اشتباهات رایج درمورد بوی بد دهان
توسط : پلیس110
1- مشكل بوی دهان تو ارثی است؛ پدرت هم همین‌طور بود! البته پدر و مادر، دیوارشان كوتاه است، ولی باور كنید این یكی هیچ ربطی به آنها ندارد. شاید برخی عوامل زمینه‌ساز این مشكل،‌ ارثی باشند اما خود بوی بد دهان هیچ ژنی ندارد كه بخواهد توارثی منتقل شود.

2- مطمئن باش اگر دهانت بو بدهد، خودت قبل از بقیه می‌فهمی

مطمئن نباشید!‌ اتفاقا بیشتر آنهایی كه به این مشكل دچارند، خودشان بی‌خبرند؛ مخصوصا اگر مشكلشان مزمن شده و پای عادت به میان آمده باشد. ضمن این‌كه وقتی ما نفس می‌كشیم، از عضلات سطحی‌تری در گلویمان استفاده می‌كنیم؛ اما وقتی حرف می‌زنیم، عضلات عمقی‌تری را درگیر می‌كنیم و ریشه بوی بد دهانمان نیز لااقل همین‌قدر عمقی است. خلاصه این‌كه نمی‌توانیم از استشمام نفس خودمان بفهمیم كه دهانمان بو می‌دهد یا نه.

3- دهانت بو می‌دهد؟ چاره‌اش دهان‌شویه است!

موقتا شاید. اما اساسا كاری از دست دهان‌شویه‌ها و آدامس‌های مخصوص برنمی‌آید و تا اثرشان می‌رود، دوباره برمی‌گردید به خانه اول‌تان. درست مثل این می‌ماند كه روی مشكلتان ماسك بزنید؛ تازه آن‌ هم یك ماسك موقت!

4- اگر دهانت بو می‌‌دهد؛ یا معده‌ات مشكل دارد، یا روده‌ات.

ندرتا، بله. ولی معمولا ریشه بوی بد دهان نه معده است، نه روده. در 85 تا 90 درصد موارد، ریشه مشكل همان چیزی است كه خودتان می‌توانید حدس بزنید: عدم رعایت بهداشت دهان و دندان؛ و چاره‌اش هم معلوم است؛ مرتب مسواك زدن، نخ دندان كشیدن، زیاد آب نوشیدن، كاهش مصرف چربی و افزایش مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه در رژیم غذایی روزانه و مهمتر از همه، كمك‌ خواستن از دندان‌پزشك. البته سیگار كشیدن، خوردن بعضی غذاها و ابتلا به بعضی بیماری‌ها هم می‌تواند این مشكل را ایجاد كنند.

5- بوی بد دهان سراغ من نمی‌آید، چون من دندان‌هایم را مرتب مسواك می‌زنم

اولا كه ریشه بوی بد دهان فقط مشكلات دهان و دندان نیست. ثانیا كه مسواك زدن‌ بیشترمان كم‌اثر است؛ چون بیشتر دندان‌پزشكان معتقدند مسواك زدن وقتی موثر است كه لااقل دو دقیقه طول بكشد. ضمن این‌كه علاوه بر دندان‌ها، باید روی زبانتان را هم مسواك بكشید و البته نخ دندان را هم از قلم نیندازید. خلاصه، مسواك زدن دندان‌ها كافی نیست.

6- بوی بد دهان چه ربطی دارد به دیابت؟!

ربط دارد! خیلی از دیابتی‌ها با این مشكل درگیرند. این بوی بد كه ناشی از كتون است، از ریه‌های این بیماران وارد هوای بازدم می‌شود. (كتون ماده‌ای است كه از سوخت‌ و ساز غیرطبیعی مواد غذایی در بدن این بیماران به وجود می‌آید.) نه فقط در دیابت، بلكه در بعضی بیماری‌های دیگر نیز این مشكل را می‌بینیم؛ مثلا در بیماران مبتلا به نارسایی كلیه، بویی شبیه بوی آمونیاك و در بیماران مبتلا به سیروز كبدی، بویی شبیه كیك گندیده به مشام می‌رسد. كمبود ویتامین‌ها و برخی بیماری‌های عفونی نیز از علل بوی بد دهان به شمار می‌روند.
پنج شنبه 10/2/1388 - 8:52
پسندیدم 0
UserName