به دلیل حذف نام خلیج فارس از روی آرم مسابقات میزبانی ایران لغو شد
توسط : regnant2020
اصرار كشورهای عربی و اعضای هیات اجرایی اعضای كمیته نظارتی و هماهنگی فدراسیون همبستگی كشورهای اسلامی (issf) بر حذف نام خلیج فارس از روی آرم مسابقات و پافشاری نمایندگان اعزامی كشورمان بر درج این نام ملی و ارزشمند در نهایت به لغو میزبانی ایران از این دوره از پیكارها انجامید.
به دنبال اختلافات موجود بین issf و كمیته برگزاری دومین دوره بازی‌های همبستگی كشورهای اسلامی عصر روز گذشته جلسه فوق العاده‌ای با حضور اعضای هیات اجرایی issf و مسئولین ستاد برگزاری دومین دوره بازی‌های همبستگی كشورهای اسلامی در محل كمیته ملی المپیك عربستان صعودی تشكیل شد.
در ابتدای این نشست نمایندگان و بازرسین اعزامی issf كه از ایران بازدید بعمل آورده بودند اعلام كردند در بازدیدهای قبلی كلیه زیرساخت ها و امكانات ورزشی، تجهیزات و نیروی انسانی لازم برای برگزاری كامل مسابقات جهت برگزاری میزبانی ایده آل تدارك دیده شده و مورد تایید است. ضمن اینكه كمیته برگزاری بازی‌ها در ایران آمادگی لازم برای میزبانی این دوره از بازی‌ها را دارا بوده و از این جهت از جمهوری اسلامی ایران تشكر نمودند.
سپس نمایندگان issf حاضر در جلسه به بحث و بررسی در خصوص مسایل مورد اختلاف پرداختند كه تعدادی از حاضرین نظرات خود را مطرح و در نهایت موارد ذیل بعنوان جمع بندی مذاكرات عنوان شد:
1- عنوان گردید به نظر می رسد وضعیت ایران از جهت بیماری كنترل بیماری آنفلونزای نوع آ مشخص نگردیده و وزارت بهداشت و درمان ایران تاییدیه مكتوب لازم از جهت تضمین كنترل قطعی این بازی‌ها را ارائه ننموده است.
2- تعدادی از اعضا، مخالف درج نام خلیج فارس در مدارك و نقش مدال‌های دومین دوره بازی‌های كشورهای اسلامی بوده و خواستار حذف نام خلیج فارس از كلیه مدارك بازی‌ها(مدالها، لوگوها و كتابچه های فنی و سایر اسناد بازی‌ها) بودند. دلیل اعلام شده از سوی آنان بدن ترتیب بود كه در دوره اول بازی‌های كشورهای اسلامی، عربستان در مدارك خود از عنوان "خلیج ع ر ب ی " استفاده كرده بود كه این موضوع با اعتراض جمهوری اسلامی ایران مواجه گردید و issf موضوع را بررسی و درخواست حذف نام خلیج عربی را از عربستان كرد و این نام از مدارك بازی ها حذف شد. لذا در این دوره كه درج نام خلیج فارس مورد اعتراض برخی از كشورها است، ستاد برگزاری دومین دوره نیز باید نسبت به حذف نام خلیج فارس از كلیه مدارك اقدام نماید.
پس از طرح مسایل فوق از سوی برخی اعضای issf ، نمایندگان ستاد برگزاری دومین دوره بازی های كشورهای اسلامی پاسخ موارد فوق را به شرح زیر ارائه نمودند:
الف – در رابطه با بیماری آنفلونزای نوع آ از طرف مقامات مسئول وزارت بهداشت و درمان ایران اعلام گردید كه این بیماری در ایران تحت كنترل درآمده و هیات اعزامی متعهد شده تا نامه رسمی این تاییدیه وزارت بهداشت را در طول 15 روز آینده اخذ و به issf ارائه نماید. از سوی نمایندگان اعزامی ایران اعلام شد كه در این مورد جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.
ب- در رابطه با حذف نام خلیج فارس از اسناد و مدارك دومین دوره بازی ها نیز توضیحات به شرح ذیل ارائه گردید:
1- اولا موضوع درج نام خلیج فارس در اسناد و مدارك این دوره از مسابقات پیش از این به امضاء طرفین رسیده و اسناد و مدارك آن نیز موجود است كه به issf ارائه گردید.
2- حذف نام مجعول " خلیج ع ر ب ی " در دوره اول این بازی ها اقدامی منطقی و لازم بوده است كه انجام گردیده و در خصوص این اقدام ارزشمند از issf تشكر می شود.
3- در رابطه با نام خلیج فارس توضیح داده شد كه این نام دارای سابقه و پیشینه چند هزار ساله در تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران و جهان است و به تائید نهادهای بین المللی رسمی مانند سازمان ملل متحد نیز رسیده است و حذف آن كه جزء لاینفك نقشه جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران است با هیچ مدرك و دلیل قانع كننده ای از اسناد و مدارك بازی ها امكان پذیر نیست.
در پایان جلسه اعضای هیات اجرایی issf پس از استماع اظهارات نمایندگان هیات اعزامی ستاد برگزاری دومین دوره بازیهای كشورهای اسلامی و علیرغم ارائه دلایل قانع كننده، در كمال تاسف و تعجب و بدون ارائه هیچ گونه دلیل منطقی نسبت به عدم برگزاری مسابقات به میزبانی ایران اعمال نظر و اتخاذ تصمیم كردند.
محمد علی آبادی رئیس كمیته ملی المپیك و ستاد بازی‌ها، بهرام افشارزاده دبیر كل كمیته و قائم مقام ستاد بازی ها و شاهرخ شهنازی دبیر كل ستاد بازی ها گروه اعزامی كشورمان به مجمع فوق العاده issf بودند.
يکشنبه 27/10/1388 - 15:59
پسندیدم 0
UserName