به ‌جهان ‌اكتشافات ‌خوش ‌آمدید . . .
توسط : MCLAREN
 تنها یك ماه و نیم تا آغاز سال جهانی نجوم مانده است ؛ سالی كه از سوی سازمان علمی،‌ آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو)‌ و اتحادیه جهانی نجوم و با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نام سال جهانی نجوم نامگذاری شده است.
از این هفته در ستون هفت شب هفت آسمان كه پنجشنبه‌ها منتشر خواهد شد علاوه بر مرور رویداد‌های نجومی و فضایی پیش رو به استقبال سال جهانی نجوم خواهیم رفت و در سال جهانی نیز بازتاب فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده را در همین ستون منتشر خواهیم كرد.
درحالی‌كه روزهای زیادی تا آغاز سال جهانی نجوم در دی ماه سال‌جاری و همزمان با آغاز سال 2009 میلادی نمانده است پروژه‌های فراوانی در سطح بین‌المللی،‌ منطقه‌ای، ‌ملی و محلی تعریف و اجرای آن آغاز شده است.
پایگاه سال جهانی نجوم به نشانی www.astronomy2009.org. بسیاری از این پروژه‌ها را معرفی كرده است و برای كسانی كه مایلند بدانند در این سال چه كارهایی می‌توانند انجام دهند؛ مرجع مناسبی به حساب می‌آید.
در همین حال،‌ این وبگاه جهانی در بخش منابع خود تعداد قابل توجهی از نمایش اسلاید، ‌پوستر و دفترچه‌های راهنما را قرار داده كه بخشی از آن به زبان فارسی نیز ترجمه شده است و از طریق این سایت، قابل دریافت هستند و می‌توانند كمك مناسبی برای كسانی به شمار رود كه دنبال راهنمایی برای آغاز فعالیت‌های خود و مشاركت‌هایشان در این حوزه هستند.
در میان این شور و اشتیاق عمومی به نظر می‌رسد هنوز برنامه‌هایی كه در ایران در حال اجراست به جمع‌بندی ‌مشخصی نرسیده و به طور پراكنده پیگیری می‌شود. شبكه 4 صداوسیما برنامه‌های ویژه‌ای برای این سال تدارك دیده است و روزنامه جام‌جم در نخستین روز این سال، ویژه‌نامه‌ای منتشر خواهد كرد.
ضمن این‌كه گروه‌های محلی ‌و ملی و بویژه انجمن نجوم ایران كه هماهنگ كننده ملی این رویداد، به شمار می‌رود نیز برنامه‌های خاص خود را دنبال می‌كنند. با توجه به اهمیت اطلاع رسانی این رویداد‌ها ستون هفت شب، ‌هفت آسمان آمادگی دارد تا برنامه‌های گروه‌های مختلفی كه برنامه خود را از طریق فاكس،‌ نامه یا ایمیل به ما اطلاع دهند، در همین ستون منتشر كند.
اما در هفته‌ای كه گذشت، جهان ستاره‌شناسی و فضا روزهای پرهیجانی را سپری كرد. درحالی كه فضانوردان شاتل فضایی ایندیور برای ملاقاتی 15 روزه به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی پر گشود تا كار خود را در تكمیل این ایستگاه دنبال كند.
شاتل‌ها تا سال 2010 باید از گردونه سفرهای فضایی خارج شوند اما با به قدرت رسیدن باراك اوباما در ایالات متحده و پیشنهاد او مبنی بر تمدید فعالیت این گردونه‌های فضایی ممكن است بر طول مدت خدمات آنها افزوده شود.
از سوی دیگر، هندی‌ها كه چند هفته پیش چانداریان - 1 را برای نقشه‌برداری از ماه به سوی قمر زمین ارسال كرده بودند،‌ روز جمعه گذشته وزنه‌ای را از عرشه خود رها كردند تا با برخورد با سطح ماه بخش‌هایی از خاك لایه‌های پنهان شده زیری را به خارج پرتاب كند و دستگاه‌های دورسنجی این مدارگرد بتوانند این نمونه‌ها را بررسی كنند. هندی‌ها این آزمایش را با موفقیت كامل به پایان رساندند تا دنیا بداند از این پس باید منتظر خبرهای بیشتری از فعالیت‌های اكتشافی هندوستان باشد.
اما در همان هنگام كه چانداریان ‌- 1 مشغول انجام این آزمایش بود، ‌دانشمندان موسسه تلسكوپ فضایی هابل تحلیل تصویری را به پایان رساندند كه در آن ادعا شده است برای نخستین بار تصویری مستقیم از سیاره‌ای فراخورشیدی به ثبت رسیده است.
در این تصویر نمایی از سیاره فم الحوت - b كه سیاره‌ای مشتری‌گون و غول‌پیكر است در این تصویر به ثبت رسیده، سیاره‌ای كه 5/25 سال نوری دورتر از ما و در صورت فلكی حوت جنوبی قرار دارد.
آغاز این تصویربرداری‌ها می‌تواند گام بزرگی را در شناخت پیدایش و تحول منظومه شمسی بردارد.
مرجان مرادی
جمعه 8/9/1387 - 13:10
پسندیدم 0
UserName