اندر بیهودگی تبادل لینک
توسط : A1one_1

PageRank گوگل چیست؟

یک عدد 0 (پایین‏ترین) تا 10 (بالاترین) که گوگل برای سایتها انتخاب می‏کند. این عدد بر اساس ارزش و تعداد لینکهای ورودی به یک سایت اندازه‏گیری می‏شود. برای نمونه لینک دادن 10 سایت با رتبه 1 به سایت شما می‏توانند برابر با لینک دادن 2 سایت با رتبه 5 باشد.

چرا PageRank گوگل اهمیت دارد؟

PageRank گوگل در ترتیب نمایش نتیجه‏های جستجو تاثیر اساسی دارد. اگر محتوای یک پایگاه با محتوای پایگاه دیگر کاملا یکسان باشد، گوگل پایگاهی را بالاتر نشان می‏دهد که Rank بالاتری دارد.
خیلی‏ها بر این باورند که 70% بازدیدکننده‏های سایت از گوگل وارد سایت می‏شوند و 30% باقی از تبلیغات و لینکهای ارجاع‏دهندهیا Referral است؛ بنابراین سرمایه‏گذاری روی بهبود PageRank بسیار سودمند بوده و حتی گاهی از روش آگهی کاراتر است.

تغییرات یکی دو سال گذشته در PageRank گوگل

یکی دو سالی است که گوگل، تغییرات اساسی در الگوریتم PageRank خود داد و Rank خیلی از سایتها کاهش جدی پیدا کرد. کاهش PageRank گوگل برای سایتها یک خطر جدی است که می‏تواند سبب کاهش بازدیدکننده آنها به طور جدی و در نهایت کاهش درآمد این سایتها شود. کسب و کارهای زیادی تنها با کاهش PageRank گوگل به طور کلی از بین رفته یا آسیب جدی دیده است.

بیهوده بودن تبادل لینک

برخی از پایگاهها برای افزایش رتبه خود در گوگل، سیاست تبادل لینک را در پیش می‏گیرند. یک چیزهایی شبیه به این که «تو لینک من را می‏گذاری، من هم لینک تو را می‏گذارم» اگر همین الان واژه «تبادل لینک» را جستجو کنید، تا دلتان بخواهد نتیجه می‏یابید. ولی در واقع این کار از لحاظ گوگل غیرقانونی بوده و این گونه لینکها را که گاهی به آن Paid links هم گفته می‏شود از نظر گوگل تنها برای فریب دادن گوگل انجام می‏شود. زیرا که هدف گوگل از طراحی سیستم PageRank یافتن سودمندترین محتوا در وب است و روش گوگل برای انجام این کار شمارش لینکهایی است که به یک سایت انجام می‏شود. زیرا که هر چه اندازه لینکها به یک سایت بیشتر باشد (یا هر چه ارجاعاتی بیشتر صورت گرفته باشد) احتمال سودمندتر بودن آن پایگاه بیشتر است.

به هر روی اگر به تبادل لینک فکر می‏کنید، بی‏خیالش شوید چون الگوریتم‏های گوگل خیلی خوب طراحی شده‏اند و هیچ کدام از لینکهایی که با سایت دیگری تبادل لینک کرده‏اید، به عنوان لینک برای شما تشخیص داده نمی‏شود و حتی گوگل ممکن است شما را Punish کرده و رتبه شما را کاهش دهد.

آن چنان که گوگل می‏گوید، بهترین راه برای افزایش رتبه سایت تولید محتوای سودمند و منحصر به فرد و تلاش برای جذب لینک سایر پایگاهها به طور طبیعی و نه مصنوعی است.

گوگل چگونه تبادل لینک‏ها را تشخیص می‏دهد؟

این که الگوریتم‏های گوگل چگونه کار می‏کنند را کسی نمی‏داند. اگر چه Paper تز دانشگاهی سرگئی برین و لری پیج در مورد جستجوگر آنها که مربوط به سال 1998 است در دسترس است و می‏شود در اینترنت پیدایش کرد ولی این که در حال حاضر در الگوریتم‏های گوگل چه می‏گذرد کسی نمی‏داند. ولی من بر اساس تجربه دریافته‏ام که اگر سایت الف به سایت ب لینک کرده باشد و سایت ب هم متقابلا به سایت الف لینک کرده باشد و تمام Backlinkهای سایت الف به همین شکل باشند (یعنی تمام Backlinkهای سایت الف به طور متقابل برگشت خورده باشند) گوگل تمام این لینکها را به عنوان تبادل لینک و لینکهای مصنوعی به شمار می‏آورد.
این تجربه شخصی من بود و اگر نه شاید روشهای دیگری هم برای تشخیص لینک تقلبی وجود داشته باشد.

 

جمعه 28/1/1388 - 17:2
پسندیدم 0
UserName
x