حسین بن على(علیه السلام) مظهر عزت 2
 

راز استمدادها

نظرى هرچند سطحى و گذرا به حادثه عاشورا انسان را به این‏باور مى‏رساند كه سراسر وجود امام حسین(ع)عزت، شرافت، مردانگى وآزادگى است.
با این حال، نكاتى در تاریخ كربلا به چشم مى‏خورد كه در ظاهرممكن است‏با عزت و شرافت انسانى سازگار ننماید. این اعمال‏عبارت است از:

 1 تقاضاى كمك از اشخاص گوناگون، نظیر خواست كمك ازعبیدالله بن الحرالجعفى با كیفیت مخصوص. پس از امتناع عبیدالله‏از پاسخ به دعوت امام(ع)و نیامدن به حضور وى، آن حضرت شخصا به‏خیمه او رفت و به یارى دعوتش كرد. در این ملاقات امام‏حسین(ع)براى تحریك احساسات عبیدالله كودكان خود را نیز همراه‏برد. (1)

 2 تكرار تقاضاى كمك در روزعاشورا با جمله «هل من ناصرینصرنى و هل من معین یعیننى‏» و جملاتى به این مضمون.

 3 استفاده از هروسیله ممكن در روزعاشورا براى تحریك‏احساسات سپاه عمربن‏سعد و اندرز دادن آنان و در خواست مكرر براى‏آزاد گذاشتن آن حضرت.

4 درخواست آب از دشمن.
برخى از بزرگان، به دلیل سازگار ندانستن این كار با روح عزت‏و شرافت، اصل آن را انكار فرموده‏اند; ولى به نظر مى‏رسد این امرتحقق یافته است. هلال بن نافع گوید: «من در میان یاران عمربن‏سعد ایستاده بودم كه شخصى نزد عمربن سعد آمد و گفت: «بشارت‏باد به تو اى امیر! شمر(ملعون)امام حسین(ع)را شهید كرد.»
هلال گوید: از میان دو لشكر بیرون رفتم تا ببینم چه خبر است. وقتى بالاى سرآن حضرت رسیدم، مشاهده كردم امام(ع)با مرگ دست وپنجه نرم مى‏كند. به خدا سوگند، تا آن زمان كشته‏اى آغشته به خون‏زیباتر و نورانى‏تر از او ندیده بودم. نور چهره، زیبایى و هیبتش‏مرا از پرداختن به فكر كشته شدنش باز داشت و در همان حال، آن‏حضرت درخواست آب مى‏كرد... .
پس از این كه همه یاران و اصحاب امام حسین(ع)در روز عاشورابه شهادت رسیدند، امام(ع)به عمربن‏سعد ملعون فرمود: «یكى ازاین سه پیشنهاد را در باره من بپذیر!» ابن سعد پرسید:
«چیست؟»امام حسین(ع)فرمود: «مرا آزادگذارى تا به مدینه،حرم جدم رسول خدا(ص)، باز گردم.»
ابن سعد: «این خواسته غیر قابل قبول است.»
امام حسین(ع): «شربت آبى به من بیاشامان، جگرم از تشنگى‏خشكیده است.»
عمربن سعد: «این نیز غیر ممكن است.»
امام حسین(ع): «اگر راهى جز كشتن من نیست، پس تك تك با من‏مبارزه كنید.» (2)
و نیز عبدالحمید گوید: «در همان حال كه امام‏حسین درروزعاشورا در میدان جنگ ایستاده بود، احساسات و عواطف دشمن رابرمى انگیخت تا شربتى آب به او دهند و مى‏فرمود: «آیا كسى هست‏كه به آل رسول(ص)رحم و عطوفت و مهربانى كند؟...» (3)

پی نوشت:

1 منتهى الآمال، ج 1، ص 711.
2 نفس المهموم، ص 366، اللهوف، ص 55.
3 موسوع كلمات الامام الحسین(ع)، ص 495.

سه شنبه 2/11/1386 - 8:51
پسندیدم 0
UserName