همه چیز درباره مرگ ، فوت كردن ، قبر ، روح و ارواح مردگان و داستانهایی از لحظه جان دادن,...
توسط : Dr_Mahsa

همه چیز درباره مرگ ، فوت كردن ، قبر ، روح و ارواح مردگان و داستانهایی از لحظه جان دادن به بعد و بعد از مرگ چه اتفاقاتی بر ما خواهد افتاد.

گریز از چنگ مرگ

روایت شده :روزی عزرائیل به مجلس حضرت سلیمان(ع) وارد شد،ودر ان مجلس همواره به یکی از اطرافیان حضرت سلیمان(ع)نگاه می کرد پس از مدتی عزرائیل از آن مجلس رفت.
آن شخص به سلیمان(ع)گفت:"این شخص چه کسی بود؟ ".سلیمان (ع)فرمود:او عزرائیل بود.او گفت به گونه ای به من می نگریست که گویا در طلب من بود(تا مرا قبض روح کند)
سلیمان گفت:اکنون چه می خواهی؟
او که وحشتزده و دستپاچه شده بود،به سلیمان(ع)عرض کرد:برای خلاصی من از دست عزرائیل،به باد فرمان بده که مرا به هندوستان ببرد.حضرت سلیمان به باد فرمان داد او را سریع به نقطه ای از هندوستان برد.در جلسه ی بعد که سلیمان با عزرائیل ملاقات کرد،به او فرمود:"چرا به یکی از همنشینان من پیاپی نگاه می کردی؟ "
عزرائیل در جواب گفت: من از طرف خدا مامور بودم در ساعتی نزدیک به آن ساعت،جان او را در هندوستان،قبض کنم،او را در اینجا دیدم و تعجب کردم،به هندوستان رفتم و در آنجا او را یافتم و جانش را گرفتم.

عواملی که باعث فشار قبر می شوند

عواملی که باعث فشار قبر می شوند
به طور کلی کفرو فسق و ظلم و اعمال نا شایسته موجب می شود که انسان به فشار قبر مبتلا گردد ولی مطابق روایات پاره ای از اعمال در این راستا نقش بیشتری دارند مانند:
1-نمامی (سخن چینی)
2-عدم پرهیز از ادرار
3-سوء خُلق نسبت به خانواده
4-تباه نمودن نعمت ها و عدم بهره گیری صحیح از آن ها
5-6-خواندن نماز بدون وضو و یاری نکردن مظلوم و ضعیف در برابر ظلم چنانکه روایت شده:
یکی از روحانیون خوب بنی اسرائیل از دنیا رفت در عالم قبر پس از گفتگو یک تازیانه به او زدند که قبرش پر از آتش شد زیرا او یک بار نماز بی وضو(از روی عمد)خوانده بود و از کنار مظلوم ضعیفی عبور کرد و به او یاری ننمود.

عواملی که باعث رفع یا کاهش فشار قبر می شوند

به طور کلی کارهای نیک نقش به سزایی در آرامش روح در عالم برزخ و رهایی از فشار قبر دارد ولی مطابق روایات بعضی از این اعمال نقش بیشتر دارند مانند:
1-نماز شب و کامل نمودن رکوع
2-صدقه و نماز مخصوص
3-نماز وحشت
4-حج
5-مُردن در جمعه
6-نهادن دو چوب تر همراه میت
7-ریختن اب روی قبر
8-خواندن بعضی از سوره های قرآن

یاد معاد

ابن بطوطه در سفرهای خود که به شیراز امده می گوید:
در جنب مسجد جامع بازاری بود که مثل ان ندیده بودم در این بازار چشمم به یک نفر نورانی متقی افتاد که در مغازه اش نشسته قران می خواند رفتم سلام کردم نشستم از من پذیرایی کرد گفتم شما اینجا چه کار می کنید گفت من شغلم تجارت است هر  وقت مشتری نباشد قران می خوانم سپس فرش را عقب زد دیدم قبر است گفت این گور خودم است کنارش می نشینم و برای خود قران می خوانم وصیت کردم که مرا اینجا دفن کنند گورم را اینجا کنده ام که گول دنیا را نخورم .

امام هادی علیه السلام فرموده اند:

اُذکُر مَصرَعَکَ بَینَ یَدَی أهلِکَ، وَ لا طَبیبٌ یَمنَعُکَ وَ لا حَبیبٌ یَنفَعُکَ

هنگام جان دادن در برابر خانواده، خود را به یادآور که نه طبیبی می تواند مرگ را از تو دور بگرداند و نه دوستی می تواند تو را یاری نماید.

(بحارالانوار، ج75، ص 370؛ میزان الحکمة، ج10، ص

 

سه شنبه 26/6/1387 - 13:26
پسندیدم 1
UserName