طریقه شبكه كردن دو رایانه
 
 
طریقه شبكه كردن دو رایانه به صورت مستقیم
در خانه ها و یا مراكز كوچكی كه دو رایانه وجود دارد همیشه فكر وصل كردن این دو رایانه به ذهن صاحبان آن می رسد. در این مقاله در ابتدا طریقه ساخت كابل مخصوص برای برقراری اتصال بین دو رایانه به صورت مستقیم را یاد میگیریم و در مرحله بعدی تنظیم های بین دو سیستم را یاد می گیریم. البته مرحله ساخت كابل ضروری نیست چون به راحتی می توان آنرا سفارش داد ولی دانستن آن برای كسانی كه می خواهند همه كار را خود انجام دهند بد نیست.

طریقه ساخت كابل كراس
برای اتصال دو رایانه به صورت مستقیم نیاز به كابل شبكه كراس اورداریم با این كابل می توان مستقیم با كمك كارت شبكه های دو سیستم , آنها را به هم وصل كرد ولی در غیر این صورت اگر از كابل های كلاس آ بهره ببریم نیاز به سوییچ خواهیم داشت كه خرج كار را بالا می برد. در صورتی هم كه می خواهید كابل مخصوص این كار را سفارش بدهید باید تقاضای كابل " كراس اور " كنید كه البته با نام بردن " كراس " نیز منظور را می رسانید.
 
در تصویر بالا تی اكس ها ( سیم های فرستنده اطلاعات ) و آر اكس ها ( دریافت كننده ها ) را مشاهده می كنید. تی اكس های مثبت به آر اكس های مثبت و تی اكس های منفی نیز به آر اكس های منفی متصل شده اند.
برای ساخت سر اول كابل باید رنگ های سیم ها را مانند شكل زیر ترتیب كنیم و به سوكت متصل نماییم :


سفید نارنجی - نارنجی - سفید سبز - آبی - سفید آبی - سبز - سفید قهوه ای - قهوه ای

سر دیگر كابل را باید به صورت دیگری ترتیب كرد و به سوكت متصل نمود تا بدون نیاز به سوییچ و خرج اضافه بتوان تنها با یك كابل دو رایانه را به هم متصل كرد :


سفید سبز - سبز - سفید نارنجی - آبی - سفید آبی - نارنجی - سفید قهوه ای - قهوه ای

در تصویر زیر می توانید ترتیب رنگ بندی را مشاهده كنید كه در نهایت به صورت زیر در می آید :


تنظیمات بعدی در ویندوز

بعد از اینكه كابل ساخته شده را ساختیم یك سر آنرا به رایانه اصلی ( سرور ) و سر دیگر را به دستگاه دیگر متصل می نماییم. اكنون مراحل زیر را برای آغاز تنظمیات طی می كنیم :
My Network Places را انتخاب كنید در منوی سمت چپ روی View Network connections كلیك كنید.

بعد از اینكه مانند شكل بالا روی كانكشن لن خود راست كلیك كردیم و پراپرتیس را انتخاب نمودیم در سربرگ پیش فرض یعنی جنرال روی گزینه
Internet Protocol (TCP/IP) دو بار كلیك می كنیم سپس تنظیمات را مانند شكل زیر اعمال می نماییم :

این آی پی آدرس ها را برای رایانه اصلی یا همان سرور خانگی خود اعمال می كنیم. اكنون سراغ رایانه دیگر می رویم و مراحل بالا را تكرار می كنیم با این تفاوت كه تنظیمات رایانه دوم را مانند شكل زیر اعمال می كنیم :

اكنون اتصال بین دو رایانه با یك كابل به صورت مستقیم برقرار است. برای اطمینان كار دو سیستم را یك بار ریست نمایید.

اشتراك و استفاده همزمان از اینترنت در دو رایانه

رایانه اصلی را مانند همیشه به اینترنت متصل نمایید بعد از وصل شدن رایانه به اینترنت روی كانكشن خود راست كلیك كنید سپس گزینه آخر را انتخاب نمایید و بعد در سربرگ ادونس مانند شكل زیر عمل نمایید :


در شكل بالابه گزینه سوم كه تیك ندارد توجه كنید ! در صورتی كه تیك این بخش را بزنید رایانه دوم می تواند اینترنت به اشتراك گذاشته شده را غیر فعال كند و روی آن كنترل داشته باشد كه بنا به خواسته شما می توانید تیك آن را برداشته یا قرار دهید.
 
جمعه 28/1/1388 - 16:20
پسندیدم 0
UserName
x