انفاق و ایثار على علیه السلام
توسط : ali_firoozi

انفاق و ایثار على علیه السلام

بخشش و ایثار على علیه السلام

و از اخلاق خاص على، كرم و بخشش او بود كه حد و مرزى نداشت، ولى بخششى كه در اصول و هدف پاك و سالم بود نه مانند بخشش فرمانداران و زورمندانى كه از مال و كوشش مردم بخشش مى‏فرمایند! اینان وقتى كه چنین بخششى مى‏كنند فقط به خویشان و نزدیكان و یا هوادارانشان مى‏بخشند كه در راه حكومت و سلطنت آنها شمشیر مى‏زنند واگر گامى بالاتر نهند براى آن بخشش مى‏كنند كه گفته شود آنها اهل كرم و بخشش هستند! تا مورد توجه عامه مردم قرار گیرند و اختلاسها و دزدیها و ستمها و ضعف ادارى امور و غیره را بدین ترتیب پرده پوشى كنند.

و این شكل از اشكال بخشش را كه در واقع فرقى با رشوه ندارد و اكثریت كسانى كه در تاریخ ما و تاریخ قدرتمندان دیگران به كرم و بخشش مشهورند با این نوع بخشش سرو كار داشتند على بن ابیطالب در سراسر زندگى خود ندید و یك بار هم به آن دست نیالود و آن را نشناخت. كرم و بخشش على چیزى است كه از همه مردانگیهاى او پرده برمى‏دارد و با جان و دل او به هم آمیخته است او با اینكه دختر خود را از اینكه گردنبندى را از بیت المال به امانت گرفته كه در عیدى از اعیاد به آن آرایش كند توبیخ مى‏كند و با اینكه برادر خود عقیل را كه مختصرى از مال عمومى مردم را بیجا خواسته بود از خود مى‏رنجاند و با اینكه او هرگونه رشوه خوار و هوادار مال بى‏كوشش و بدون حق را، از خود طرد مى‏كند، با این حال، چنانكه در روایات صحیح آمده است او با دست‏خود نخلهاى گروهى از یهودیان را در مدینه سیراب مى‏كند، تا آنجا كه دست او تاول مى‏زند و زخم مى‏شود و آنگاه مزدى را مى‏گیرد و به بیچارگان و درماندگان مى‏بخشد و یا با آن بندگانى را مى‏خرد و بلافاصله آزاد مى‏سازد.

«شعبى‏» از زبان كسانیكه على را خوب مى‏شناختند روایت مى‏كند كه او بخشنده ترین مردم بود كه از مال خود براى مردم مى‏بخشید واگر گواهى دشمن در بعضى موارد صحیحترین شهادتها باشد باید فهمید كه بخشش و كرم على تا چه پایه بوده كه معاویة بن ابى سفیان هم به آن شهادت داده، در حالى كه او همیشه مى‏كوشید كه از على عیب جویى كند و از او انتقاد نماید.

معاویه مى‏گوید: «اگر على خانه‏اى پر از طلاى ناب و خانه‏اى پر از علوفه داشته باشد، طلا را پیش از علوفه مى‏بخشد!»امام على (ع) صداى عدالت انسانى. ج 2 1 صفحه 122

تالیف: جرج جرداق

ترجمه: سید هادى خسرو شاهى

سه شنبه 2/11/1386 - 11:55
پسندیدم 0
UserName