش‌نشانی به استفاده از آتش‌نشانان داوطلب زن در استخرهای زنانه اشاره می‌كند و می‌گوید: در جاهایی كه مردها نمی‌توانند به كمك حادثه دیدگان بشتابند؛ زنان آتش‌نشان داوطلب اقدامات لازم را انجام دهند.

* برخی از مردها نمی‌گذارند، آتش‌نشان مرد به همسرشان در حادثه كمك كنند

وی به حادثه‌گیر كردن پای زنی در میان جداول خیابان اشاره می‌كند و می‌گوید: آتش‌نشانان مرد به كمك این زن شتافتند. با وجودی كه آتش‌نشانان مرد دستكش در دست داشتند، همسر این زن نگذاشت آتش‌نشانان پای همسرش را از گاردیل خارج كنند.
همسر این مرد معتقد بود نباید دست آتش‌نشانان مرد به پای همسرش برخورد كند.
فرخاك با اشاره به اینكه در هر هفته آتش‌نشانان زن داوطلب در یك یا چند حادثه حضور پیدا می‌كنند، می‌افزاید: زنان نسبت به مردان كمتر در حوادث شركت می‌كنند.

* زنان، آتش‌نشانانی كه صخره نورد و كاراته‌كار هستند

به گفته فرخاك، 375 آتش‌نشان داوطلب وجود دارد و 60 نفر آنها در شیفت‌ها شركت می‌كنند.
رئیس ایستگاه 77 آتش‌نشانی به برگزاری كلاس‌های مربیگری برای این افراد اشاره می‌كند و می‌گوید: این كلاس‌ها بسیار مفید است.
وی رده سنی زنان آتش‌نشان داوطلب را زیر30 سال عنوان می‌كند و می‌گوید: بیشتر آنها صخره نورد، كاراته‌كار و ورزشكار رشته دو میدانی هستند.
فرخاك با اشاره به اینكه این افراد دوره آموزشی 80 ساعته می‌گذرانند، خاطرنشان می‌كند: ‌این آموزش به صورت عملی و تئوری است.
وی می‌گوید: آتش‌نشانان سازمان، 900 تا هزار ساعت آموزش می‌گذرانند.
به گفته فرخاك، آتش‌نشانان داوطلب زن دستگاه تنفسی 17 تا 22 كیلوگرمی را به راحتی حمل و به كمك حادثه دیدگان می‌شتابند.
وی می‌گوید: دوره راپل كه یكی از دوره‌های مشكل است كه آتش نشانان داوطلب زن آن را گذرانده‌اند.
رئیس ایستگاه 77 آتش‌نشانی با اشاره به اینكه مدت كوتاهی است، آتش‌نشانان زن داوطلب مشغول به فعالیت شده‌اند، می‌گوید: این افراد به تنهایی به محل حادثه اعزام نمی‌شوند؛ بلكه به همراه مردان به كمك حادثه دیدگان می‌شتابند.
فرخاك می‌گوید: برخی از كارها از دست زنان برنمی‌آید و معمولاً این افراد در كنار مردان فعالیت می‌كنند.
وی با تأكید بر اینكه این افراد هیچ حقوقی دریافت نمی‌كنند، می‌گوید: كاملاً داوطلب هستند و در هر ساعتی از روز كه به آنها نیاز داشته باشیم، حضور می‌یابند.
رئیس ایستگاه 77 آتش‌نشانی با اشاره به اینكه این افراد زیر 3 دقیقه به محل حادثه می‌رسند، می‌افزاید: چندی پیش خانمی در آسانسور گرفتار شده بود، آتش‌نشانان داوطلب در كنار مردان عملیات كرده و این زن را نجات دادند.
فرخاك می‌گوید: تماس مستقیم با آتش‌نشانان زن داوطلب صورت نمی‌گیرد؛ بلكه ستاد فرماندهی به مردان اطلاع و آنها نیز زنان را در جریان قرار می‌دهند.

*حضور زنان در آتش‌نشانی به صورت كامل منتفی است

مسعود كرباسیان، معاون سابق خدمات شهری شهرداری تهران در این‌باره به خبرنگار فارس می‌گوید: حضور زنان آتش‌نشان به صورت كامل در شهرداری تهران منتفی شده است.
وی می‌افزاید: اینكه بخواهیم ایستگاه‌های جداگانه‌ای برای زنان درست كنیم یا اگر حادثه‌ای رخ داد، منتظر شویم آنها بیایند اصلاً درست نیست؛ به دنبال این هستیم كه زودتر به محل وقوع حادثه برسیم و به آسیب‌دیدگان كمك كنیم.
معاون سابق خدمات شهری شهرداری تهران می‌گوید: در آتش‌نشانی اولویت كاری توسعه ایستگاه‌های آتش‌نشانی، آموزش نیروها، به روز كردن تجهیزات و امكانات و رعایت استاندارهای ایمنی است.

*مأموریت‌های ویژه‌ای برای زنان آتش‌نشان در نظر گرفته شد

محمدرضا حاجی‌بیگی، مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران در این باره می‌گوید: مأموریت‌هایی كه زنان می‌توانند در آن شركت كنند؛ در شرایط عادی شامل ارائه هشدارهای ایمنی منزل به منزل و فرهنگ‌سازی در جامعه می‌شود.
وی می‌گوید: مأموریت‌های ویژه‌ای مانند استفاده از آتش‌نشانان داوطلب زن در پارك‌ها و فضاهایی كه احتمال وقوع حریق‌های كوچك وجود دارد یا در مناطقی كه برای تردد آتش‌نشانان مرد محدودیت‌هایی وجود دارد، زنان می‌توانند انجام وظیفه كنند.

*سارا: باید پایه یك رانندگی بگیرم

سارا بیات، یكی از آتش‌نشانان داوطلب به خبرنگار فارس می‌گوید: پدرم آتش‌نشان است و از كودكی با این حرفه آشنا هستم.
وی با تأكید بر این موضوع كه وجود آتش‌نشانان زن بسیار ضروری است، می‌افزاید: در مكان‌ها كه برای زنان حادثه‌ای رخ می‌دهد، آتش‌نشانان زن به راحتی می‌توانند به كمك حادثه دیدگان بشتابند.
سارا به گذراندن دوره‌های تئوری حریق و ایمنی اشاره می‌كند و می‌گوید: ‌این دوره‌ها برای هر فرد نیاز است تا بتواند ایمنی خود و اطرافیان را فراهم كند.
وی در ادامه می‌گوید: دوره‌های عملی را در ایستگاه یاد گرفته‌ایم.
این آتش‌نشان داوطلب 25 ساله با اشاره به اینكه عملیات نردبان، آب‌رسانی، خاموش كننده‌ها و تجهیزات خودروها را یاد گرفته‌ایم، می‌افزاید: حتی برای لوله بازكردن زمان گرفته تا این عملیات را با سرعت و دقت انجام ‌دهیم.
این دانشجوی مدیریت با بیان اینكه به حرفه آتش‌نشانی بسیار علاقه‌مند است، می‌گوید: باید عشق داشته باشیم تا بتوانیم این كار را به خوبی انجام دهیم.
وی با اشاره به اینكه زنان آتش‌نشان داوطلب اكثراً ورزشكار هستند، می‌گوید: زنان آتش‌نشان داوطلب بدن‌های ورزیده‌ای دارند و به راحتی می‌توانند در عملیات‌ها شركت و به كمك حادثه دیدگان بشتابند.
سارا كه می‌خواهد پایه یك رانندگی بگیرد، در ادامه می‌گوید: باید همه كار بلد بود تا بتوانیم در عملیات‌ها به راحتی شركت كنیم.
به گفته سارا، آتش‌نشانان زن بیشتر از اینكه در عملیات‌ها شركت كنند، پیشگیری از حوادث را یاد می‌گیرند.

* برخی آتش‌نشان زن قبلاً حتی نمی‌توانستند بالای چهار پایه بروند

سارا در ادامه می‌گوید: برخی از زنان آتش‌نشان داوطلب، در گذشته حتی نمی‌توانستند، بالای چهارپایه رفته و یك چوب پرده نصب كنند؛ اما همین افراد پس از آموزش دیدن از نردبان‌های عظیم برای عملیات‌ها بالا می‌روند.
سارا می‌گوید: وقتی احساس می‌كنیم جان آدم‌ها در میان است دیگر ترسی به دل راه نمی‌دهیم.

* مشكل استخدام و بیمه زنان آتش‌نشان داوطلب را برطرف كنند

رسول‌نیا یكی دیگر از آتش‌نشانان زن داوطلب كه به بچه‌های مهد كودك آموزش می‌دهد، می‌گوید: آموزش دادن به كودكان كار سختی است چرا كه ابتدا باید با آنها ارتباط برقرار كنیم.
وی ادامه داد: ولی زمانی كه با آنها ارتباط برقرار می‌كنیم، آنها می‌توانند اصول ایمنی را در خانه‌ها به خوبی منتقل كنند.
این آتش‌نشان زن جوان می‌گوید: زنان آتش‌نشان داوطلب بیشتر از اینكه در عملیات‌ها شركت كنند در آموزش‌ها حضور دارند.
رسول‌نیا می‌افزاید: آتش‌نشان داوطلب حقوقی دریافت نمی‌كند و حتی بیمه نیستند، بهتر است مسئولان شهری این مشكل را برطرف كنند.

*فاطمه: از ارتفاع 20 متری خود را به پایین پرت كردم

فاطمه احیا، یكی دیگر از آتش‌نشانان زن داوطلب به خبرنگار فارس می‌گوید: چندی پیش حریقی رخ داد. به محل حادثه اعزام و با خاموش‌كننده‌ حریق را اطفا كردیم.
این زن جوان می‌گوید: ما به راحتی می‌توانیم عملیات كنیم؛ باید به ما اعتماد كنند.
احیا با بیان اینكه از ارتفاع 20 متری خود را به پایین پرتاب كرده است، می‌گوید: وقتی در مانوری این كار را انجام دادم آقایان نیز تعجب كرده بودند.
وی به برخی از حوادث كه آتش‌نشان زن داوطلب مصدوم شده‌اند، اشاره می‌كند و می‌گوید: مثلاً در یكی از حوادث پای من لای میله گیر كرد و به شدت آسیب دید.

* خانوادگی در این كار هستیم

طاهره، یكی دیگر از آتش‌نشانان زن می‌گوید: دوره راپل را گذرانده‌ایم، این دوره بسیار سخت است. در این دوره باید از چاه پایین رفته و یا اقدامات دیگری در این زمینه انجام دهیم.
سمیرا، آتش‌نشان زن دیگری كه دوره راپل را گذرانده است، می‌گوید: راپل طنابی است كه از سقف آویزان می‌كنند و باید با طناب حركت كنیم.
زهرا، یكی دیگر از آتش‌نشانان زن می‌گوید: با راپل از یك ساختمان 4 طبقه به سمت پایین حركت كردم تا بتوانیم یكی از مصدومان را در مانور نجات دهیم.
زهرا كه خانوادگی در این كار هستند، می‌افزاید: شوهرم، برادر همسرم همه در این كار هستند، آتش‌نشانی یكی از شغل‌های هیجان انگیز است.

واكنش‌های جالب مردم به آتش‌نشان زن

رضا كه حدود 30 ساله است، درباره حضور زنان آتش‌نشان در عملیات‌ها می‌گوید: اگر حریقی رخ دهد، نخستین كسانی كه فرار می‌كنند همین زنان آتش‌نشان هستند. مگر آتش‌نشان شدن، شوخی است.
وی در ادامه می‌گوید: بهتر است این كارها به مردان واگذار شوند و زنان دخالتی در این امور نكنند.
مریم 25 ساله‌ در این‌باره به خبرنگار فارس می‌گوید: در موقع حادثه دیگر مهم نیست چه كسی به كمك می‌آید؛ مهم این است كه فقط نجات پیدا كنید.
مرد 23 ساله‌ای كه كارمند است در این‌باره، می‌گوید: در حال حاضر به آتش‌نشانان زن اعتماد ندارم. همان طور كه زنان راننده نشدند؛ نمی‌توانند آتش‌نشان هم شوند.
وی در ادامه می‌گوید: این افراد تجربه كافی ندارند و شاید نتوانند به موقع كمك رسانی لازم را انجام دهند.
مرد 33 ساله‌ای كه كارمند است، در این‌باره می‌گوید: امیدوارم هیچ وقت اتفاقی رخ ندهد؛ ولی در موقع بحران فرقی نمی‌كند چه كسی به كمك بشتابد و جنسیت معنا ندارد.
وی می‌افزاید: در مرگ و زندگی این حرف‌ها معنا ندارد. برخی مواقع زنان بهتر می‌توانند امداد رسانی كنند.
شهناز 23 ساله در این‌باره می‌گوید: آتش‌نشانی شغل مردانه است و زن‌ها نمی‌توانند آن را به خوبی انجام دهند؛ مدیریت بحران توسط مردان همیشه بهتر انجام شده است.
وی خاطرنشان می‌كند: سرعت عمل مردان در هنگام بروز حوادث بیشتر از زنان است.
این دختر جوان با اشاره به اینكه اصلاً‌ به زن‌های آتش‌نشان اعتماد ندارد، می‌گوید: مردها بهتر می‌توانند حریق را خاموش كنند؛ تا زنان بخواهند آتش را خاموش كنند، تمام زندگی بر باد رفته است.
آتش‌نشانان داوطلب زن بعد از گذراندن دوره‌های تئوری و عملی آتش‌نشانی هنوز به صورت كمكی در كنار مردان به عملیات‌ها اعزام می‌شوند. آیا این زنان آتش نشان داوطلب حضور واقعی در صحنه دارند یا حضور آنان نمادین است؟
يکشنبه 27/10/1388 - 16:24
پسندیدم 0
UserName