نكاتی برای خرید هارددیسك . . .
توسط : MCLAREN
امروزه خرید قطعات كامپیوتری با توجه به افزایش تنوع در برند، طرح و مدل و قابلیت‌های این كالا یكی از اموری است كه نیاز به توجه و دقت فراوانی دارد.
هارددیسك نیز یكی از قطعات كامپیوتری است كه امروزه در مارك‌های مختلفی چون maxtor، seagate، Samsung و ... در بازار موجود است و هر یك بسته به قابلیت‌هایی كه دارند از قیمت‌های متفاوتی برخوردارند.
طبق اعلام ملكی، یكی از فروشندگان قطعات كامپیوتری در پاساژ پایتخت هنگام خرید یك هارددیسك باید به نكاتی چون سرعت چرخش، ظرفیت، حجم بافر، نوع رابط و ... توجه كرد. به گفته وی سرعت چرخش هارددیسك تاثیر زیادی روی سرعت انتقال اطلاعات دارد و باید توجه ویژه‌ای به این نكته شود.
وی می‌گوید: در‌ حال‌حاضر هارددیسك‌های با سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه در بازار به وفور یافت می‌شوند كه از كارآیی مناسبی برخوردارند.به گفته وی ظرفیت و مقدار فضایی كه برای ذخیره اطلاعات در نظر گرفته می‌شود نیز از نكات مهمی است كه هنگام خرید هارددیسك باید به آن توجه شود.
وی معتقد است ظرفیت حافظه براساس نیاز و كاربرد كاربران انتخاب می‌شود و بهتر است كاربران از هارد دیسكی با ظرفیت بالاتر از آنچه مدنظرشان است استفاده كنند تا با مشكل كمبود فضا مواجه نشوند. در كنار سایر ویژگی‌ها حجم بافر نیز از نكات دیگری است كه باید به آن توجه شود. به گفته این فروشنده مقدار حافظه داخلی هارددیسك كه ما آن را بافر می‌نامیم مثل حافظه داخلی پردازنده مركزی و درایوهای نوری تاثیر زیادی در كارآیی دستگاه دارد و باعث ارتقای عملكرد هارددیسك در مواردی كه نیاز به انتقال اطلاعات بالایی وجود دارد، خواهد شد.
توجه به نوع رابط هارد دیسك نیز از نكات دیگری است كه باید هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد. به گفته ملكی در ‌حال‌حاضر رابط SATA از مقبولیت بالایی چه از نظر سرعت انتقال اطلاعات و چه از نظر قیمت برخوردار است.
به گفته این فروشنده در‌حال‌حاضر رابط‌‌های SATA‌1، SATA2، SATA3 در بازار موجودند كه 2 SATA به دلیل سرعت بیشتری كه در انتقال اطلاعات دارد از مقبولیت بیشتری برخوردار است.
جمعه 8/9/1387 - 13:21
پسندیدم 0
UserName