کارت کپچر و کارت DVB
توسط : ehsanshabani1371

 

در این قسمت راجع به تراشه های تلوزیونی (TV Card) مطالبی هر چند كوتاه و مختصر!!! مینویسم تا اگر شما از جمله كسانی هستید كه علاقمند به دیدن تصاویر تلوزیونی بر روی رایانه شخصی خود می باشید ، بتوانید از این مطالب سود ببرید. خوب ، در ابتدا این سؤال مطرح است كه كارت تلوزیون به چه كار می آید و اصطلاحاً به چه درد می خورد؟ در پاسخ این سؤال باید گفت كه؛ گاهی پیش می آید كه برای انجام كاری مجبورید پشت رایانه تان بنشینید و دسترسی به تلوزیون نداشته باشید، و یا در محل كارتان فضای كافی برای داشتن هم زمان تلوزیون و رایانه در كنار هم را ندارید، و یا ( اصلا تو كلاس ما سیر می كنید و) پول كافی برای خرید یك تلوزیون جداگانه را ندارید و به این می اندیشید كه اگر بتوان از صفحه مانیتور به عنوان تلوزیون استفاده كرد چقدر خوب می شد؟! اینجا است كه متوجه اهمیتِ ، داشتن یك كارت تلوزیونی برای شما آشكار می شود.

البته در ابتدا یك هشدار ایمنی بدهم كه در آینده ما خجالت زده شما نباشیم؛ آقا/خانم، برنامه های تلوزیونی اصلا تكراری نیست، به هیچ عنوان خسته كننده و كسل كننده هم نیست، به هیچ وجه آبكی (محلول برنامه های تلوزیونی و آب!) هم نیست، به هیچ عنوان هم وسط تبلیغات قطع نمی كنند كه چند دقیقه! فیلم سینمایی نشان بدهند، و اصلاً هم ... (به دلیل نقد نبودن این پست از باقی توضیحات می گذریم) ، پس بنابراین بعد از خرید كارت تلوزیون نیایید و از ما شاكی نشوید كه آقا ما فلان قدر ریال پول رایج این ممكلت را نداده ایم كارت تلوزیون بخریم، كه آن را هم مثل تلوزیونمان همیشه خاموش نگه داریم!
حال كه سنگهایمان را باه هم واكندیم برویم سراغ اصل مطلب!
كارت های تلوزیونی در بازار به طور كلی به دو دسته كلی تقسیم می شوند. كارت های تلوزیونی داخلی (Internal) و كارتهای تلوزیون خارجی (External).
گروه كارتهای تلوزیونی داخلی (Internal) خود به دو دسته كارتهای تلوزیون همراه با كارت گرافیكی و كارتهای تلوزیون بدون كارت گرافیكی تقسیم می شود. فرق این دو در شكاف قرار گیرنده (Slot) آنها است. كارتهای تلوزیون همراه با كات گرافیكی ، در جایگاه AGP قرار می گیرند كه از سرعت بالاتری برخوردار هستند و كارتهای تلوزیون فاقد كارت گرافیكی در جایگاه PCI.
البته كارتهای تلوزیون خارجی (External) كه از مدِ كمتری برخوردار هستند ، در این پست به آنها نمی پردازیم.
آنچه واضح است، تفاوت قیمت بین این دو دسته كارتها داخلی (Internal) است. كارتهای تلوزیون AGP كه كارت گرافیك را هم در خود گنجانده اند قیمت بالاتری را به خود اختصاص داده اند. ولی از معایب همین كارتها این است كه برای ارتقای گرافیك خود با مشكل بزرگتری مواجه می شوید كه همان قیمت بالای این نوع كارتها است.

دسته بندی دیگری كه می توان كارتهای تلوزیون را قِسم كرد، نوع فرمت ظبط كننده تصاویر آنها و كیفیت دریافتی آنهاست. البته اینجا این نكته را متذكر بشوم كه چون كارتهای داخلی (Internal) در داخل جعبه (Case) قرار می گیرند و در معرض اثابت شدید امواج مغناطیسی هستند، كیفیت تصاویر دریافتی آنها از دستگاه تلوزیون (TV) یا كارتهای خارجی (External) كمتر است. ولی این مشكل را با بهبود كیفیت آنتن می توان به طور كامل رفع كرد.
اكثر كارتهای تلوزیونی قادر به ضبط تصاویر نیستند كه البته از قیمت پایین تری برخوردار هستند و آنهایی كه قابلیت ضبط با پسوند AVI را دارند در رتبه بعدی و آن دسته از كارتهای تلوزیونی كه قابلیت ضبط تصاویر را با پسوندهای دیگری همچون MPEG و یا MP2 یا MP4 دارند به ترتیب در رده های بالاتر قرار می گیرند. ما اینجا صحبت از تبدیل (Capture) نمی كنیم و بحث ما ربطی به كارتهای مبدل تصویر آنالوگ به دیجیتال ندارد، ولی نوع ضبط تصاویر برای یك كارت تلوزیونی یك مزیت مهم به شمار می رود.

خوب تا مبحث تفكیك كارتهای تلوزیونی گفتیم. حال به سراغ بررسی نوع عملكرد این كارتها می رویم. كارتهای تلوزیونی از سری تراشه های AGP اغلب با مشكل كمتری نسبت به نوع ضبط مواجه می شوند، چرا كه با تعبیه كارت گرافیكی در بطن این سری كارتهای تلوزیونی ، تقریباً بیشتر مشكل ضبط را حل كرده اند. اغلب این كارتها با نوع ضبط AVI و MPEG كار ضبط را انجام می دهند، كه برای تبدیل تصاویر به هر نوع گرافیك كافیست. در مورد AVI به این دلیل كه اكثر دستگاههای میكس و پخش (حتی غیر كامپوتری) از این نوع پسوند پشتیبانی می كنند و در مورد MPEG نیز باید گفت كه این پسوند یعنی همه چیز! به این صورت كه شما اگر یك Clip با این پسوند داشته باشید ، به هر نوع دیگر نگارشهای تصویری از قبیل VCD (MPEG1:"DAT") ، Super VCD (MPEG2) و MPEG4 و DVD می توانید با واسطه یك نرم افزار مبدل، تبدیل كنید. به بیان ساده تر با داشتن پسوند MPEG همه نوع تصویری می توانید از آن به دست آورید كه البته این كار به كمی آشنایی با نرم افزارهای مربوط، نیاز دارد.

بنابراین كارتهای تلوزیونی كه بتوانند با پسوند MPEG خروجی بدهند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. شاید برخی از شما از خود بپرسید كه خوب، این چه اهمیتی دارد، با توجه به فراگیر بودن نوع فایل AVI كار تبدیل آن نیز به راحتی صورت می گیرد و با یك نرم افزار دیگر می توان این پسوند را به خروجی های مورد علاقه خود تبدیل كرد؛ در پاسخ باید گفت ، بله ، نوع فایل های AVI خیلی بهتر و راحتر می باشد و اكثر سیستمها با آن شمكلی ندارند، ولی فقط برای ضبط تصاویر كوتاه كاربرد دارد. به عنوان مثال با فرمت تصویری MPEG1 ا دقت تصویری زیاد (High Resolution Exp: 720*576) برای فضای ثابت ، مثلاً حدود MB 5007 ، طول زمانی قابل ضبط 274 دقیقه می باشد ولی با همین شرایط (High Resolution Exp: 704*576) برای ضبط با استاندارد AVI، این زمان به 4 دقیقه تقلیل پیدا می كند!
پس می بینید كه برای ضبط تصاویر برای مدت زمان طولانی ، نوع فرمت ركورد از اهمیت خاصی برخوردار است. حال مسئله دیگری كه می ماند فروانی نوع فرمتها است كه این بسته به نوع كارت تلوزیونی، و قیمت و كاربردهای دیگر سلیقه ای می باشد، به عنوان مثال كارتهای تلوزیونی موجود هستند كه می توانند كانالها و فركانسهای رادیوها را نیز دریافت كنند و به عنوان یك رادیو در كنار كارت تلوزیونی مورد استفاده قرار گیرند.

اكثر غریب به اتفاق كارتهای TV دارای گیرنده یا تیونر یكسانی هستند و اكثرا هم از چیپ های conexant بهره میبرند . لیكن تفاوتهای آنها بیشتر در نوع ذخیره سازی ورودی ها و برنامه همراه آنها میباشد . مثلا یك برنامه امكان ایجاد پس زمینه تلویزیون در ویندوز را دارد و یا كارتی دارای برنامه اسكن فركانسی سریع میباشد یا غیره ...
اگر به دنبال كارت ارزان و با كارایی TV مناسبی هستید TV CARD MERCURY با قیمت حدود 27 هزار تومان پیشنهاد میشود . ولیكن انتظار بالایی از كپچر آن نداشته باشید.
TV CARD MSI
به عنوان یك كارت خوب با كانال یابی سریع و مناسب و نصب ساده و بی دردسر
همچنین كپچری بهتر از MERCURY با قیمت حدود 42 هزار تومان پیشنهاد میشود .
TV CARD SNAZZI
نیز به عنوان كارتی با كاربری آسان و نرم افزاری با قابلیت های بالا به قیمت حدود 52 هزار تومان پیشنهاد میشود.
كارت بیرونی KWORLD هم به عنوان یك گیرنده تلویزیونی و تبدیل مانیتور به تلویزیون همچنین با خروجی ویدئو برای دستگاه ویدئو یا ورودی كارت گرافیك با قیمت 33 هزار تومان پیشنهاد میشود

كارت های زیادی در بازار موجود هستند كه همگی به یك شكل و شمایل میباشند و با نام های مختلف عرضه میشوند لیكن اكثرا با دردسر نصب و برنامه های همراه خوبی ندارند.

 

 

DVB
مخفف كلمه Digital Video Broadcasting است
یك قطعه سخت افزاریست كه روی كامپیوتر بسته و به وسیله آن می توان كار
Receiver
ها (و فرا تر از آن) را انجام داد(البته با وجود Dish و LNB).
-
این كارت ها دو نوعند:
-
یك نوع آن ها این قابلیت را دارد كه خشاب (Cam) به آن
بخورد و به خشاب آن هم كارتی وارد می شود كه می توان با آن كانال های كارتی را
(
بسته به نوع خشاب و كارت ورودی) باز كرد. 2- نوع
خشاب خور از نوع معمولی گران تراست و اینگونه كه گفته می شود خشاب هایشان مخصوص
خودشان است وبا خشاب های دستگاه های Receiver فرق می كند و خشاب هایشان هنوز به
ایران نیامده است (به گفته فروشنده ها). البته شاید هم در آینده بیاید.

3- این
كارت ها به صورت Internal (داخلی) بسته می شوند و از نوع PCI هستند (مستقیما مثل
مودم روی مادربورد بسته می شوند). گرچه در اروپا انواع مختلفی دارند و به صورت USB
هم به كامپیوتر متصل می شوند.

۴- برای
مشاهده تصاویر تنها به كارت گرافیك (VGA) نیاز دارند و به كارت ویدئو یا كارت
Capture
و یا TV Tuner نیاز ندارند.

5- در
هنگام پخش تصاویر، بدون هیچ زحمتی و فقط با فشردن یك دكمه، قادرند صدا و تصویر را
بدون هیچ افت كیفیتی ضبط كنند(فرمت ضبط تصاویر بستگی به نرم افزار پخش كننده دارد،
ولی معمولا دو فرمت pva و mpg2 استفاده می شوند).

۶- حتی نوع
معمولی این كارت ها (كه خشاب نمی خورد) با ترفند های نرم افزاری بسیار بسیار ساده،
قادرند تمام كانال های كارتی را كه توسط دستگاه های Receiver در ایران باز می شوند،
پخش كنند، كه این ویژگی مزیت نوع معمولی را به نوع خشاب خور بیشتر می
كند. 7- اگر تا
به حال از دستگاه های Receiver استفاده كرده باشید و یا از طریق دوستانتان در جریان
این دستگاه ها بوده باشید، احتمالا می دانید كه كد كانال های كارتی، هر چند وقت
یكبار عوض می شود و بطوریكه الآن در ایران رایج شده است، دستگاه Receiver را به
كامپیوتر صل می كنند و كدهای جدید را به آن وارد می كنند و ضمنا كارت وارد شونده به
خشاب راهم شارژ می كنند كه بسته به نوع Receiver، كدهای مربوطه داخل فایلی با فرمت
مخصوص آن Receiver قرار دارد و برای هر Receiver فرمت فایل مربوطه فرق می كند و هر
كسی این فایل ها را در اختیار نداشته و به روز رسانی Receiver از عهده هر كسی بر
نمی آید و این برای فروشندگان Receiver ها منبع درآمدی شده است.اما در مورد این
كارت ها، چون ترفند نرم افزاری به كار رفته است، لازم نیست زحمتی بكشید و هزینه ای
بپردازید، كافیست به اینترنت وصل شوید و كدهای جدید را دریافت كنید! (دوستان هكر
قبلا زحمتشو كشیده اند).

8- به جز
همه مزایای گفته شده، یك مزیت مهم دیگر هم نسبت به دستگاه های Receiver وجود دارد و
آن قیمت كارت های DVB است كه تقریبا (بسته به انصاف فروشنده و مهارت شما در گرفتن
تخفیف!) نصف قیمت دستگاه های Receiver است. البته برای مقایسه قیمتها، آن نوع كارت
DVB
را كه خشاب نمی خورد با Receiver هایی كه خشاب می خورند مقایسه كنید چون هر دوی
آن ها یك كار انجام می دهند و ترجیحی برای دستگاه های Receiver نسبت به كارت های
DVB
وجود ندارد. اما قیمت كارت های خشاب خور تقریبا معادل قیمت Receiver هاییست كه
خشاب نمی خورند.

۹- و مورد آخر
كه واقعاً بی نظیر است: به وسیله برخی از این كارت ها می توان به اینترنت با سرعت
فوق العاده بالا وصل شد. در واقع شما از اینترنت ماهواره ای برخوردار خواهید
شد.
به طور خلاصه، كارت های DVB هیچ چیز از دستگاه های Receiver كم ندارد ومطابق
آن ها (و حتی راحت تر و سریع تر از آن ها) پیش می روند و به روز می شوند.در مجموع
به جز مزایای گفته شده تنها فرقی كه میان این دو وجود دارد اینست كه كارت های DVB
از طریق كامپیوتر كنترل می شوند و شاید برای استفاده خانوادگی چندان مناسب نباشند و
برای استفاده شخصی ایده آل هستند و ضمنا كیفیت و سرعت ضبط این كارت ها برای كسانی
كه به كیفیت و آرشیو كردن اهمیت می دهند، به هیچ وجه با دستگاه های Receiver قابل
مقایسه نیست.

امروز می خوام پلاگین Changer رو به شما معرفی کنم این پلاگین مخصوص نرم افزار prog-dvb است ولی برای باز کردن کانال های کارتی نیست بلکه برای زیباتر کردن محیط prog-dvb است.

با این پلاگین شما می توانید تغییراتی در رنگ و font برنامه بدهید ، این پلاگین در شاخه plugins نرم افزار prog-dvb کپی می شود و بعد از باز کردن برنامه در قسمت plugins  قابل مشاهده خواهد بود و شما می تونید از امکانات این پلاگین استفاده کنید
اینم نمونه ای از تغییراتی که این پلاگین میدهد:

نکته دوم در مورد نرم افزار MYTheatre است این نرم افزار یکی از بهترین dvb players های کارت dvb به حساب میاد و در ضبط تصاویر بسیار عالی عمل میکنه ولی این نرم افزار پولی لست که شما کرک و سریال نامبر این برنامه رو می تونید از اینجا بدست بیاریدو برای دانلود آخرین ورژن این نرم افزار از لینک زیر استفاده کنید دوستان عزیز اگر می خواهید همیشه از کارت خود بهترین استفاده در کیفیت تصاویر و... رو ببرید همیشه نرم افزار کارت خود را Up data کنید برای دانلود آخرین نرم افزار کارت

اینم آخرین ورژن نرم افزار dvb dream که در ضبط تصاویر هیچ مشکلی نداره و بسیار خوب عمل می کنه

 

برای استفاده بهینه از كارت اسكای استار2 به این ویژگی ها توجه كنید:

1:
ورژن 2.6b نوع تیونر(تیونر بزرگ Sumsung)
2:
چیپست B2C2
3:
سرعت دانلود data,ماكزیمم 90 Mbps
4:
دریافت تصاویر دیجیتالی و رادیویی از ماهواره
5:
كپچر تصاویر ,همزمان با تماشای برنامه ها
6:
اسكن سریع برنامه ها و ذخیره لیست كانال ها
7:
دارای ویژگی plug & play
8:
میانگین فركانس ورودی 950 Mhz تا 2.150 MHz
9:
ساخت آلمان
10:
ورودی تیونر كانكتور -F
11:
ورودی امپدانس 75 ohm
12:
میزان اف ای سی 2/1 و 3/2 و 4/3 و 6/5 و 8/7و Auto
13:
كنترل ال ان بی 18/14 ولت
14:
سویچ تنظیم فركانس برای DiSEq 1.0 و 22khz
15:
پهنای باند آی اف mhz 36
16:
سازگار با سیستم عاملهای Win 98 SE ,Win200,Win XP
17:
سازگار با برنامه هایProg DVB, DVB Viewer, EzDVB, DVB dream, sky view, sky DVB ,Mytheatre,ALT DVB
18:
سازگار با پلاگین های:
S2Emu,Sinch v2 beta3,CWCam Emu,MDLogger,ConaxDLL,SymCI v.72,Yankse
وsoftcam

مزایای كارت SS2:
1-
نسبت به كارتهای دیگه از ساپورت نرم افزاری خوبی برخورداره.
2-
مرتبا برنامه ها و پلاگین های جدید براش نوشته میشه مثلا برنامه Alt DVB فقط برای SKYSTAR است.
3-
نحوه نصب و راه اندازی برنامه ها و پلاگین هاش رو متونی از سایتهای متعدد تهیه كنی.
4-
نسبت به قیمتش كارایی خوبی داره.
5-
قیمتش بین 80 الی 110تومان كه میتونی تهیه كنی .
6-
كپچر تصاویرش به فرمت MPEG2 است كه حرف نداره.

معایب كارت SS2:
1-
پكیج اصلیش فاقد ریموت كنترله به همین خاطر برای استفاده خانوادگی مناسب نیست.
2-
رندر mpeg2 این سری كارتها(ازجمله Vision Plus,nova)بغیر از Nexus نرم افزاری می باشد به همین خاطر موقع استفاده از این كارتها منابع قابل ملاحظه ای از سیستم مورد استفاده قرار میگیرد و اگر سیستم كامپیوتری از لحاظ سرعتCPU ومقدارRAMومقدار حافظه كارت گرافیك در سطح پایینی باشد تصویر دریافتی شطرنجی شده ودر نهایت سیستم هنگ می شود.
3-
تیونر آن داغ می كند.

با كارت SS2 كارهای زیر را می توانید انجام دهید:

*
دریافت كلیه كانالهای كارتی و غیر كارتی
*
بازكردن كانالهای كارتی با پلاگینهای شناخته شده(كانالهای هك شده تا این تاریخ)
*
دریافت تصاویر ماهواره ای با فرمت MPEG4 كه ریسیورهای معمولی از دریافت آنها عاجزند...
*
كپچر برنامه كانالها بر روی هارددیسك و رایت آن به بصورت VCD
(
بر روی هارددیسك 40Gb تقریبا 24 ساعت برنامه تلویزیونی می توان كپچر كرد)

*
با افزودن سویچ DiSEqc میتوان از 4 دیش استفاده كرد.
*
از طریق ماهواره از خدمات اینترنتی می توان استفاده نمود(دریافت دیتا بصورت یك طرفه)
*
انتقال تصاویر دریافتی به دستگاه تلویزیون از طریق خروجی كارت گرافیكـ(TV out)
(
كیفیت تصویر به كارت گرافیكی بستگی دارد)

حداقل سیستم برای SS2

برای دیتاFPRIVATE "TYPE=PICT;ALT=Razz" III 500 Mhz
برای تصویر: P III 700 Mhz
RAM 128
كارت صوتی
كارت گرافیك(ترجیحا از نوع 3D )
30
مگابایت فضای خالی روی هارد

كارهای زیر را موقعی كه برنامه DVB شما پیام خطا می دهد,انجام دهید:
1-
برنامه DVB را برداشته دوباره نصب كنید.
2-
تنظیمات اولیه برنامه DVB را بصورت صحیح انجام دهید.
3-
در قسمت گراف برنامه, گرافهای مختلف را امتحان كنید.
4-
از نسخه های سالم برنامه DVB استفاده كنید بعضی از نسخه ها ایراد دارند.
5-
پلاگین ها را در محل تعیین شده بریزد.
6-
حتما softcam.key را درون برنامه ریخته و همیشه softcam را آپدیت نمایید.
7-
در محل نصب برنامه DVB حداقل 30 مگابایت فضای خالی در نظر بگیرید.
8-
از تنظیم بودن دیش و ال ان بی اطمینان حاصل نمایید.

 

یکی از مشکلاتی که استفاده کنندگان کارت DVB دارند،تبدیل فایل های ضبط شده از Mpeg به VCD است اما راه حل این کار بسیار آسان است .

شما برای تبدیل این فایل ها به VCD فقط نیاز به برنامه Nero دارید.

 

تبدیل فایل ها به این گونه است که بعد از گذاشتن cd در cd-rw و باز کردن برنامه nero شما باید قسمت Photo and video را انتخاب کنید

 

و سپس روی کذینه Mack a video cd  کلیک کنید

 

و سپس در صفحه باز شده فایل های خود را انتخاب کنید و بعد از انتخاب فایل ها عملیات رایت cd را انجام دهید.

باید در آخر ذکر کنم که برنامه nero شروع به تبدیل فایل ها میکند و کیفیت تصاویر هم بسیار بالا می باشد ولی برای یک cd  حدود 30 دقیقه طول می کشد تا رایت شود.

 

 

سرویس های پر سرعت اینترنت یک طرفه

کاربران اینترنت با استفاده از امکانات مختلف قادر به اتصال به اینترنت و استفاده از منابع موجود می باشند ، خطوط تلفن معمولی ( Dial up ) ، اینترنت Wireless ، خطوط DSL و ... نمونه های موجود می باشندهمانطــور که می دانیم حجم اطلاعات دریافتی

( Recieve ) در ارتباطات اینتـــرنتی همواره چندین برابر بیش از اطلاعات ارســـالی ( Send ) می باشد ، تکیه بر همین واقعیت است که سرویس دهندگان اینترنت نیز به طرق مختلف سعی بر اضافه کردن پهنای باند دریافت خود داشته باشند . به زبان ساده دریافت اطلاعات ( Recieve ) در خطوط یک طرفه از طرِیق Satellite تامین می گردد لذا با توجه به ســـرعت بسیار بالای دریافت اطلاعات  ، شما قادر به استفاده از اینترنت پـــر سرعت ، ده ها برابر سریعتـــر از خطوط Dial up خواهید بود .

 

دریافت اطلاعات از این طریق به سرویس های IP Base و Proxy Base تقسیم شده که نوع اول بیشتر برای سرویس دهندگان اینترنت ، ISP ها ، موسسات و ادارات استفاده می شود

از جـمله سرویس هایی که اخیـرا طرفـداران زیادی پیدا کـرده سروِیس های Proxy Base می باشـــد . در این سرویس ها که به صـورت ماهیانه عرضه می شوند شما می توانید میزان مشخصی دانلود ( Download )  داشته باشید ( مثلا 300 مگابایت  ، 500 مگا بایت ، 800 مگابایت ، .... و یا حتی نامحدود )ز مزایای منحصر به فرد سرویس های اینترنت یک طرفه دانلود رایگان می باشد بدین معنی که  شما قادر خواهید بود بدون اتصال به اینترنت و بدون محدودیت حجمی نرم افزار ، Game و ... دانلود کنید .

سرویس های یک طرفه بر روی ماهواره های  Turksat , NileSat , Arabsat , Telstar12 , Intelsat 902 , NSS6 , Eutelsat  قابل ارائه می باشند .

تفاوت اینترنت ماهواره ای و ADSL چیست ؟

در سرویس های ADSL مزیت عمده آنلاین بودن می باشد ، یعنی شما یک ارتباط دائمی بدون اشغالی تلفن خواهید داشت ، لیکن حجم ترافیک مشخصی  در ماه دارید ( 2GB ، 1GB یا بیشتر ) و برای حجم های بیشتر مستلزم پرداخت هزینه های بالا می باشید ضمن اینکه اداره مخابرات محل شما بایستی قادر به ارائه ADSL بوده و فاصله شما از مرکز تلفن نمی تواند مسافت طولانی باشد . در صورتی که در سرویس های اینترنت ماهواره ای چون محدودیت حجمی ندارند با پرداخت هزینه ای ناچیز می توانید از یک ارتباط  پرسرعت ، نامحدود و بدون پروکسی استفاده کنید ، در واقع سرویس های ماهواره ای برای دانلود و مصرف های بالا بسیار مناسب هستند

آیا می توان اینترنت ماهواره ای را بر روی چند کامپِیوتر در شبکه استفاده کرد ؟

بله ، به علت سرعت بسیار عالی ( 400Kbps - 2Mbps )  شما می توانید بر روی شبکه و برای کافی نت نیز از این سرویس ها استفاده کنید .

من از ADSL استفاده می کنم ، آیا می توانم بصورت همزمان اینترنت ماهواره ای داشته باشم ؟ و اینکه به چه صورت این کار انجام می شود ؟

بله ، شما میتوانید ارسال ( Send ) خود را از طریق ADSL و دریافت ( Recieve ) را از طریق ماهواره انجام دهید . در اینصورت یک ارتباط دائمی بدون محدودیت خواهید داشت

Opensky کدام پروتکل ها را پشتیبانی می کند ؟

HTTP ( برای مرورگر اینترنت ) ، FTP ( برای مبادله انواع فایل ها روی شبکه ) ، SSL ( برای ارتباط های امنیتی ) ، SOCKS ( برای نرم افزارها ، ارتباط نقطه به نقطه ، FTP Client ، Mail )

آیا برای اینترنت ماهواره ای یک طرفه ( 1Way ) خط تلفن لازم است ؟

بله ، برای استفاده از سروِیس های اینترنت یک طرفه به یک ارتباط اینترنتی برای ارسال ( Send ) احتیاج دارید ، که می تواند خط تلفن ، Wireless ، ADSL و... باشد

آیا در شهرستان ها هم می توان از اینترنت ماهواره ای استفاده کرد ؟

بله ، در کلیه مناطقی که تحت پوشش ماهواره مشخص شده قرار دارد ، قادر خواهید بود از سرویس های اینترنت ماهواره ای استفاده کنید

مک آدرس
( MAC Address ) چیست ؟

عددی است 6 بایتی و منحصر بفرد که در حقیقت به عنوان شماره شناسایی کارت شبکه شما مورد استفاده قرار می گیرد ، عموما 3 بایت اول مک آدرس ( Media Access Control ) شماره شناسایی کارخانه سازنده کارت است و باقیمانده ، شماره سریال کارت می باشد . ( برای مثال :D0 A2 B3 C2 14 00 ) . لازم به توضیح است که سیستم عامل DVB کارت شما را به عنوان یک کارت شبکه ( Network Adaptor ) مجازی شناسایی می کند .

دانلود آفلاین ( اینترنت رایگان ، اینترنت آفلاین ) چیست ؟

از مزایای منحصر بفرد سرویس های ماهواره ای می باشد . اساسا شما با داشتن یک عدد کارت DVB قادر خواهید بود بصورت رایگان اطلاعاتی را که در حال حاضر از طریق ماهواره ارسال میشود دریافت کنید ، البته این کار با استفاده از نرم افزارهای خاص انجام میشود . در واقع شما می توانید فایل هایی که سایرین در حال دریافت آن هستند دانلود کنید بدین صورت که با مشخص کردن نوع فایل ( مثال Mp3 )  و محدوده حجمی آن ( مثال : 1.5MB - 15MB ) میتوانید کلیه فایل های درخواست شده که در این محدوده قرار می گیرند دانلود کنید .این امکان البته بصورت اشتباه اینترنت رایگان یا اینترنت آفلاین نام گرفته است .

آیا بر روی ماهواره Hotbird می توانم دانلود آفلاین داشته باشم ؟

خیر ، بهترین جهت ها برای دریافت دیتا Eutelsat W3  و  Arabsat 2B  می باشند .

=================

DVB Card
چیست ؟ واژه DVB مخفف عبارت  Digital Video Broadcasting  و یا پخش ویدئوی دیجیتال می باشد .

DVB روشی برای ارسال همزمان چندین کانال صوتی و تصویری ، اطلاعات مشترک آنها ، اطلاعات مربوط به نام کانال ها و اطلاعات Teletext ، EPG  و ... می باشد .

در حقیقت استاندارد DVB شامل زیر مجموعه هایی است که هر کدام برای منظوری خاص بکار می روند ، این زیر مجموعه ها شامل موارد زیر می شوند :

DVB-S : مخفف DVB-Satellite می باشد و برای ارسال دیجیتال اطلاعات رسانه ای از طریق ماهواره استفاده می شود .DVB-C :

مخفف DVB-Cable می باشد و استانداردی برای ارسال دیجیتال اطلاعات رسانه ای از طریق کابل برای تلویزیونهای دیجیتال كاربرد دارد . DVB-T : مخفف DVB-Terrestrial می باشد و برای ارسال اطلاعات رسانه ای دیجیتال از طریق آنتن های زمینی برای تلویزیون های دیجیتال کابرد دارد .

DVB-SI : مخفف DVB-Service Information می باشد و کاربرد آن در ارسال دیجیتال اطلاعات رسانه ای وابسته به نوع سرویس می باشد

DVB-CI : مخفف DVB-Common Interface conditional access می باشد . از این استاندارد برای ارسال اطلاعات مربوط به سرویس های کد شده و کارتی ویژه استفاده می شود .

کارت های DVB مانند سایر کارت های سخت افزاری بر روی PCI Slot کامپیوتر نصب شده و قابلیت دریافت دیتا ( Data ) و تصویر را دارند ، به این معنی که می توانید برای Recieve کردن اطلاعات از آنها استفاده کنید .

برای استفاده از اینترنت باید یک اکانت از سرویس های یک طرفه خریداری و تجهیزات دریافت خود را بر روی ماهواره سرویس دهنده تنظیم نمائید ، سپس با وارد کرد ID و Password اکانت خود ، از اینترنت پر سرعت استفاده کنید .

کارتهای DVB قابلیت  Send  نداشته و شما همــزمان باید از یک اینترنت Dial up برای Send استفاده کنید ، سرعت دریافت ( Recieve ) اطلاعات در اینترنت ماهواره ای بسیار بالاتر از خطوط Dial up  بوده (  400Kbps تا 2Mbps ) که برای دانلـــود بسیار مناسب می باشند .

کارت های DVB موجود در بازار شامل Dec3000 , Pinacle , Twinhan , Nova , Nexus , Skystar 2 و ... بوده که از لحاظ سازگاری و کیفیت کارتهای Skystar2 قابل ملاحظه می باشند . البته نوع USB از کارت های DVB نیز موجود است که از لحاظ قابلیت حمل مورد توجه بوده و بیشتر برای Laptop استفاده می شود . که در اینصورت کامپیوتر شما باید از  USB 2.0 بهره گیرد .

 

 

©

يکشنبه 14/7/1387 - 19:4
پسندیدم 0
UserName