گزارش تصویری از كربلا -2

این تصویر نمایی دیگر از برپایی عزاداری در بین الحرمین و درجلوی حرم حضرت ابوالفضل می‌باشد.

نحوه عزاداری دسته‌های سینه‌زن در شبهای نزدیك به تاسوعا و عاشورا (یعنی تقربیا دهه محرم) بدین صورت است كه هیئت‌های عزاداری در نزدیكی حرم حضرت عباس بصورت دسته‌دسته پلاكاردی را مانند همانی كه در عكس مشاهده می‌كنید در دست می‌گیرند و با به سر زدن و یا تكان دادن دست بصورت شعار دادن و یا حتی پاكوبیدن آن را خوانده و وارد حرم حضرت عباس علیه السلام می‌شوند و پس از طی كردن بین الحرمین همانطور كه مشغول خواندن  شعر خود هستند وارد حرم امام حسین علیه‌السلام می‌شوند و در صحن مبارك ان حضرت در گوشه‌ای مداح هیئت روی منبر رفته و عزاداران در صحن مسقف و زیبای امام حسین علیه‌السلام به سینه‌زنی می‌پردازند.

كه البته این تصویر متعلق به هیئت باب السلالمه میباشد. و نشان آن هم تابلویی است كه در دست دارند چون فقط این هیئت بود كه تابلویی به صورت سه‌گوش داشت كه هر طرف آن شعری نوشته شده بود و هنگامی كه زمان خواندن آن شعر می‌رسید ضلع مربوط به آن شعر چراغهایی داشت كه روشن می‌كردند.

جای همگی شما خالی خیلی خیلی عزاداری زیبایی بود.

عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 

و این هم نمایی نزدیك از سفینة النجاة یا همان كشتی نجات كه در گزارش تصویری اول توضیحش را خدمتتان عرض كردم.

جالب است بدانید كه چراغهای روی این كشتی از نوع زنبوری‌های قدیمی است و منبع تغذیه‌ آنها هم كپسول گازی است كه در وسط این كشتی تعبیه شده است و به تمام زنبوری‌ها لوله‌كشی شده است. كه صد البته این كشتی را خیلی خیلی سنگین‌تر می‌كند.

 عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 

تصویر زیر نمای درب ورودی حرم حضرت عباس علیه‌السلام از ایوان طلاست .

كه زمانی كه رو به این ایوان طلا می‌ایستید قبله در پشت سر شما و روی حضرت عباس علیه‌السلام به شماست.

به دربی كه روبروی این ایوان قرار دارد باب القبله هم گفته میشود چون زمانی كه میخواهید از این در خارج شوید قبله روبروی شما قرار دارد.

البته این درب مخصوص ورود آقایان می‌باشد كه شش روز هفته آقایان از این درب رفت و آمد و زیارت می‌كنند كه قسمت سر حضرت نیز متعلق به قسمت زیارت آقایان است و برای اینكه بانوان محترم نیز از این قسمت بهره‌ای ببرند یك روز در هفته را به آنان اختصاص می‌دهند و جای آقایان و خانمها را عوض می‌كنند كه ظاهرا با وجود خانمهایی كه در داخل حرم دیده می‌شود ظاهرا همان روز است.

عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 

 هیئت عزاداران كه در زیر خیمه‌گاه برپا شده در گوشه صحن حرم حضرت عباس مشغول عزاداری هستند. جای شما خالی عجب خیمه زیبا و بزرگی بود. 

عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 دسته زنجیرزنان در جلوی حرم امام حسین علیه‌السلام در بین‌الحرمین مشغول عزاداری هستند.

جالب است بدانید كه دسته‌های زنجیرزن آن بیشتر قبل از ظهر و نهایتا تا قبل از غروب آفتاب به عزاداری می‌پردازند و بعدازظهر و شب دسته‌های سینه‌زنی به عزاداری می‌پردازند.

عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 

 

 نمایی دیگر از عزاداری زیر خیمه برپا شده در صحن حرم حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 

و باز هم نمای زیبای دیگری از عزاداری مخلصان و دوستداران حضرت زیر خیمه حرم ابوالفضل العباس علیه السلام

عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 

تصویر زیر تعدادی از حجله‌های تزئین شده و كشتی‌نجات تزئین شده را در جلوی حرم امام حسین علیه السلام دربین الحرمین نشان می‌دهد.

البته نوع روشنایی این‌ها با كشتی نجات قدری متفاوت است. روشنایی این حجله مانند ها توسط موتور برقی كه همواره همراهشان هست تامین می‌شودو كابلی ضخیم برق را به تمامی چراغهای ان می‌رساند و كسی كه ان را بلند می‌كند چند دور كابل را به دور كمر می‌پیچد تا موقع چرخاندن ان كابل دور پایش نپیچد .  

عزاداری سالار شهیدان در كربلای معلی

 

التماس دعا.

اگر شما موافق باشید به ارائه مطلب و گزارش تصویری در همین موضوع انشاءالله ادامه خواهم داد.

با تشكر از الطاف مستمر شما خوانندگان گرامی.

به امید قبولی طاعات و عبادات و عزاداری‌ها

سه شنبه 24/10/1387 - 3:9
پسندیدم 0
UserName