شلغم میوه بهشته . . .
توسط : MCLAREN
گیاه شلغم از خانواده كلم است. برحسب سن، ریشه‌ این گیاه می‌تواند كاملا گرد یا كمی كشیده و رنگ آن نیز از سفید تا سبز، زرد یا ارغوانی متفاوت باشد. طعم انواع سفید و زرد آن شیرین و كمی تیز است.
شلغم در هوای سرد بسیار خوب رشد می‌كند ، مصرف این سبزی برای درمان بیماری‌ها در فصل سرما زیاد است.
مقوی
هر صد گرم شلغم دارای 35 كیلوكالری انرژی، یك گرم پروتئین، 7 گرم قند ، 0.2 گرم چربی ، 1.1 گرم فیبر، 45 میلی‌گرم گوگرد، 280 میلی‌گرم پتاسیم، 60 میلی‌گرم كلسیم، 36 میلی‌گرم ویتامین C است.
علاوه بر آن، شلغم حاوی آهن ، ید ، گوگرد ، مس ، فسفر و ویتامین ‌های A ، B است. شلغم یكی از معدود سبزی‌هایی است كه دارای ارسنیك و روبیدیم است.
پرخاصیت
یكی دیگر از تركیبات قابل توجه در شلغم فیبر آن است. فیبر سبب حجیم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سریع‌تر آن شده بنابراین خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌های روده را كمتر می‌كند.
علاوه بر اثرات فوق ، فیبر سبب افزایش رشد و تكثیر باكتریهای مفید و مانع رشد باكتری‌های مضر در روده می‌شود و در عین حال بر اثر تخمیر فیبر در روده، اسید بوتیریك تولید می‌شود كه منشاء انرژی برای سلول‌های روده است و به حفظ سلامت سلو‌ل‌های روده كمك می‌كند.شلغم حاوی مقدار زیادی آهن و مس نیز هست كه موجب خونسازی می‌شود.
برگ شلغم ید دارد و به عملكرد تیروئید كمك زیادی می‌كند و باعث درمان گواتر می‌شود. به هر اندازه رنگ برگ شلغم تیره‌تر باشد، ید بیشتری در آن هست. وجود ویتامین‌های آ، ب، ث، در این گیاه موجب می‌شود تا سیستم دفاعی بدن تقویت شود و مقاومت آن در مقابل عفونت‌ها بالا رود.
شلغم اثر مفید و موثری در درمان بیماری‌های تنفسی دارد. برای این منظور از سوپ یا آش آن استفاده می‌شود. شلغم پخته بهترین دارو برای برونشیت است. به‌علاوه این سبزی سرفه را نیز تسكین می‌دهد.
به همین علت است كه توصیه می‌شود در فصل سرما برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی لااقل چند بار در هفته شلغم بخورید.
فسفر موجود در شلغم موجب تقویت یاخته‌های عصبی می‌شود.شلغم خاصیت ضدسرطانی نیز دارد. مقادیر قابل توجه ویتامین‌های ث و كاروتنوییدهای موجود در این گیاه كه اثر آنتی‌اكسیدانی قوی دارند، در پیشگیری از بروز سرطان و حفظ سلامت بدن بخصوص دستگاه گوارش تاثیر بسزایی دارند.
توجه داشته باشید كسانی كه از نظر هضم غذا یا معده دچار اشكال هستند یا روده‌های ضعیف دارند ، باید از مصرف شلغم به صورت خام خودداری كنند زیرا این گیاه دارای مقداری سلولز است و كمی سنگین است ، به همین علت دیر هضم می‌شود و ممكن است باعث نفخ شود؛ اما مصرف شلغم پخته مشكلی ایجاد نمی‌كن
جمعه 8/9/1387 - 13:21
پسندیدم 0
UserName