قرصهای اکستازی مرگ آورند؟؟؟
توسط : Hesamiz
اثرات قرص اکس استفاده از قرصهای روان گردان علایم جسمانی و روانی مختلفی ایجاد می کند. از اثرات جسمانی آن می توان به کاهش اشتها، تاری دید، ...

درباره اکستازی نیز مانند هر معضل اجتماعی دیگر، پیشگیری بهتر از درمان است و بهترین راه پیشگیری، آگاه ساختن جوانان و والدین و آموزش آنها در راستای کاهش رفتارهای پرخطر است.
قرص X چیست؟
قرص x یا اکستازی، یکی از جدیدترین فرآورده های گروه دارویی آمفتاین هاست. این ترکیبات در ابتدا برای کاهش اشتها و کنترل وزن به کار می رفتند. چندی بعد روانپزشکان از اثرات آن در درمان بیماران افسرده استفاده کردند. اما در دهه اخیر این ماده مورد سواستفاده قرار گرفته و به عنوان یک توهم زا و نشاط آور برای ایجاد احساس کاذب وجد و سرخوشی به کار میرود.
مصرف x چه علایمی دارد؟
استفاده از قرصهای روان گردان علایم جسمانی و روانی مختلفی ایجاد می کند. از اثرات جسمانی آن می توان به کاهش اشتها، تاری دید، گشاد شدن مردمکها و حساسیت به نور متعاقب آن تپش قلب و بالا رفتن تعداد ضربان قلب، افزایش فشار خون، تعریق شدید، تهوع، خشکی دهان، انقباض عضلات فک و عدم تعادل اشاره کرد.
اثرات قرصهای اکستازی چه مدت در بدن باقی می ماند؟ّ اثرات آن تا 24 ساعت پس از مصرف دارو ممکن است در بدن باقی بماند. پس از برطرف شدن اثرات آن، حملات شدید افسردگی تجربه می شود و عواقب آن تمایل زیادی به مصرف مجدد این قرصها بوجود می آید.
آیا عوارض جسمانی مصرف اکستازی کشنده است؟
به دنبال مسمومیت با اکستازی فرد به شدت عرق می کند و حجم زیادی آب از دست میدهد مردمک چگش.
مردمک چشم گشاد می شود.تب بالا می رود. فرد گرمازده می شود، قلب به شدت می تپد.فشار خون بالا می رود و هر لحظه احتمال خونریزی مغزی یا وقوع حملات قلبی وجود دارد. در چنین مواردی پزشکان فقط می توانند اقداماتی نظیر پایین آوردن فشار خون، جبران آب از دست داده و کنترل درجه حرارت بدن را انجام میدهد.
اکستازی چه اثرات سوءی بر روی روان انسان می گذارد؟ تحقیقات اخیر نشان می دهد که اکستازی اثرات مخربی بر مغز دارد. کسانی که در طول 5 سال به طور متوسط 200 مرتبه قرص اکستازی مصرف کرده اند، هر چند از نظر رفتاری کاملاً طبیعی اند، درجاتی از تخریب مغزی را نشان می دهند. به اعتقاد روانپزشکان، مصرف طولانی مدت قرصهای X علایم روحی و روانی مشابه بیماران اسکیزوفرنی ایجاد می کند. همچنین X حافظه کوتاه مدت را تخریب می کند.
آیا اکستازی اعتیاد آور است؟
هر چند که اکستازی اعتیاد جسمی ایجاد نمی کند؛ ولی وابستگی روانی شدید فرد را به دنبال خواهد داشت. اعتیاد روانی به اکستازی آنچنان شدید است که یکبار مصرف آن تا 80 درصد احتمال استفاده مجدد را افزایش می دهد.
چرا قرصهای x به صورت گروهی در مورد تمام موادمخدر وجود دارد، اما در مورد اکستازی، یکی از دلایل مطرح، نیاز به وجود یک فرد حمایت کننده است. احساس سرخوشی دسته جمعی برای هر کدام از مصرف کنندگان حکم تأیید را دارد و فرد متقاعد می شود که کار درستی انجام می دهد.
به جز اثرات جسمی و روانی مربوط به مصرف قرص X مصرف کننده با چه خطرات اجتماعی روبرو خواهد شد؟
آمار بروز رفتارهای پرخطر در مصرف کنندگان اکستازی هشدار دهنده است. مصرف این دارو با ایجاد بی پروایی، رفتارهای جنسی محافظت نشده و مکرر به دنبال خواهد داشت. در نتیجه ارتباط نزدیکی میان مصرف اکستازی و ابتلا به ایدز و همچنین سایر بیماریهای مقاربتی وجود دارد.

سه شنبه 2/11/1386 - 15:20
پسندیدم 0
UserName