با ورزش پیری را عقب بیندازید.
توسط : یاكریم

ادامه ........

یکی از مهمترین فوائد ورزش منظم این است که شما حداکثر مقدار اکسیژنی را که عضلات شما می تواند جذب و استفاده کند را بالا می برید و هر قدر انسان پیرتر شود مقدار آن به سرعت پایین می آید و باعث کم شدن بنیه ی آدم می شود و خوشبختانه با فعالیت ورزشی مقدار آن بالا می رود و شما می توانید اندازه ی بالاتری از آن را حفظ و از پایین آمدن آن جلوگیری کنید.


کاری که ورزش برای شما انجام می دهد 


 اگر شما چاقید و احتیاج به پایین آوردن وزن خود دارید، ورزش به سادگی کالری های را که به صورت چربی در بدن شما ذخیره شده است می سوزاند و این تا این جا رضایت شما را حاصل می کند ولی فوائد روانی آن به این جا ختم نمی شود. بنا به گفته ی پرفسور سیزار، استاد فیزیولوژی دانشگاه کالیفرنیا، ورزش حجم ضربانی قلب را اضافه می کند یعنی قلب شما در هر ضربه مقدار بیشتری خون پمپ می کند و در نتیجه احتیاج به تعداد دفعات ضربان کمتری برای کار کردن دارد. لذا در حال استراحت یا کار، قلب شما دارای کارایی بیشتری خواهد بود و وقت کافی دارد که در هر ضربان به طور صحیح و کامل پر شود.
ورزش منظم بخصوص در صورتی که باعث کم شدن وزن بدن بشود،اچ دی ال یا کلسترول خوب را بالا می برد و متقابلا کلسترول بد را برای مصرف به کبد بر می گرداند و بدین وسیله خطر سکته ی قلبی را در شما کاهش می دهد.طبق تحقیقاتی که به وسیله ی نشریه ی انجمن پزشکان انجام شده است، نشان داده که حتی مقدار کمی ورزش، خطر ابتلا و فوت در اثر سکته ی قلبی یا سرطان را پایین می آورد، بنابراین انجام ورزش کاری صحیح و لازم است و لزومی ندارد که شما مقدار زیادی ورزش کنید و همین قدر کافی است که بر مبنای یک برنامه منظم هفتگی آن را انجام دهید.
ورزش مناسب برای شما
ساده ترین و معمول ترین ورزش ها شامل پیاده روی، دو، شنا، دوچرخه سواری، طناب بازی، اسکی، بالا و پایین رفتن از پله و کوه پیمایی است. تعدادی از ورزش های رقابت آمیز مثل بسکتبال، تنیس، پینگ پنگ و مشابه آنها نیز جزو ورزش های متداول محسوب می شود،لیکن محتاج ایجاد شرایط مناسب و داشتن وقت کافی هستند.
برای استفاده کافی از یک ورزش سبک، شما باید حداقل 15 تا 20 دقیقه و سه یا چهار روز در هفته آن را انجام بدهید. شما باید آن قدر حرکت کنید که ضربان قلب شما به میزان 60 تا80 درصدحداکثر ظرفیت خود برسد و این ارقام بنا بر توصیه دانشکده پزشکی ورزش به دست آمده است.
برای به دست آوردن میزان حداکثر ظرفیت قلب خود باید تعداد سالهای سن خود را از عدد 220 کم کنید، مثلا اگر 40 ساله هستید میزان حداکثر ظرفیت قلب شما حدود 180 است ولذا برای استفاده حداکثر از یک مرحله ورزش شما باید تعداد ضربان قلب خود را به رقم بین 108 تا 153 برسانید و این رقم را برای مدت 15 تا 20 دقیقه حفظ کنید. برای بدست آوردن تعداد ضربان قلب خود، نبض خود را با انگشت به مدت 15 ثانیه شمارش کنید و آن را چهار برابر کنید و مهم است که قبل از انجام ورزش خود را گرم کنید، مثلا کمی راه بروید و نرمش آرام کنید تا قلب و ریه یا دستگاه تنفسی شما آماده انجام ورزش بشوند و بعد از5 تا 10 دقیقه گرم کردن، حرکات سبک را شروع کنید و بالاخره بعد از انجام حرکات ورزشی به منظور توقف کامل چند دقیقه راه بروید و نرمش کنید تا حرارت بدن پایین بیاید و ضربان قلب به حال طبیعی بر گردد.
انتخاب ساده ترین ورزش دلخواه
پیاده روی یکی از بهترین ورزش هایی است که هر کس می تواند انجام دهد و احتمالااین برای شروع افرادی که وضع بدنی آنها از فرم خارج و بد قواره شده، بهترین روش است. به عقیده یک متخصص فیزیوتراپی، هنر پیاده روی خیلی اهمیت دارد و پیاده روی باید فایده و خاصیت ماساژ ملایم داشته باشد و تا حد ممکن بدون تقلای زیادی و نرم انجام شود اغلب ما از لگن خاصره به پایین راه می رویم، روش مفید و لذت بخش این است که : پاشنه ی پا را زمین بگذارید و اجازه بدهید کف پا از پاشنه به طرف پنجه غلتانده شود و زمین را با کف پا احساس کنید با توجه به این روش، طبعا پای خود را در حال قدم برداشتن می کشید و راه می روید، که حالت شما را ار زمین به بالا درست خواهد کرد.
شانه های خود را آزاد کنید
شانه ها باید آزاد و افتاده باشند جوری راه نروید که انگار یک کیسه با خود حمل می کنید.
مسیری دلچسب و دوست داشنی انتخاب کنید
محل و منطقه ای را برای پیاده روی انتخاب کنید که لذت بخش باشد و دوستش داشته باشید و حواس شما را از این که دارید به قصد ورزش پیاده روی می کنید پرت کند.این موضوع توصیه دکتر گلدمن،رئیس دانشکده پزشکی ورزشی شیکاگو است و تاکید می کند که مدام محل پیاده روی  خود را عوض کنید و به پارک های مختلف بروید.
همراه دیگران پیاده روی کنید

 
وقتی وضع خود را رو به راه و از هر جهت آماده کردید، رفیق راه پیدا کنید و عضو گروه یا باشگاهی بشوید. در صورت امکان، دوچرخه سواری طولانی به همراه دوستان لذت بخش خواهد بود.

نسیم رضوان

سه شنبه 2/11/1386 - 9:24
پسندیدم 0
UserName