ورزش خانم ها و چند نكته
توسط : hadi5321

فعالیت‌های ورزش بانوان به ویژه در سالهای اخیر در بخش‌های قهرمانی و همگانی با فراز و فرودها ، موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌ها روبه‌رو بوده است.
نگاهی اجمالی به این فعالیت‌ها نشان می‌دهد كه حق ورزش بانوان هنوز ادا نشده و لازم است كه مسوولان توجه ویژه‌ای به این مهم داشته باشند.
 فاصله زیاد ورزش بانوان ایران با سایر كشورها، می‌طلبد كه با ایجاد شرایط حضور زنان در میادین مختلف، سرمایه‌گذاری بیشتر به همراه برنامه‌ریزی در بخش ورزش بانوان این فاصله را كم كنیم.
توجه بیشتر به ورزش بانوان علاوه بر بخش قهرمانی دربخش همگانی نیز ضروری بنظر می‌رسد، چرا كه نقش و اهمیت ورزش در زندگی انسان‌ها واثرات مفید و سازنده آن در تضمین سلامتی، نشاط و شادابی اقشار مختلف جامعه، امروزه از طریق تحقیقات مختلف به اثبات رسیده است.
ضرورت پرداختن به ورزش و برخورداری از فواید مهم آن در زندگی به ویژه در عصر زندگی ماشینی برای همه اقشار مردم بویژه بانوان با توجه به فقر حركتی شدید آنها برهیچ كسی پوشیده نیست.
به همین دلیل گسترش ورزش آن هم در بعد همگانی درمیان مردم یكی از مهمترین اهداف دولتها به‌شمار می‌رود و آنان بااجرای طرحهای مختلف وانجام برنامه‌های لازم سعی می‌كنند تا شهروندان را به این مهم جذب و تشویق كنند.
در كشور ما نیز طرح‌های مختلف ورزشی زیادی دراین ارتباط اجرا می‌شود و پیشرفتهای قابل توجهی نیز در این راستا صورت گرفته، اما متاسفانه وضعیت ورزش بانوان به‌عنوان نیمی ازجمعیت جامعه، هنوز تاوضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد.
مسلما از این ضعف، قشر دختران نوجوان و جوان به نسبت سایر اقشار آسیب بیشتری دیده‌اند.

ورزش بانوان به رغم آنكه در سالهای گذشته درابعاد مختلف رشد داشته، اما در بعد همگانی موفق نبوده و از موانعی همچون مسایل فرهنگی، اجتماعی، نگرش‌های سنتی منفی، محدودیت‌های مالی، كمبود فضاها و اماكن ورزشی همواره رنج برده است.
تاثیری كه تربیت بدنی برروح و روان انسانها می‌گذارد به مراتب بیشتر از تاثیراتی است كه برروی جسم آنها می‌گذارد و نسلی موفق است كه ازلحاظ روحی و جسمی در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد.
این مسایل می‌طلبد كه به ورزش به ویژه ورزش زنان به عنوان نیمی از جامعه و مادران نسل آینده توجه بیشتری مبذول شود.
بدینگونه می‌توان ورزش را به درون خانواده‌ها كشید و با فراهم كردن زمینه تفریحات سالم تمامی اعضای خانواده باكمك ورزش، درجهت داشتن جامعه‌ای سالم، با نشاط و پویا اقدام شود.
قراردادن وسایل و تجهیزات ورزشی به صورت رایگان در اختیار عموم مردم در اماكن عمومی و تشویق افراد به استفاده از این وسایل، توسعه‌وگسترش ورزش عمومی و همگانی در جامعه و توجه به آن ، به عنوان یك اولویت و نیاز اصلی مردم و افزایش فضاهای ورزشی به منظور در دسترس بودن خانواده‌ها می‌تواند دراین میان راه‌گشا باشد.
نتایج یک مطالعه نشان میدهد حتی ورزش ملایم مانند یک پیاده روی نسبتا تند برای بهبود سطوح کلسترول خون در زنان موثر است .
محققان دریافته اند میزان کلسترول بد یاLDL  در خون زنان جوان و میانسالی که به حرکات ورزشی ملایم مانند پیاده روی می پردازند ، کمتر و مقادیر کلسترول خوب یا HDL  آنها بیشتر است .
اگر زنان بیشتر فعالیت داشته باشند و به ورزش هایی مانند دو آهسته بپردازند ، از نظر سلامت قلب و عروق در وضعیت بهتری قرار خواهند گرفت.
براساس آمارهای موجود ، ۳۰ درصد زنان كشور ما از بیماری پوكی استخوان رنج می برند كه در این میان از هر دو زن ۵۰ سال به بالا ، یك زن مبتلا به پوكی استخوان است. 
استخوان بافت زنده ای است كه دوران رشدی دارد ، بالاخره زمانی می رسد كه این رشد رو به كاهش می رود و از میزان تراكم استخوان كاسته می شود، بخصوص در خانمها و در سنین یائسگی ، این كاهش بسیار سریع است. فردی كه مبتلا به پوكی استخوان است ، مستعد شكستگی است.
در واقع استخوان ها در یك فرد مبتلا به هم ریخته می شوند و ساختمان خود را از دست می دهند. این شكستگی ها عمدتا در ستون فقرات و سر استخوان ران رخ می دهد. از جمله عوارض شكستگی های استخوان این است كه ۲۰ درصد افراد معمولا نمی توانند در سال اول به حیات معمول خود ادامه دهند ، ۵۰ درصد هرگز توانایی هایی قبل از شكستگی را پیدا نمی كنند و ۲۵ درصد به مراقبت های طولانی احتیاج دارند، یعنی در مجموع فردی كه دچار شكستگی به علت پوكی استخوان می شود ، فردی است كه سلامت خود را از دست می دهد.
در این مورد عوامل مختلفی خطرساز است ، از قبیل برخی داروها ، بیماری های مزمن ، شیوه زندگی نامناسب مثل كشیدن سیگار ، تغذیه ناكافی مثل مواد غذایی دارای كلسیم و ویتامین D و برخی از زمینه های ژنتیك كه در مساله پوكی استخوان نقش دارند. خوشبختانه در كشور ما ، یكی از بزرگترین تحقیقات منطقه در زمینه پوكی استخوان انجام شده و در حال تكمیل است.
ورزش از سنین کودکی و نوجوانی به بعد می تواند تا حدود زیادی از پوکی استخوان جلوگیری کند.
کارشناسان بر این باورند هر گونه سرمایه گذاری در ورزش بانوان و تجلیل از بانوان قهرمان مسابقات برون مرزی و درون مرزی، ضریب خود باوری را در میان زنان جامعه افزایش می دهد.
فداحسین مالكی, دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر, چندی پیش  طی مصاحبه ای گفت: امسال یك بخش مشاوره‌‏ای در ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه زنان معتاد تشكیل شده كه امور مربوط به معتادان زن را پیگیری می‌‏كند.
وی افزود: در حال حاضر در برخی استان‌‏ها كه در حوزه اعتیاد زنان با مشكل مواجه هستند، مراكز بازپروری ویژه زنان معتاد تشكیل شده است. مسلماٌ تشویق خانم ها به ورزش  می تواند تا حدود زیادی آنها را از این پدیده خانمان سوز نجات دهد.
آخرین تحقیقات انگلیسی ها حاکی ازآنست که زنان مبتلا به چاقی مفرط برای حفظ سلامتی خود درصورتی که ورزش کنندِاحتیاجی به گرفتن رژیم ندارند.
زنان چاق درصورت ورزش کردن نیازی به رژیم غذایی نخواهندداشت
رویترز نیز اخیرا گزارش داد،دریک طرح سلامت  درانگلیس زنان چاق تشویق به ورزش کردن شدند وبا آموزش عادات صحیح غذاخوردن ی غذا پختن و حمایتهای اجتماعی ِ ازآنها خواسته شد تا اینکه رژیم غذایی نگیرند و هرچه رادوست دارند بطور متعادل مصرف کنند.
نتایج آزمایشات درطول یکسال حاکی ازآن بود که گرچه این خانمها تنها مقدارکمی وزن ازدست دادند ی اما ازنظرروحی و روانی سالمترو شادابتربودند وسلامت جسم آنها نیزبهبود پیداکرد.دراین راستا کارشناسان امورورزشی وتندرستی اظهارداشتند که هدف اصلی سلامت افراد است نه مقداروزنی که ازدست می دهند
(منبع: اینترنت )

سه شنبه 2/11/1386 - 8:51
پسندیدم 0
UserName